Πλατανιάς – Ολυμπιακός 1-4

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στα Χανιά του Πλατανιά με 4-1 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο γήπεδο του Πλατανιά με αλλαγές στην ενδεκάδα του. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από το τέρμα. Δεξιά στην άμυνα επανήλθε ο Σαλίνο, αριστερά μπήκε κατά συνθήκη ο Παπάζογλου και στόπερ ήταν ο Μανωλάς, με τον Αβραάμ, ο οποίος επίσης επανήλθε σε δράση! Σάμαρης και Εντινγκά ήταν στα χαφ, κεντρικά. Από αριστερά έβγαινε σε πρώτη φάση ο Βάις, από δεξιά ο Φουστέρ και στην επίθεση ήταν οι Σαβιόλα και Μήτρογλου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν… ονειρεμένη αρχή στο ματς, πιάνοντας στον «ύπνο» την ομάδα μας σε μία φάση στο 2’. Από φάουλ προς την περιοχή του Γεωργαλλίδη ο Ολυμπιακός έχασε την μπάλα και στην αντεπίθεση ο Τόρες πήρε την ασίστ από τον ΜΠέλιτς, πλάσαρε μέσα από την περιοχή και άνοιξε το σκορ. Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, στα πρώτα δύο λεπτά, αντικαταστάθηκε στη συνέχεια από τη διάθεση για επίθεση.

Η μπάλα περνούσε πολύ από τον άξονα και συγκεκριμένα από τα πόδια του Σάμαρη και του Εντινγκά. Επάνω στον Κώστα Μήτρογλου, όταν η μπάλα έφτανε σε εκείνον, έπεφταν δύο και τρεις ποδοσφαιριστές, προκειμένου να τον κλείσουν. Ο Πλατανιάς σκόραρε νωρίς και άμεσα τραβήχτηκε πίσω. Υπήρχαν περιπτώσεις, ακόμη και μέχρι να συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα, κατά τις οποίες δέκα από τους έντεκα παίκτες των γηπεδούχων ήταν πίσω από την μπάλα…

Στο 16’ ο Ολυμπιακός… άγγιξε το γκολ! Ο Μήτρογλου εκτέλεσε από αριστερά φάουλ με εκπληκτικό τρόπο, έξω από το τείχος και ανάγκασε τον Γεωργαλλίδη να πέσει στη γωνία του με τρομερή υπερένταση και να διώξει την μπάλα… χιλιοστά πριν εκείνη περάσει τη γραμμή! Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στον Βάις και εκείνος σέντραρε από αριστερά. Ο Μανωλάς πετάχτηκε στη πορεία της μπάλας, πήρε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

Φανταστική ανάπτυξη του παιχνιδιού είχε ο Ολυμπιακός στο 20’, όταν ο Σάμαρης έκανε υπέροχη μακρινή πάσα από τον άξονα δεξιά στον Σαλίνο, που έκανε πολύ ωραία κίνηση στην πτέρυγά του. Ο Βραζιλιάνος έβγαλε ωραία σέντρα, ο Σαβιόλα σούτσρε στην κίνηση και θα μπορούσε να βάλει ένα υπέροχο γκολ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ! Στο 26’ ο Βάις ελίχθηκε από αριστερά, με το δεξί πόδι δοκίμασε δύο διαδοχικά σουτ (η μπάλα κόντραρε στο πρώτο και του επεστράφη) και στη συνέχεια ο Σάμαρης (έγινε αποδέκτης) σούταρε ξανά και είδε την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Γεωργαλλίδη.

Στο 32’ ο Βάις γέμισε με φάουλ προς την περιοχή, ψάχνοντας τον Μήτρογλου. Ο Φαΐσκα απομάκρυνε προσωρινά με κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Σαβιόλα, ο οποίος σούταρε στην κίνηση και έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Γεωργαλλίδη! Το πρώτο ημίχρονο είχε εξελιχθεί σε μονόλογο του Ολυμπιακού και… κλεφτοπόλεμο του Πλατανιά, με τους γηπεδούχους να παίζουν κατά κανόνα πίσω από την μπάλα και να περιμένουν τους «ερυθρόλευκους».

