Οι Νέοι του Θρύλου έγραψαν ιστορία στην Ευρώπη

Η Κ19 του Ολυμπιακού προκρίθηκε στους «8» του UEFA Youth League.

Θρυλική πρόκριση πήραν οι Νέοι του Ολυμπιακού απέναντι στη Λανς στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2, πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή στην κανονική διάρκεια του αγώνα, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2.

Ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ελληνική ομάδα στην ιστορία που φτάνει στα προημιτελικά του UEFA Youth League και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της από την αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου με τη Φέγενορντ.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν χαμηλός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυριαρχήσουν στο χώρο του κέντρου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό όταν ο Σισούμπα νίκησε τον Σίνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 0-1.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και είχε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 36′. Αρχικά μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κουτσίδης έκανε κεφαλιά την οποία έδιωξε ο τερματοφύλακας και εν συνεχεία ο Χ. Κωστούλας με γυριστό έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λανς αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, καθώς στο 52′ μετά από κάθετη του Μπερμόν ο Φοφανά έκανε το 0-2.

Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση. Στο 56′ ο Χ. Κωστούλας πάτησε περιοχή ο Σανιάν τον ανέτρεψε και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και με ψυχραιμία μείωσε σε 1-2.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 62′ ο Πνευμονίδης πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με κόντρα έκανε το 2-2.

Ο Ολυμπιακός είχε μέγαλη ευκαιρία στο 78′ όταν ο Χ. Κωστούλας έκανε τακουνάκι για τον Πνευμονίδη το πλασέ του όμως πέρασε άουτ.

Στο 91′ είχε σημαντική στιγμή και η Λανς με τον Σισούμπα να σουτάρει και τον Σίνα να κάνει σπουδαία επέμβαση.

Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρίαα του αγώνα. Ο Αλαφάκης εκτέλεσε φάουλ ο Τανούλης έκανε γύρισμα με το κεφάλι και ο Πρεκατές από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, οδηγώντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.