ΡΟΥΜΠΙΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στην παγωμένη Μόσχα επί της Ρούμπιν Καζάν με 0-1 και πήρε το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση στους 16 του Europa League. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας πέτυχε ο Φουστέρ στο 71ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ το 0-1 διατήρησε ο Κάρολ στο 73ο λεπτό αποκρούοντας πέναλτι.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς και δικαιούταν να έχει σκοράρει και στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όμως δεν τα κατάφερε. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο «Λουζνίκι» λαμβάνοντας υπόψη τις εξωπραγματικές για εμάς καιρικές συνθήκες τω ν -15 βαθμών, οι οποίοι βέβαια ήταν πολύ καλύτεροι από τους -25 βαθμούς Κελσίου που έδειχνε το θερμόμετρο την προηγούμενη μέρα κατά τη προπόνηση της ομάδας μας στο «Λουζνίκι».

Δυνατή μεσαία γραμμή, προσοχή στις άκρες και πίεση ψηλά ήταν η συνταγή που έφερε την εικόνα που παρουσίασε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Ρούμπιν και φυσικά το αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός ήταν δυνατός, δεν φοβήθηκε σε καμία περίπτωση ούτε τη Ρούμπιν, ούτε τις καιρικές συνθήκες και τον συνθετικό χλοοτάπητα και πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή σχεδόν.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας πίεσε ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους και κατάφερε τελικά να πετύχει το γκολ που τόσο πολύ έψαχνε με τον Φουστέρ, ενώ είχε προηγηθεί, λίγο νωρίτερα, κεφαλιά του Μακούν η οποία έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδας του Καζάν.

Εκεί που όλα έδειχναν καλά και την ομάδα μας να έχει το προβάδισμα η Ρούμπιν αντεπιτέθηκε άμεσα και με μια μπαλιά τρύπα στο 73ο λεπτό, ο Καραντενίζ βρέθηκε απέναντι στον Μέγερι ο οποίος στην προσπάθειά του να τον ανακόψει τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και τιμώρησε με κόκκινη τον τερματοφύλακα της ομάδας μας.

Η Ρούμπιν πίστευε ότι θα ισοφάριζε και θα έφερνε το ματς «στα ίσα», όμως διαφορετική άποψη είχε ο Ρόι Κάρολ. Ο Βορειοιρλανδός τερματοφύλακας της ομάδας μας απέκρουσε το κτύπημα του Νάτχο και κράτησε το 0-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που δίνει στον Ολυμπιακό το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση ενόψει του αγώνα της επόμενης Πέμπτης (23/2, 22:05).

Όπως είπαμε και πριν ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε στη Μόσχα, σοβαρός, συγκροτημένος, μαχητικός και έδειξε ότι βρίσκει και πάλι τη φόρμα του στο σωστό χρόνο, προκειμένου να κυνηγήσει και τους τρεις στόχους στους οποίους είναι μέσα, Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Europa League, ενώ ήταν διαβασμένος για τη Ρούμπιν και την αντιμετώπιση του τρόπου παιχνιδιού της, ενώ αντίπαλος ήταν και οι καιρικές συνθήκες που πραγματικά ήταν συνθήκες πολικού κρύου, το οποίο για πρώτη φορά αντιμετώπιζαν οι παίκτες μας.

Ξεπέρασαν όμως και αυτό το τελευταίο εμπόδιο και τώρα το μόνο που μένει είναι με την ίδια σοβαρότητα και αγωνιστική εικόνα να «σφραγίσει» το εισιτήριο της πρόκρισης στον αγώνα ρεβάνς που θα γίνει στο Καραϊσκάκη.