Η επανάληψη άρχισε με το σκορ στο 1-0 και τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί δύο αλλαγές. Την θέση του Φουστέρ πήρε ο Αλεχάντρο Ντομίνγκεζ, στον άξονα και αντί του Εντινγκά μπήκε στο ματς ο Κάμπελ. Ο Βάις ήταν αριστερά, δεξιά πήγε ο Κάμπελ. Ο «Τσόρι» πήγε δίπλα στον Σάμαρη, σε πιο «ελεύθερο» και δημιουργικό ρόλο και στην επίθεση παρέμειναν οι Σαβιόλα και Μήτρογλου. Στο 48’ ο Ντομίνγκεζ έκανε το σουτ από τον άξονα και ο Γεωργαλλίδης μπλόκαρε. Η διάθεση του Πλατανιά ήταν σαφής: όταν ο Ολυμπιακός βρισκόταν στην επίθεση, έντεκα γηπεδούχοι ήταν πίσω από την μπάλα. Όταν η μπάλα χανόταν από πόδια «ερυθρόλευκα» ο Πλατανιάς έψαχνε την αντεπίθεση. Στο 56’ ο Μπέλιτς απέφυγε τον Παπάζογλου, μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε και είδε τον Ρομπέρτο να αντιδρά εξαιρετικά και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 60’ ο «Τσόρι» εκτέλεσε κόρνερ, ο Παπάζογλου πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχος. Στο 65’ ο Μίτσελ άλλαξε τον Παπαδόπουλο με τον Μανιάτη. Ο Σάμαρης έμεινε πιο πίσω, να καλύπτει τα μετόπισθεν και ο Μανιάτης πέρασε δίπλα στον «Τσόρι». Στο 66’ ο Κάμπελ κινήθηκε από δεξιά, έκανε ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Φερνάντες προσπάθησε να διώξει και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Στο 67’ ο Ντομίνγκεζ, από τους διακριθέντες του ματς από την ώρα που μπήκε στο γήπεδο, έκανε φοβερό σουτ και ανάγκασε τον Γεωργαλλίδη να διώξει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε κόρνερ. Από την απομάκρυνση της μπάλας ο Παπάζογλου έγινε αποδέκτης έξω από την περιοχή. Έκανε καλό κοντρόλ, είδε δεξιά τον «Τσόρι» και του πέρασε την μπάλα. Ο Αργεντινός γύρισε από δεξιά ιδανικά και ο Μήτρογλου… οριζοντιώθηκε και με κεφαλιά έβαλε σε θέση οδηγού στο ματς τον Θρύλο!

Στο 71’ ο «Τσόρι» εκτέλεσε κόρνερ και ο Μανιάτης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Ζουμπουλάκη να διώχνει επάνω στη γραμμή! Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεσή του και στο 73’ έφτασε και σε τρίτο γκολ! Ο Μήτρογλου έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή. Κοντρόλαρε υπέροχα, σήκωσε το κεφάλι του και είδε κοντά του, μέσα στο κουτί, τον Σαβιόλα. Του έδωσε την μπάλα και ο Αργεντινός με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Γεωργαλλίδη, για το 3-1! Μέσα σε 7 λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε τρία γκολ και έκανε άλλες τόσες ευκαιρίες για να σκοράρει! Στο 75’ ο Μπέλιτς έκανε σουτ μέσα από την περιοχή και ο Ρομπέρτο αντέδρασε σωστά, αποκρούοντας την προσπάθεια του παίκτη του Πλατανιά.

Ο Βλάντιμιρ Βάις στο 87΄ πήρε την μπάλα από την άμυνα, μετά από απόκρουση και διέσχισε όλο το γήπεδο. Ο Σλοβάκος έφτασε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πλατανιά και με σουτ τον νίκησε, κάνοντας το 4-1!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μήτρογλου βρέθηκε απέναντι από τον Γεωργαλλίδη, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά με την ομάδα μας να παίρνει τη νίκη με 4-1, να φτάνει τους 22 βαθμούς και να παραμένει στην πρώτη θέση.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Γεωργαλλίδης, Φαΐσκα, Ζουμπουλάκης, Φερνάντες, Ράφαελ, Αγκιλέρα, Τετέ (77’ Μπεριάν), Μπέλιτς (88’ Πόποβιτς), Τόρες, Στόλερ, Μοράλ (64’ Γουνδουλάκης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπάζογλου, Μανωλάς, Παπαδόπουλος (65’ Μανιάτης), Σάμαρης, Εντινγκά (46’ Κάμπελ), Βάις, Φουστέρ (46’ Ντομίνγκεζ), Σαβιόλα, Μήτρογλου.

ΓΗΠΕΔΟ: Περιβολίων
ΣΚΟΡΕΡ: 2’ Τόρες / 66’ Φερνάντες (αυτογκόλ), 68’ Μήτρογλου, 73’ Σαβιόλα, 87΄ Βάις
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Απ. Αμπάρκιολης (Καβάλας)
ΒΟΗΘΟΙ: Λ. Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κ. Χασάν (Ξάνθης)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Πρ. Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 24’ Τόρες, 38’ Ζουμπουλάκης, 43’ Τετέ, 51’ Μοράλ, 62’ Φερνάντες
ΔΟΚΑΡΙΑ: – / –