Ιστορική πρόκριση του Θρύλου στη Σερβία

Ο Ολυμπιακός έκανε μία τεράστια ανατροπή και νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Σερβία με 1-6 και πέρασε στους «8» του UEFA Conference League.

Τεράστια βραδιά για τον Ολυμπιακό που κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ από το πρώτο ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με τη νίκη με 1-6 στη Σερβία, προκρίθηκε στους «8» του UEFA Conference League!

Οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο αγώνα είχαν ηττηθεί με 1-4 από τους Ισραηλινούς, όμως με το 1-6 στη Σερβία και συγκεκριμένα στην Τόπολα, μπόρεσε να πάρει μία ιστορική πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος στην αναμέτρηση από τα πρώτα κιόλας λεπτά, έδειξε πόσο ήθελε αρχικά την καλή εμφάνιση και τη νίκη και στη συνέχεια με υπομονή κυνήγησε και την πρόκριση, η οποία και ήρθε.

Μόλις στο 10′ ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κάνει το 0-1, μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια και πλασέ του Πορτογάλου εξτρέμ. Στο 25′ ο Ποντένσε «πάτησε» την μπάλα για τον Ορτέγκα, ο οποίος έκανε το γύρισμα στο πέναλτι για τον Ελ Κααμπί που έκανε το πλασέ και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Μακάμπι. Στο ίδιο λεπτό, 25′, μετά από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Τσικίνιο κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία των γηπεδούχων.

Το 0-2 ήρθε στο 36′, όταν ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Φορτούνη ο οποίος βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Μακάμπι. Ο Ολυμπιακός δε σταμάτησε εκεί, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Ποντένσε έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Ελ Κααμπί έπιασε την κεφαλιά και «έγραψε» το 0-3!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επί της ουσίας να είναι η σειρά στο… 0-0, αφού ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει το συνολικό σκορ σε 4-4. Η Μακάμπι όμως στη μοναδική της στιγμή που πάτησε περιοχή, έγινε το λάθος ο Ρέτσος βγήκε να καλύψει όμως ανέτρεψε τον Κανισόβσκι και ο Ιταλός ρέφερι Μαριάνι, έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στο 58′ εκτέλεσε ο Ζάχαβι και μείωσε σε 1-3.

Όμως το γκολ αυτό «τσίτωσε» ακόμη περισσότερο τον Ολυμπιακό και έγινε πιο αποφασιστικός στο παιχνίδι του. Στο 65′ ο Ορτέγκα έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Ελ Κααμπί με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι σημείωσε το 1-4, σημειώνοντας και ο ίδιος το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Τρία λεπτά μετά, στο 68′, ο Ποντένσε βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ. Στο 77′ η Μακάμπι απείλησε, όταν έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Πέρετζ πήρε την κεφαλιά η οποία πέρασε δίπλα από την εστία του Τζολάκη.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει την πρόκριση από την κανονική διάρκεια. Κάθετη του Ελ Αραμπί στον Γιόβετιτς, με τον Μαυροβούνιο να βγαίνει τετ α τετ και να πλασάρει ελάχιστα άουτ! Έτσι έμεινε το 1-4 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου ο Θρύλος ήταν ασταμάτητος.

Στο 93′ ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση αριστερά, η μπάλα κόντραρε και ο Γιόβετιτς από κοντά με πλασέ σημειωσε το 1-5 στον αγώνα! Τρία λεπτά μετά, στο 96′, ο Ζάχαβι έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 103′ ήρθε και το 1-6 για τον Θρύλο! Ο Έσε έβγαλε τρομερή κάθετη μπαλιά για τον Μασούρα, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βγήκε τετ α τετ, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή εκεί όπου ήταν ο Ελ Αραμπί και πλάσαρε σε κενή εστία.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, έχοντας πλέον ένα προβάδισμα δύο γκολ διαφοράς από το συνολικό σκορ, κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να κρατήσει τη Μακάμπι μακριά από την περιοχή του. Το κατάφερε, έμεινε το 1-6 και ήρθε μία τεράστια πρόκριση, για τους «8» του UEFA Conference League.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρ. Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ (91′ Α. Κοέν), Ναχμιάς, Σαμπορίτ, Ρεβιβό (113′ Νταβιτζάντα), Πέρετς, Φαν Όβερεμ (74′ Τούργκεμαν), Κανισόβσκι, Ντάβιντα, Μίλσον (14′ Μπιτόν – 118′ Κίκο Μποντόσο), Ζάχαβι (108′ Γ. Κοέν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (105′ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Όρτα (82′ Γιόβετιτς), Τσικίνιο, Ποντένσε (102′ Ιμπόρα), Φορτούνης (95′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (88′ Ελ Αραμπί).