Ισοπαλία στο Αιγάλεω για τον Ολυμπιακό Κ23

Ο Ολυμπιακός Κ23 αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με το Αιγάλεω εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός Κ23 έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Αιγάλεω, με σκορ 1-1 για την 8η αγωνιστική  των Play-Outs της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή και κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα  του αγώνα, όμως παρά τις ευκαιρίες δεν κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι στο γκολ.

Στο 25′ παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έψαχνε το γκολ,κόντρα στη ροή του αγώνα το Αιγάλεω άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Σταμένκοβιτς, το οποίο είχε κερδίσει ο Νταβιώτης από τον  Στουρνάρα.

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει έχοντας σωρεία ευκαιριών, όμως και πάλι το 1-0 έμεινε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 32′ ο Σαπουντζής γύρισε την μπάλα στον Κατσουλίδη εκείνος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Σαπουντζής εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά ο Δ. Ρέτσος πήρε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ.

Η μεγαλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 43′, όταν ο Χαράλαμπος Κωστούλας μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυρίτση.

Το δεύτερο μέρος ήταν και πάλι παράσταση για ένα ρόλο με τους Πειραιώτες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Σαπουντζή και τον Παπακανέλλο.

Στο 86′ το Αιγάλεω έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως ο Βάρκας αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το γκολ της ισοφάρισης για τον Ολυμπιακό ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+2′, όταν ο Λάιντνερ έκανε σέντρα και ο Βλαχομήτρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βλαχομήτρος είχε σημαντική ευκαιρία για να δώσει στον Ολυμπιακό τους τρεις βαθμούς της νίκης, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Αιγάλεω: Κυρίτσης, Καρρίκι, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ (64′ Κολλάς), Δημητριάδης, Σταμένκοβιτς (46′ Βάρκας), Νταβιώτης, Μπουλλάρι (64′ Ραμίρεζ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Α. Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Λάιντνερ, Δ. Ρέτσος, Σγουρός (46′ Βλαχομήτρος), Παπακανέλλος, Μαρίνος (65′ Ιμπαγάσα), Κ. Κωστούλας, Κατσουλίδης, Σαπουντζής (86′ Μαυρουδής), Χ. Κωστούλας, Μουζακίτης.