Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-0

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός την Κυριακή στην Ξάνθη αν και ανώτερος σε όλο το διάστημα του αγώνα που έγινε για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Super League.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα με καλή κυκλοφορία της μπάλας και αυτό το γεγονός της έδωσε τη δυνατότητα να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, τις οποίες όμως έχασε, πράγμα που σε συνδυασμό με την άρνηση του διαιτητή της αναμέτρησης να υποδείξει το πεντακάθαρο πέναλτι που έγινε στο 91ο λεπτό στον Τοροσίδη από τον Εντιμάρ, να την οδηγήσει στην ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και επέβαλε το ρυθμό του, όμως η κάθε προσπάθεια για να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων έφθανε έως τα όρια της περιοχής του Βιβιανί. Από κει και πέρα δεν υπήρχαν τρόποι να περάσει η μπάλα και να δημιουργηθούν κίνδυνοι. Παρά το γεγονός αυτό οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί με τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν, σε αντίθεση με την Ξάνθη, η οποία ελάχιστα πλησίασε την περιοχή του Μέγερι.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν το ίδιο, μέχρι που ο Βλαχοδήμος εκμεταλλευόμενος στο 52΄μια μακρινή μπαλιά, βγήκε μόνος του απέναντι στον Μέγερι και τον πλάσαρε για να πετύχει το 1-0. Το γκολ της Ξάνθης έκανε τους παίκτες της ομάδας μας να εντείνουν την προσπάθειά τους ακόμα περισσότερο και να κλείσουν κυριολεκτικά τους γηπεδούχους στην περιοχή του Βιβιανί, όμως η μπάλα, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργούσε ο Ολυμπιακός, δεν έμπαινε στα δίχτυα.

Και σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, ήρθε και ο διαιτητής στη φάση του 91ου λεπτού να αρνηθεί το καταφανέστατο πέναλτι και να στερήσει έτσι από τον Ολυμπιακό την πιθανότητα τουλάχιστον της ισοφάρισης.

Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες του , έδειξε βελτιωμένος σε σχέση με τα πρόσφατα παιχνίδια, τόσο με τον τρόπο παιχνιδιού του, όσο και με την κατάσταση ατομικά των παικτών του. Οι «ερυθρόλευκοι» δικαιωματικά έπρεπε να πάρουν από το συγκεκριμένο παιχνίδι κάτι παραπάνω από αυτό που τους έδωσε το τελικό αποτέλεσμα, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Ο Ολυμπιακός, παρά την σημερινή του απώλεια, παραμένει στο κυνήγι του τίτλου και θα διεκδικήσει μέχρι το τέλος την κατάκτησή το κυνηγώντας ισάριθμες νίκη στα δώδεκα παιχνίδια που απομένουν.