Μεγάλη νίκη απέναντι στην Γιουβέντους!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και της «Γηραιάς κυρίας» με 1-0 μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Μία ακόμη μαγική και ονειρεμένη ευρωπαϊκή βραδιά για τον Θρύλο. Η ομάδα μας επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League και με 6 βαθμούς παρέμεινε στο κόλπο πρόκρισης στην φάση των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι παίκτες του κ. Μίτσελ έχοντας στο πλευρό τους τον ανεπανάληπτο κόσμο τους πήραν μία σπουδαία νίκη.

Πως έπαιξε ο Θρύλος

Ο κ. Μίτσελ επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 για την ομάδα μας και έτσι ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από την εστία. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ και Μαζουάκου. Στο κέντρο υπήρχε η δυάδα αποτελούμενη από τον Εντινγκά και τον Μιλιβόγεβιτς. Αριστερά ήταν ο Κασάμι, ενώ στα δεξιά του κέντρου ο Μανιάτης. Σε ελεύθερο ρόλο και ως συνδετικός κρίκος της μεσαίας γραμμής και της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ντομίνγκεζ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μήτρογλου.

Στηρίζουμε τη FARE, λέμε «όχι» στο ρατσισμό!

Στο πλαίσιο της καμπάνιας της FARE, Football People, κατά του ρατσισμού και των διακρίσεων, ο Ολυμπιακός μας συμμετείχε στις δράσεις του Οργανισμού. Πριν την σέντρα της μεγάλης αναμέτρησης υπήρχε πανό «ΝΟ RACISM» και οι παίκτες των δύο ομάδων αγκαλιασμένοι φωτογραφήθηκαν μαζί με τους ποδοσφαιριστές της Γιουβέντους πίσω απ’ αυτό.

«Μαγικό» πρώτο 45λεπτο και γκολ του Κασάμι!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και μόλις στο 2’ απείλησε την αντίπαλη εστία, με τον Κασάμι να κάνει το επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά και τον Μπονούτσι να προλαβαίνει τον Μανιάτη και να διώχνει σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μαζουακού να μπει ωραία στην αντίπαλη περιοχή να «τροφοδοτεί» τον Μήτρογλου, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 7΄η ομάδα μας «άγγιξε» το γκολ όταν ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε με «μαεστρία» το φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπουφόν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 12’ ήταν η σειρά της Γιουβέντους να φανεί απειλητική με τον Τέβες να κάνει το πλασέ και τον Ομάρ να διώχνει με το κεφάλι πάνω στην γραμμή. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ με κάποια μακρινά σουτ από τους Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι.

Στο 27΄υπήρξε εξαιρετική συνεργασία των Μαζουακού και Ντομίνγκεζ με τον δεύτερο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι, καθώς πέρασε άουτ.

Τελικά, τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε ο Κασάμι, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την συνεργασία των Ντομίνγκεζ και Μήτρογλου και με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» στο 36’ το 1-0 για τον Θρύλο. Αυτό το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείνασα λεπτά με τους Πρωταθλητές Ελλάδος να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Ύψωσε τοίχος ο Ρομπέρτο!

Η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ με τον Λιχτστάινερ να κάνει το πλασέ στο 51’ και τη μπάλα να περνάει άουτ.Η απάντηση του Θρύλου ήταν άμεση με τον Μιλιβόγεβιτς να κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 54’ και τη μπάλα επίσης να περνάει άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, οι παίκτες της ομάδας μας έφτασαν μία ανάσα από το 2-0. Ο Ντομίνγκεζ «σέρβιρε» στον Κασάμι, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να βρει τα… αντίπαλα δίχτυα. Στο 65’ ο «φύλακας άγγελος» της εστίας του Θρύλου, Ρομπέρτο απόκρουσε θεαματικά το κοντινό σουτ του Μοράτα διατηρώντας έτσι το προβάδισμα για την ομάδα μας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο κ. Μίτσελ έκανε την πρώτη αλλαγή στο ματς, ρίχνοντας στη… μάχη τον Αφελάι αντί του Μήτρογλου. Η Γιουβέντους συνέχισε να πιέζει την εστία του Ρομπέρτο, αλλά αρχικά ο Μποτία στο 74’ έδιωξε με τάκλιν το κοντινό πλασέ του Μοράτα για ακολουθήσει ρεσιτάλ, τεράστιων επεμβάσεων από τον Ισπανό γκολκίπερ.

Ο «κέρβερος» της ερυθρόλευκης εστίας, είπε «όχι» σε προσπάθειες των Πογκμπά, Τέβεζ και Μοράτα με αποκορύφωμα τις φάσεις στο 81’ και στο 85’. Στην πρώτη έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ σε σουτ του Μοράτα, ενώ εν συνεχεία απόκρουσε το πλασέ του Τέβεζ από κοντινή θέση. Φοβερός ο Ρομπέρτο, «έσωσε» την ερυθρόλευκη εστία και διατήρησε το 1-0 υπέρ του Θρύλου έως το τέλος.

