Πήρε τη νίκη ο Θρύλος με τον Άρη

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 3-0 για την 3η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη με 3-0 για την 3η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάρι περισσότερο από το ματς και με ωραίο ποδόσφαιρο επιβλήθηκαν με 3-0.

Από νωρίς μάλιστα ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Όταν ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-0 στο ματς. Δέκα λεπτά μετά ο Ροντινέι με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από τα δεξιά και έδιωξε ο Κουέστα. Στο 18′ ο Φορτούνης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 20′ ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάρμο πήρε την κεφαλιά και μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 39′ ο Γιόβετιτς έκανε την κάθετη πάσα για τον Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να βγαίνει τετ α τετ και να «χορεύει» τον Μπράμπετς ο οποίος του έκανε πέναλτι για να τον σταματήσει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος στο 41′, όμως ο Κουέστα κατάφερε να αποκρούσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και πάλι ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα. Στο 54′ ο Γιόβετιτς έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή από πλάγια αριστερά, με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγο αργότερα, στο 60′, έγινε το 2-0 όταν ο Ποντένσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός δε σταμάτησε όμως, συνέχισε τις επιθέσεις του. Στο 80′ ο Τσικίνιο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 89′ ο Ρίτσαρντς σέντραρε από τ’ αριστερά ο Καρβάλιο έκανε το πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (85′ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς, Τσικίνιο, Έσε, Ποντένσε (71′ Μάρτινς), Φορτούνης (71′ Μασούρας), Γιόβετιτς (81′ Καρβάλιο), Ελ Κααμπί (81′ Ελ Αραμπί).

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ (46′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλς (46′ Μολό), Βερστράτε, Σουλεϊμάνοφ, Νταρίντα, Σαβέριο (46′ Ζαμόρα), Μορόν (67′ Ανσαριφάρντ).