ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 3-0

Η ομάδα μας επικράτησε εντός έδρας του Άρη με σκορ 3-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ήταν πραγματικά ασυγκράτητη και το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις εάν οι παίκτες μας μετουσίωναν σε γκολ τις πολλές και μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησαν. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Μαρκάνο με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων για να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας μας ο Χολέβας στο 45+2΄με πέναλτι που κέρδισε ο Αμπντούν σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα του Άρη, Σηφάκη ο οποίος αποβλήθηκε καθώς ο Αμπντούν ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Μιραλάς στο 69ο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή και μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Μακούν.

Από το πρώτο λεπτό ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με κυρίαρχο στοιχείο του παιχνιδιού του την κατοχή της μπάλας, την ταχύτητα και την απλότητα, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν πολύ τους αντιπάλους τους και καταφέρνοντας να κλέβουν τη μπάλα, έβγαιναν ταχύτατα στην επίθεση. Το μόνο αρνητικό σημείο στην εμφάνιση του πρώτου μέρους ήταν η ευκολία με την οποία χάνονταν οι ευκαιρίες, που με την ίδια ευκολία δημιουργούσαν οι παίκτες μας.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και το μυαλό πήγε περισσότερο στην αναμέτρηση της Πέμπτης με την Μέταλιστ, ωστόσο και πάλι ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, παρά την όποια προσπάθεια κατέβαλαν οι παίκτες του Άρη.

Οι «ερυθρόλευκοι» με σωστή και πάλι ανάπτυξη, αλλά με πιο ήρεμους ρυθμούς προσπάθησαν και κατάφεραν να βρουν και για τρίτη φορά το δρόμο προς την εστία των φιλοξενουμένων. Ήταν το 69ο λεπτό, όταν ο Μακούν με ωραία μπαλιά βρήκε το Μιραλάς που έφυγε από κανονική θέση και πλάσαρε με ωραίο τρόπο τον εξερχόμενο Βελλίδη για να γράψει το τελικό 3-0.

Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός ήταν πάρα πολύ καλός και ικανοποίησε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη, ενώ ταυτόχρονα έδωσε την ευκαιρία και σε ορισμένους παίκτες να ξεκουραστούν ενόψει του αγώνα της Πέμπτης, στον οποίο στρέφεται τώρα το ενδιαφέρον όλων στην ομάδα.