Στο 85’έγινε η δεύτερη βελτιωτική κίνηση από τον κ. Μίτσελ, με τον Φουστέρ να περνάει στην θέση του Ντομίνγκεζ, ενώ στο 90’+1’ ο Γιαννούλης αντικατέστησε τον Κασάμι.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της ομάδας μας και τον κ. Μίτσελ να πανηγυρίζουν για την τεράστια νίκη απέναντι στους Πρωταθλητές Ιταλίας. Τα «όλε» τον εκστασιασμένο κόσμο της ομάδας μας δεν έλειψαν με τον Πειραιά να είναι μία «μεθυσμένη πολιτεία» και το γλέντι να μην έχει τελειωμό.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Κασάμι έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά και ο Μπονούτσι με προβολή πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στον Μανιάτη.

5’ Ωραίο σόλο του Μαζουάκου από τα αριστερά και πάσα στον Μήτρογλου, ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το πλασέ από πλάγια θέση με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπουφόν.

7’ Ο Θρύλος «άγγιξε» το γκολ, όταν ο Ντομίνγεζ εκτέλεσε υποδειγματικά φάουλ έξω από την περιοχή και ο Μπουφόν σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ.

12’ Φάση διαρκείας στα καρέ του Θρύλου με τον Τέβεζ να κάνει το πλασέ και τον Ομάρ να απομακρύνει σωτήρια με το κεφάλι πάνω από την γραμμή της εστίας του Ρομπέρτο.

13’ Ο Μιλιβόγεβιτς από μακρινή απόσταση επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και τον Μπουφόν να διώχνει για καλό και για κακό σε κόρνερ.

23’ Μακρινό σουτ από τον Κασάμι με τον αριστερό, με τον Μπουφόν να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

27΄Ο Μαζουάκου έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά και ο Ντομίνγκεζ με άψογο στιλ έστρωσε τη μπάλα και έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουφόν.

36’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ντομίνγκεζ έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, άνοιξε στον Μήτρογλου στα αριστερά και στράικερ των Πειραιώτων είδε ωραία την κίνηση του Κασάμι στον άξονα, τον τροφοδότησε και ο Ελβετός με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Μπουφόν, κάνοντας το 1-0!

45’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίρλο με τη μπάλα περνάει πάνω από την εστία του Ρομπέρτο.

51’ Ο Πογκμπά έκανε την παράλληλη από τα αριστερά με τον Λιχτστάινερ να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και η μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρομπέρτο.

54’ Ο Μαζουάκου έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μπονούτσι έδιωξε τη μπάλα και αυτή έφτασε στον Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

60’ Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ντομίνγκεζ να μπαίνει μέσα στην περιοχή την Γιουβέντους και την κατάλληλη στιγμή να δίνει «έτοιμο» γκολ στον Κασάμι, ο οποίος εξ επαφής έκανε το πλασέ, το οποίο, όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπουφόν.

63’ Πλασέ του Τέβεζ μέσα από την περιοχή με την τροχιά της μπάλα να μην ανησυχεί τον Ρομπέρτο.

65’ Ο Ρομπέρτο απέδειξε για ακόμη μία φορά, πόσο μεγάλος τερματοφύλακας είναι, όταν ο Μοράτα γύρισε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε από κοντά το σουτ, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ του Θρύλου πραγματοποίησε απίστευτη απόκρουση.

72’ Άστοχη κεφαλιά του Μοράτα ύστερα από σέντρα του Λιχτστάινερ.

74΄Ο Τέβεζ βρήκε με έξυπνη μπαλιά τον Μοράτα μέσα στην περιοχή, ο Ισπανός έκανε το πλασέ και ο Μποτία με σωτήριο τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

75΄ Επικίνδυνη σέντρα – σουτ του Πογκμπά από τα αριστερά με τον Ρομπέρτο να διώχνει σε κόρνερ.

76΄ Σέντρα του Πογκμπά στο δεύτερο δοκάρι, ο Βιδάλ γύρισε στο πέναλτι και ο επερχόμενος Τέβεζ έκανε από κοντά το πλασέ, αλλά και πάλι ο Ρομπέρτο ήταν «φύλακας άγγελος» διώχνοντας με τα πόδια.

81’ Ο Τέβεζ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μοράτα, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ με τον Ρομπέρτο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.

86’ Νέα μεγάλη απόκρουση του Ρομπέρτο, ο οποίος έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε το δυνατό πλασέ του Τέβεζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ, Μαζουάκου, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Μανιάτης, Κασάμι (90’+1’ Γιαννούλης), Ντομίνγκεζ (85’ Φουστέρ), Μήτρογλου (69’ Αφελάι).
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αλέγκρι): Μπουφόν, Ογκμπόνα (77’ Περέιρα), Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ, Βιντάλ, Πίρλο (57’ Μαρκίζιο), Πογκμπά (87’ Τζιοβίνκο), Ασαμόα, Μοράτα, Τέβες.
ΓΗΠΕΔΟ: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 36’ Κασάμι/-
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάζιτς (Σερβία)
ΒΟΗΘΟΙ: Ρίστιτς, Τζούρτζεβιτς
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ: Γκρούιτς, Φιλίποβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44’ Μποτία / 37’ Λιχτστάινερ, 59’ Πογκμπά, 66’ Μαρκίζιο