Δεν πήρε ό,τι άξιζε στη Νίκαια ο Ολυμπιακός Κ23

Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός Κ23 στη Νίκαια με 1-0 από τον Ιωνικό, για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Αν και καλύτερος ο Ολυμπιακός Κ23, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από την εκτός έδρας αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 κόντρα στον Ιωνικό, καθώς ηττήθηκε με 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του ματς μπήκαν καλά και κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στους γηπεδούχους. Στο 38′ ο Μαρίνος «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ στην αντίπαλη περιοχή, με τον Κωστούλα να κάνει την κεφαλιά από κοντά και αμυντικοί του Ιωνικού να διώχνουν επάνω στη γραμμή. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+2′ ο Μαρίνος εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουτσίδης έκανε την γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα από το τέρμα και έληξε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έγινε ακόμη καλύτερος και κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του. Στο 57′ ο Μπα βγήκε από τ’ αριστερά τετ α τετ, έδιωξε το πλασέ του ο τερματοφύλακας Χριστοδούλης και στην επαναφορά ο Κωστούλας έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή σε κενή εστία όμως είχε προλάβει και είχε καλύψει στη γραμμή της εστίας ο Ιμεραλιλάι.

Δύο λεπτά ο Μουζακίτης εκτέλεσε φάουλ, με τον Μπαγκαλιάνη να κάνει το σουτ στην κίνηση από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής και έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στο 83′ ο Κεραμίδας σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Κεϊτά πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά, στο 87′, ο Ιωνικός κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να βάλει το γκολ της νίκης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαλαζάρ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-0.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι (75′ Οικονομόπουλος), Τασούλης, Κάνσολα (61′ Σερπέζης), Ντάουντα, Γιακουμάκης (75′ Λινάρδος), Γκίνη (46′ Οικονομίδης), Σόουζα, Γκαρντάφσκι (61′ Σαλίνας), Ζάχαβι, Σαλαζάρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Φαντιγκά (18′ Μαρίνος), Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (73′ Μαυρουδής), Κουτσίδης, Κεραμίδας, Κεϊτά, Μουζακίτης, Κωστούλας, Αργυρίου.