Ολυμπιακός – Άρσεναλ 2-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ για τους ομίλους του Champions League.

Στο τέρμα του Ολυμπιακού ήταν ξανά ο Κάρολ. Στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Ντιακιτέ, αριστερά ο Τοροσίδης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Κοντρέρας και Μανωλάς. Στα χαφ ήταν οι Φέισα, Μανιάτης και Γκρέκο, από αριστερά έβγαινε ο Αμπντούν, από δεξιά ο Μασάντο και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ραφίκ Τζιμπούρ.

Στο 11’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρά για να ανοίξει το σκορ. Ο Αμπντούν μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου «έκοψε» ο Τζιμπούρ, τον οποίο όμως πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Βερμάελεν και παραχώρησε κόρνερ!

Στο 17’ η Άρσεναλ πλησίασε στο γκολ. Ο Τσάμπερλεϊν σέντραρε από αριστερά, ο Σαμάκ με το κεφάλι κατέβασε την μπάλα και ο Ράμσι πήγε να σουτάρει, αλλά έκανε άτσαλη προσπάθεια και η άμυνα του Ολυμπιακού επωφελήθηκε και «καθάρισε» τη φάση.

Στο 20’ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 1-0. Έπειτα από κόρνερ του Μασάντο, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά και ο Ροσίτσκι έδιωξε πάνω στο δοκάρι και πριν η μπάλα, κατά πάσα πιθανότητα, καταλήξει στα δίχτυα!

Στο 24’ ο Αμπντούν με τον Γκρέκο συνδυάστηκαν υποδειγματικά από τα αριστερά, ο πρώτος έγινε αποδέκτης της μπάλας και σούταρε, με τον Σέζνι να διώχνει και την άμυνα της Άρσεναλ να απομακρύνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αμπντούν εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζιμπούρ πήρε γυριστή, υπέροχη κεφαλιά και ο Σέζνι μπλόκαρε ενστικτωδώς!

Ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς στην επίθεση και ο Αμπντούν… πετούσε φλόγες! Στο 25’ έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια και ξεπερνώντας τέσσερις παίκτες της Άρσεναλ μπήκε στην περιοχή. Σταμάτησε, γύρισε το κορμί του και βρήκε τον Τοροσίδη. Εκείνος στόπαρε την μπάλα και σούταρε, αλλά αστόχησε.

Μέχρι το 35’ ο ρυθμός έπεσε λιγάκι και για τον Ολυμπιακό ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής, ο οποίος δημιουργούσε διαρκώς προβλήματα, όταν η μπάλα περνούσε από τα πόδια του, ήταν ο Τζαμέλ Αμπντούν. Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» στο 38’ τις χαμένες ευκαιρίες του, αφού ως γνωστόν η μπάλα… τιμωρεί. Σε εκείνο το λεπτό ο Ζερβίνιο ταλαιπώρησε την άμυνα της ομάδας μας από αριστερά, σταμάτησε και γύρισε την μπάλα στον Ροσίτσκι, ο οποίος στην κίνηση σούταρε και νίκησε τον Κάρολ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μανιάτης από δεξιά βρήκε καταπληκτικά τον Μασάντο στην ίδια πτέρυγα. Ο Πορτογάλος γύρισε στη μικρή περιοχή για τον Τζιμπούρ, ο οποίος δεν πρόλαβε για ένα βήμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος και ο Ολυμπιακός μπήκε στην επανάληψη για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Άρσεναλ ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός διατηρούσε την επιθετική του διάθεση. Λίγο μετά το 55’ ο Λεονάρντο Ζαρντίμ σήκωσε τον Νταβίδ Φουστέρ για να περάσει στο ματς.

Στο 59’ ο Αμπντούν ελίχθηκε ωραία έξω από την περιοχή και πέρασε κάθετα για τον Φέισα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ. Αμέσως μετά τον Σέρβο αντικατέστησε ο Φουστέρ. Ο ισπανός σούταρε στο 61’, αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε. Στο 61’ ο Αρσάβιν βρέθηκε απέναντι από τον Κάρολ, μέσα στην περιοχή και δεξιά, σούταρε, αλλά ο Βορειοϊρλανδός ενήργησε σωστά και αποσόβησε το γκολ.

Στο 64’ ο Ντιακιτέ έκανε ωραία σέντρα και ο Μασάντο πήρε την κεφαλιά, με τον Σέζνι να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ! Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το γκολ για την ομάδα μας! Ο Γκρέκο εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της Άρσεναλ απομάκρυνε. Η μπάλα στρώθηκε αριστερά στον Αμπντούν, ο οποίος γέμισε στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ο Μανιάτης την έστειλε στα δίχτυα του Σέζνι, με κοντινό πλασέ!

Στο 67’ ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Σέζνι πέφτοντας στη δεξιά του γωνιά, μπλόκαρε την μπάλα. Στο 70’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί! Ο Μασάντο βγήκε από δεξιά, έκανε υπέροχη σέντρα για τον Τζιμπούρ, ο οποίος… οριζοντιώθηκε και πήρε φανταστικά την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα να περάσει… ελάχιστα εκατοστά έξω από το δοκάρι του Σέζνι!

Στο 72’ ο Λεονάρντο Ζαρντίμ έριξε στο ματς τον Κώστα Μήτρογλου. Με την πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Έλληνας σέντερ φορ έδειξε την τεράστια αξία του. Πήρε την μπάλα από τον Μανιάτη έξω από την περιοχή και από την αριστερή πλευρά. Σταμάτησε, γύρισε το σώμα του, έφερε την μπάλα στο δεξί και εξαπέλυσε ένα ασύλληπτο σουτ, το οποίο ο Σέζνι δεν κατάφερε ποτέ να σταματήσει! Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Άρσεναλ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1, στο 73’!

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στο Champions League, με μία νίκη και πλέον θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του στο Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Ντιακιτέ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Κοντρέρας, Μανιάτης, Φέισα (60’ Φουστέρ), Γκρέκο, Αμπντούν (72’ Μήτρογλου), Μασάντο, Τζιμπούρ (82΄ Ιμπαγάσα).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Βερμάελεν, Ροσίτσκι (46’ Αρσάβιν), Τσάμπερλεϊν, Ράμσι, Σκιλασί, Κοκελέν, Τζένκινσον, Ζερβίνιο, Σαμάκ, Μεντέ (83΄ Ανχά).

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 64’ Μανιάτης, 73’ Μήτρογλου / 38’ Ροσίτσκι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλ. Μαγιένκο (Ισπανία)
1ος ΒΟΗΘΟΣ: Ρ. Πέρεζ ντελ Παλομάρ (Ισπανία)
2ος ΒΟΗΘΟΣ: Χ. Κ. Γκουανταμούρο (Ισπανία)
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΟΗΘΟΙ: Φ. Τεσέιρα, Χ. Φερνάντες (Ισπανία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Χ. Κ. Χιμένεθ (Ισπανία)