Δεν μπόρεσε απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-4 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το πρώτο ματς της φάσης των «16» του UEFA Conference League.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς γνώρισε την ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 1-4, για το πρώτο ματς των «16» του UEFA Conference League. Η ομάδα του Ισραήλ κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε από νωρίς στο ματς.

Μόλις στο 5′ η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο να μπει μπροστά στο σκορ, όταν ο Μίλσον από τ’ αριστερά έκανε την πάσα για τον Ζάχαβι και ο έμπειρος φορ με πλασέ στην κίνηση σημείωσε το 0-1. Λίγο αργότερα, στο 9′, έγινε και το 0-2 στην αναμέτρηση. Ο Πέρετς έκανε το σουτ με τον Πασχαλάκη να διώχνει προσωρινά και στην επαναφορά ο Σαχάρ κοντρόλαρε και πλάσαρε στην «ερυθρόλευκη» εστία.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 13′ μείωσε σε 1-2 με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί, μετά από σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά.

Η Μακάμπι όμως στη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα βρήκε τον τρόπο να σημειώσει και πάλι γκολ, για το 1-3, όταν ο Μίλσον μετά από ατομική ενέργεια στ’ αριστερά γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Ζάχαβι με πλασέ έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Τέσσερα λεπτά μετά, στο 34′, ο Φορτούνης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να κοντράρει και την τελευταία στιγμή να διώχνει ο τερματοφύλακας προτού καταλήξει στα δίχτυα του. Στο 45′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το επίσης μακρινό σουτ του Ποντένσε στο 45+1′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έψαξε τη μείωση στο σκορ. Στο 51′ ο Όρτα έκανε την κάθετη μπαλιά με τον Ελ Κααμπί να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον τερματοφύλακα να διώχνει, ενώ στο 54′ ο Τσικίνιο έκανε το μακρινό σουτ και η μπάλα πήγε άουτ.

Στο 72′ ο Όρτα σούταρε από μακριά και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας, με τη Μακάμπι στο 74′ στη μοναδική της καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο να κάνει το 1-4. Σέντρα του Κανισόφσκι από τα δεξιά, κεφαλιά του Πέρετς και η μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός δεν το άφησε το ματς και είχε μία καλή στιγμή στο 83′ σε κεφαλιά του Ελ Κααμπί που κατέληξε άουτ, μετά από σέντρα του Ορτέγκα από τ’ αριστερά, ενώ στο 89′ είχε την καλύτερή του στιγμή στον αγώνα όταν ο Καρβάλιο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Και στο 90+4′ ο Γιόβετιτς έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Καρβάλιο βρήκε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την αντίπαλη εστία και αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα.

Το 1-4 έμεινε και ο Ολυμπιακός παίζει τη ρεβάνς την άλλη Πέμπτη στις 14 του μήνα, στη Σερβία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος, Κάρμο, Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο (67′ Μασούρας), Όρτα (83′ Ιμπόρα), Φορτούνης (77′ Γιόβετιτς), Ποντένσε (77′ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (83′ Ελ Αραμπί).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρ. Κιν): Μισπάτι, Ρεβίβο, Σαμπόριτ, Ναχμιάς, Σαχάρ, Φαν Όβερεμ (77′ Κάρτσεφ), Κανισόφσκι (81′ Γκολάσα), Πέρετς, Μίλσον (81′ Νταβιτζάντα), Ντάβιντα (68′ Μπιτόν), Ζάχαβι (77′ Τούργκεμαν).