Πήρε το «διπλό» στις Σέρρες ο Ολυμπιακός

Πέρασε ο Ολυμπιακός από την έδρα του Πανσερραϊκού με 0-1, για το πρωτάθλημα της Super League.

Έκανε αυτό που έπρεπε ο Ολυμπιακός και πήρε τη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό με 0-1 για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης και έτσι επέστρεψαν στις επιτυχίες και στις εγχώριες υποχρεώσεις τους, μειώνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το σημείωσε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 65′ με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα που έπαιζε αρκετά πίσω από το χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 28′ δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Φορτούνης μετά από ωραία προσπάθεια μέσα στην αντίπαλη περιοχή έκανε το σουτ με το αριστερό, όμως η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 32′, ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας φάουλ χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Στο 37′ ξανά από τα πόδια του Φορτούνη η νέα ευκαιρία των «ερυθρόλευκων», όταν σέντραρε από τ’ αριστερά και ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Έσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Χόβαν μπλόκαρε σταθερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός απέναντι στον Πανσερραϊκό και στο 53′ ο Ποντένσε μετά από σέντρα από τα δεξιά βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων και έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Λίγα λεπτά μετά, στο 62′, ο Ελ Αραμπί έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Μασούρα ο οποίος βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση αριστερά, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Πανσερραϊκού.

Τρία αργότερα όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί. Στο 65′ ο Δεληγιαννίδης ανέτρεψε τον Μασούρα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί ο οποίος και έκανε το 0-1 στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν το δεύτερο γκολ, στο 88′ ο Μασούρας έβγαλε την μπαλιά στον Ελ Αραμπί με τον Μαροκινό φορ να περνάει τον τερματοφύλακα και να πλασάρει από πλάγια αριστερά, αλλά ο Θυμιάνης έδιωξε την μπάλα στη γραμμή, ενώ η φάση ελέγχθηκε και στο VAR για χέρι του αμυντικού του Πανσερραϊκού.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρίτσαρντς σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά και ο Χόβαν μπλόκαρε σταθερά.

Έτσι έμεινε το 0-1 για τον Ολυμπιακό και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πηλέας (46′ Τόμας), Στάικος, Δεληγιαννίδης, Ουεντραόγκο, Μασαρίποφ, Χατζηστραβός, Μπαΐροβιτς (46′ Σοφιανός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ντόη, Μπιανκόν, Ροντινέι, Έσε, Καμαρά, Μασούρας (90′ Ρίτσαρντς), Φορτούνης (90′ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε (62′ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί (81′ Μπιέλ).