Άρσεναλ – Ολυμπιακός 3-1

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την αγγλική ομάδα στην δεύτερη αγωνιστική του Champions League.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού ήταν εν πολλοίς νέα. Ο Μέγιερι ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Χολέβας αριστερά στην άμυνα, ο Ντιακιτέ δεξιά και οι Κοντρέρας και Μανωλάς στόπερ. Στα χαφ ο Σιόβας με τον Μανιάτη και τον Μασάντο κάλυπταν τον άξονα. Από δεξιά έβγαινε ο Φουστέρ, από αριστερά ο Γκρέκο και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μήτρογλου.

Μόλις στο 5’ ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο ίδιο λεπτό ο Φουστέρ κέρδισε την μπάλα, από δεξιά, προχώρησε προς την περιοχή και σούταρε, αλλά το σουτ του κόντραρε και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Η Άρσεναλ απείλησε με ένα φάουλ του Καθόρλα στο 12’. Ο Μέγιερι, όμως, αντέδρασε σωστά και «πέταξε» την μπάλα κόρνερ, απομακρύνοντας τον κίνδυνο. Στην αρχή του ματς οι «κανονιέρηδες» είχαν τον έλεγχο, γρήγορα όμως ο Ολυμπιακός «ισορρόπησε» το ματς και μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του. Από το 20’ και έπειτα οι Άγγλοι άρχισαν ξανά να πιέζουν.

Στο 22’ ο Μασάντο βρέθηκε στα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα για τον Μήτρογλου, ο οποίος σηκώθηκε καλά, αλλά πήρε αδύναμη κεφαλιά και ο Μανοόυν μπλόκαρε εύκολα. Στο 30’, μάλιστα, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ! Ο Μασάντο κυνήγησε τη φάση, μην αφήνοντας την μπάλα να περάσει κόρνερ. Την σέντραρε συρτά από αριστερά για το πόδι του Μήτρογλου και εκείνος σούταρε, με τον Μανόουν να πέφτει και να μαζεύει στη γωνιά του!

Δεν πέρασε πολύ ώρα και ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία του αγώνα, μέχρι εκείνο το σημείο! Μετά από σωστή πίεση η μπάλα εκλάπη στο κέντρο και έφτασε στον Μανιάτη δεξιά. Εκείνος έβγαλε τη σέντρα και αφού η μπάλα πέρασε από τον Μήτρογλου και στην πορεία της πετάχτηκε ο Μασάντο! Ο Πορτογάλος εξ επαφής, και χωρίς αμυντικό μπροστά του, πλάσαρε ψηλά άουτ! Στο 40’ ο Μανόουν αντέδρασε σωστά στο φάουλ του Μασάντο και μπλόκαρε.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου έπεσε… βαρύς επάνω στους παίκτες μας, αφού μετά από τις ευκαιρίες που έχασαν, δέχθηκαν το γκολ. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο η Άρσεναλ πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν σε μία αντεπίθεση ο Ζερβίνιο σούταρε έξω από την περιοχή και στέλνοντας την μπάλα στη γωνία της εστίας του Μέγιερι, νίκησε τον Ούγγρο γκολκίπερ. Δύο λεπτά μετά ο Μασάντο πίεσε σωστά, έκλεψε, αλλά το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Μανόουν.

Το πρώτο ημίχρονο, όμως, δεν είχε τελειώσει! Και αυτό συνέβη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Δευτερόλεπτα πριν ο Νορβηγός διαιτητής Μοέν σφυρίξει τη λήξη του πρώτου 45λέπτου, ο Γκρέκο πήρε την μπάλα από αριστερά και σέντραρε προς τον Μήτρογλου, μέσα στην περιοχή. Ο Έλληνας φορ σηκώθηκε στον αέρα και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα να «αναπαυτεί» στα δίχτυα του Μανόουν, ισοφαρίζοντας μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού που βρέθηκε στο Emirates! Το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα μας στο 1-1 με την Άρσεναλ.

Αν το πρώτο μέρος τελείωσε καλά για τον Ολυμπιακό, το δεύτερο δεν άρχισε με τον ίδιο τρόπο. Στο 54’ ο Μήτρογλου έκανε καλό σουτ με το δεξί, αλλά αστόχησε. Στο 56’ ο Ζερβίνιο βρέθηκε από αριστερά στην περιοχή του Μέγιερι και γύρισε στον Ποντόλσκι. Εκείνος με σουτ νίκησε τον Μέγιερι και έκανε το 2-1 για την Άρσεναλ. Ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα σουτ του Μήτρογλου στο 60’. Η κεφαλιά του Κοσιελνί στο 63’ ήταν άστοχη. Ο Μανόουν αντέδρασε σωστά στο σουτ του Νταβίδ Φουστέρ στο 70’.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός πίεζε για την ισοφάριση και στο 83΄ ο Αμπντούν με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 89΄ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, όπου μετά το γύρισμα του Καθόρλα, ο Ζιρού έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στην πλάτη του Μανιάτη και να καταλήγει κόρνερ.

Εκεί που πίεζε ο Ολυμπιακός για την ισοφάριση και όλοι οι παίκτες ήταν στην περιοχή των «κανονιέρηδων», στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράμσεϊ βρέθηκε απέναντι από τον Μέγιερι και «τσιμπώντας» την μπάλα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μανόουν, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Αρτέτα, Ποντόλσκι (80΄ Ράμσεϊ), Τσάμπερλεϊν (71’ Γουόλκοτ), Καθόρλα, Κοκελέν, Τζένκινσον, Ζερβίνιο (80΄ Ζιρού), Γκιμπς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Μανιάτης, Μασάντο (80΄ Πάντελιτς), Κοντρέρας, Φουστέρ, Χολέβας, Σιόβας, Μανωλάς, Ντιακιτέ (73’ Ιμπαγάσα), Γκρέκο (67’ Αμπντούν).

ΓΗΠΕΔΟ: Emirates
ΣΚΟΡΕΡ: 42’ Ζερβίνιο, 56’ Ποντόλσκι, 93΄ Ράμσεϊ / 45’ Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σβ. Μοέν (Νορβηγία)
1ος ΒΟΗΘΟΣ: Κ. Χάγκλουντ (Νορβηγία)
2ος ΒΟΗΘΟΣ: Φρ. Αντάς (Νορβηγία)
ΕΞΤΡΑ ΒΟΗΘΟΙ: Τ. Σκιέρβεν, Μπ. Σαντμοέν (Νορβηγία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Σβ. Μίντγιελ (Νορβηγία)