Οι δηλώσεις του Μίτσελ

Διαβάστε την τοποθέτηση του Ισπανού τεχνικού του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Σας πείραξε περισσότερο η ήττα ή ο τρόπος με τον οποίο ήρθε;

Η ήττα με τον τρόπο που έγινε, αλλά και το σκορ είναι πολύ σκληρό για εμάς. Αν δεν είχαμε δει το ματς, θα φανταζόμασταν ότι η νίκη ήταν πολύ εύκολα για την Παρί. Είχαμε τις πιθανότητές μας, προσπαθήσαμε να τις εκμεταλλευτούμε, παίξαμε καλά, αλλά το αποτέλεσμα είναι σκληρό για εμάς. Τα λάθη όμως σε αυτό το επίπεδο πληρώνονται πολύ ακριβά.

Πέρα από τα λάθη που όντως έγιναν, ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε την ίδια ενέργεια με τον Ολυμπιακό του πρώτου μέρους. Συμφωνείτε;

Μειώθηκε η έντασή μας, χάλασε η κυκλοφορία της μπάλας και δώσαμε στην Παρί την ευκαιρία να έχει την κατοχή και να έχει συνέχεια στο παιχνίδι της. Είχαμε προβλήματα στην άμυνα, όμως όχι τόσο ώστε να αλλάξει τόσο πολύ η εικόνα του παιχνιδιού. Ήμασταν λιγότερο επιθετικοί με την μπάλα και λιγότερο ενεργοί στην άμυνά μας.

Τώρα πιο ψύχραιμα αν ξεκινούσε τώρα το δεύτερο ημίχρονο, τι μπορούσατε να κάνετε για να αλλάξετε την εικόνα της ομάδας σας; Ήταν μόνο η κόπωση;

Σίγουρα κάτι έκανε ο αντίπαλος προπονητής, αλλά αν κάναμε αυτή τη συζήτηση στο ημίχρονο, κανένας δεν θα άλλαζε από αυτή την αίθουσα την ομάδα μας. Ζητήσαμε να συνεχίσουν με την ίδια ένταση και συγκέντρωση και τους ενθαρρύναμε να κερδίσουν. Θα μπορούσαμε από το πρώτο μέρος να ήμασταν μπροστά στο σκορ.

Οφείλονταν τα γκολ σε προσωπικά λάθη ή ήταν η γενικότερη αμυντική λειτουργία;

Εμείς προσπαθούμε πάντα να δουλεύουμε σε αυτά που συμβαίνουν. Το γεγονός ότι δεχτήκαμε τρία γκολ από κόρνερ και μάλιστα ολόιδια, γνωρίζοντας τις ώρες που έχουμε δουλέψει στην άμυνά μας στα στημένα, δεν μπορούσα να πιστέψω ότι θα συνέβαινε. Αν δούμε ξανά τις φάσεις αυτές, θα κατηγορήσουμε αμέσως τον Σάμαρη. Δεν θα το κάνουμε, γιατί ήταν ο καλύτερος του αγώνα. Οι φάσεις αυτές ήταν πολύ σκληρές για τον Σάμαρη. Δεν μπορώ να πω κάτι ενάντια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί ο μοναδικός που έχει το φταίξιμο είμαι εγώ γιατί τους δίδαξα αυτά τα μαρκαρίσματα.

Δεν θυμάμαι σε ανάλογη ήττα του παρελθόντος, ο κόσμος να χειροκροτάει την ομάδα. Σας δίνει δύναμη αυτή η αντίδραση των οπαδών;

Το χειροκρότημα ήταν μία αναγνώριση απέναντι στους παίκτες που έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια. Δυσκολέψαμε αρκετά την Παρί και ο κόσμος το αναγνώρισε. Πιστεύω ότι ο κόσμος είδε έναν Ολυμπιακό που τους άρεσε. Όμως είδε και μία βαριά ήττα.

Το ελληνικό πρωτάθλημα παίζει κάποιο ρόλο να μην αντέχει ο Ολυμπιακός την πίεση του Τσάμπιονς Λιγκ για 90 λεπτά;

Η αλήθεια είναι πώς όλοι γνωρίζουμε ότι είναι διαφορετικό το πρωτάθλημα από το Τσάμπιονς Λιγκ. Σήμερα οι παίκτες δεν έκαναν κάτι λιγότερο από αυτά που τους ζητήσαμε. Δεν υπήρχε έλλειψη κουράγιου ή θέλησης, αλλά μόνο ατομικά λάθη που μας κόστισαν ακριβά. Εμείς έχουμε όλο και περισσότερες απαιτήσεις από τους παίκτες και να υπάρχει συναγωνισμός μεταξύ τους. Δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να συγκρίνουμε τις ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Συνήθως στο Τσάμπιονς Λιγκ τα φαβορί κερδίζουν και οι μικρότερες ομάδες χάνουν. Αυτή είναι η διαφορά επιπέδου.

Μειώνονται οι πιθανότητες πρόκρισης του Ολυμπιακού;

Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και για αυτό προετοιμάσαμε το παιχνίδι μας για να κερδίσουμε. Κάναμε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο και θα συνεχίσουμε να πιστεύουμε ότι έχουμε πιθανότητες να περάσουμε. Από τη στιγμή που είδα την ομάδα μας έτσι, γιατί σε άλλο ματς να μην την δούμε στο ημίχρονο να μην κερδίζουμε 2-0. Είμαι αισιόδοξος, αλλά όχι και τρελός.

Τι σας μένει στο ντεμπούτο σας στο Τσάμπιονς Λιγκ και τι πήρατε ως δίδαγμα;

Είμαι μεγάλος σε ηλικία, αλλά συνεχίζω να μαθαίνω. Επειδή μ’ αρέσει να κερδίζω, δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί χάσαμε. Επειδή όμως δεν ήταν καθοριστική ήττα, θέλω να συνεχίσουμε να δουλεύουμε.