Άνετος ο Ολυμπιακός στη Λαμία

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στη Λαμία με 1-5, για την 4η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός από τη Λαμία κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με 1-5, για την 4η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs. Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο το ματς είχαν τον έλεγχο και την μπάλα στα πόδια τους και μπόρεσαν να φτάσουν σε αυτό το μεγάλο σκορ, ενόψει τώρα των αγώνων με τη Φενέρμπαχτσε για τη φάση των «8» του UEFA Conference League.

Στο 22′ ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μαρτίνς γύρισε ωραία την μπάλα από τα δεξιά και ο Γιόβετιτς αφού κοντρόλαρε έκανε το σουτ για το 0-1. Τρία λεπτά μετά, στο 25′, ο Τσιλούλης ανέτρεψε τον Γιόβετιτς μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Κααμπί και στο 26′ σημείωσε το 0-2. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στο 45+1′, ο Γιόβετιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Κααμπί πήγε να πάρει την κεφαλιά αλλά ο Παπαδόπουλος βρήκε την μπάλα ψηλά με το πόδι και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-3 με αυτογκόλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έριξε το ρυθμό του, όμως και πάλι μετά από τις αλλαγές που έγιναν μπόρεσε να πάρει ξανά τα… πάνω του. Στο 79′ ο Μασούρας μετά από ατομική προσπάθεια από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Δύο λεπτά αργότερα, στο 81′, ο Μασούρας «πάτησε» την μπάλα για τον Έσε από τα δεξιά ο οποίος έκανε τη σέντρα και η μπάλα κόντραρε στον Κορνέζο και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-4.

Το ματς δεν τελείωσε εκεί, στο 85′ ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα βγήκε τετ α τετ και σημείωσε το 0-5, ενώ στο 88′ η Λαμία μείωσε σε 1-5 όταν ο Τόσιτς έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Λέικ πλάσαρε για να χριστεί σκόρερ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε δύο καλές στιγμές για παραπάνω γκολ, στο 89′ ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Γιόβετιτς μέσα στην περιοχή ο οποίος έκανε το πλασέ όμως ο Κορνέζος έβαλε το πόδι του και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ ελάχιστα δίπλα από την εστία της ομάδας του. Στο 90+1′ ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, ο Γιόβετιτς έκανε την μπαλιά για τον Μασούρα ο οποίος βγήκε τετ α τετ, έκανε υπό την πίεση αμυντικού το πλασέ με τον τερματοφύλακα να διώχνει και στην επαναφορά ο Καμπράλ έκανε νέο πλασέ όμως έδιωξε αμυντικός της Λαμίας προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή για το γκολ.

Έτσι έμεινε το 1-5 και πλέον ο Ολυμπιακός θα προετοιμαστεί για τα ματς με τη Φενέρμπαχτσε στην Ευρώπη.

Λαμία (Λ. Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντλεϊ, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Σλίβκα (46′ Τζανδάρης), Στάνκο (46′ Μάλτσι), Νούνιεζ, Λέικ, Μαρτίνεζ (76′ Κοντονίκος), Τσιλούλης (65′ Τόσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Άμπι, Ρέτσος (58′ Βέζο), Ροντινέι (46′ Κίνι), Έσε, Όρτα (71′ Ιμπόρα), Γιόβετιτς, Μασούρας, Μαρτίνς (71′ Καμπράλ), Ελ Κααμπί (58′ Ελ Αραμπί).