Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-0

Ισόπαλος έμεινε ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη, για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Σε ένα παιχνίδι κατά το οποίο είχε την καθολική υπεροχή και το οποίο θα μπορούσε να είχε κερδίσει και μάλιστα άνετα, ο Ολυμπιακός «προδόθηκε» από το γεγονός ότι δεν κατάφερε να σκοράρει και έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης, στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Έτσι, στην ένατη αγωνιστική της Super League πήρε μόνο έναν βαθμό. Μπροστά υπάρχει η Γιουβέντους και εκεί στρέφεται άμεσα το «ερυθρόλευκο» ενδιαφέρον.

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα ήταν, από δεξιά προς τα αριστερά, οι Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Αμπιντάλ και Μαζουακού. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μανιάτη υποδέχονταν την πρώτη μπάλα, ως αμυντικοί μέσοι, ενώ ο Φορτούνης έπαιζε λίγο πιο «ελεύθερα». Ο Μανιάτης έβγαινε λιγάκι προς τα αριστερά, ενώ ο Φορτούνης προς τα δεξιά. Ο Κασάμι ήταν αριστερά στην πτέρυγα, «κλίνοντας» προς τα μέσα και περισσότερο πάνω στη γραμμή, δεξιά, έπαιζε ο Ντοσεβί. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κώστας Μήτρογλου.

Από τα πρώτα λεπτά το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να έχει διάθεση να επιτεθεί. Το κλίμα στο γήπεδο, ήταν όπως πάντα, ιδιαίτερα… θερμό. Σε κάθε φάση σχεδόν οι γηπεδούχοι δυσανασχετούσαν και αρκετές φορές ξέφευγαν στις διαμαρτυρίες τους προς τον διαιτητή Σπάθα και τους βοηθούς του. Ο Ολυμπιακός όφειλε να κοιτάξει το παιχνίδι του. Είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο πιο επιθετικά και ο Κοσίσκι ένιωθε την παρουσία των «ερυθρολεύκων» περισσότερο. Ο Ομάρ ανέβαινε, σε πρώτη φάση, περισσότερο από ότι ο Μαζουακού, ο οποίος μετά το δεκάλεπτο πήρε επίσης κάποια μέτρα.

Ο Κώστας Φορτούνης, πέραν των δύο σουτ που δοκίμασε νωρίς στο ματς, ήταν πολύ δραστήριος με την μπάλα στα πόδια. Έπαιζε πολύ με Μήτρογλου και Κασάμι, και ήταν ίσως ο κορυφαίος στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ελαμπντελαουί έπαιζε πολύ με τον Ντοσεβί, στην πτέρυγα δεξιά. Μετά το 20’ ο Αστέρας προσπάθησε να κερδίσει μερικά μέτρα στο γήπεδο και να ανέβει για να πιέσει. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ανωτερότητα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, η κατοχή ήταν κατά πολύ «ερυθρόλευκη» και η ομάδα μας ήταν πολύ πιο απειλητική από τους Αρκάδες. Πολλές φορές ήταν ο Φορτούνης εκείνος ο οποίος έβγαινε και ζητούσε την πρώτη μπάλα από την άμυνα, ενώ άλλες φορές έμενε πιο πάνω στο γήπεδο, την υποδεχόταν από Μανιάτη ή Μιλιβόγεβιτς και τη «μοίραζε» δεξιά, αριστερά ή στον Μήτρογλου.

Μεγάλη φάση στο ματς δεν υπήρχε, όμως ο Ολυμπιακός νικούσε στα σημεία και για τον λόγο αυτό υπερείχε. Είχε κερδίσει περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο επιθετικός και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί σε περισσότερες από μία περιπτώσεις. Το πρώτο μέρος βρήκε τον Ολυμπιακό ισόπαλο με τον Αστέρα, δίχως γκολ. Αποτέλεσμα άδικο. Οι γηπεδούχοι είχαν το μυαλό τους περισσότερο στο να διαμαρτυρηθούν, παρά να… περάσουν το κέντρο, ή να αλλάξουν με επιτυχία περισσότερες από δύο πάσες. Μοιραία ο Ολυμπιακός υπερτερούσε και θα έπρεπε να έχει το προβάδισμα. Η δίκαιη αποβολή, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Μάσα, άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες στο ματς. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Θρύλο απαράλλαχτο και τον Αστέρα να κάνει μία αλλαγή.

Και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία του αγώνα. Περίπου στο 60’ ο κ. Μίτσελ απέσυρε τον Μανιάτη και έριξε στο ματς τον Ντουρμάζ, περνώντας τον Κασάμι πιο κεντρικά. Σταδιακά ο Ολυμπιακός «έχτιζε» ολοένα και περισσότερο την πίεσή του προς την εστία του Κοσίσκι. Ο Μιλιβόγεβιτς έβγαινε πιο μπροστά, δίχως να παραμελεί τα ανασταλτικά του καθήκοντα. Λίγο μετά το 65’ ο κ. Μίτσελ έκανε και τη δεύτερη αλλαγή του, με τον Φουστέρ να περνάει στο ματς αντί του Φορτούνη. Ο Φουστέρ έπαιξε κεντρικά, μαζί με τους Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς, με τον Σέρβο πιο πίσω. Στο 74’ ο κ. Μίτσελ ολοκήρωσε τις αλλαγές του, με τον Διαμαντάκο να περνάει στο ματς αντί του Κασάμι. Ο νεαρός μπήκε στην επίθεση, μαζί με τον Μήτρογλου, και ο Μιλιβόγεβιτς με τον Φουστέρ και τους Ντουρμάζ-Ντοσεβί ήταν στο κέντρο. Οι δύο ακραίοι πατούσαν πολύ περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός άσκησε ακόμη μεγαλύτερη πίεση προς την εστία του Αστέρα. Ο Ντουρμάζ με τον Ντοσεβί άλλαξαν πτέρυγες και έπαιζαν με αντίθετο πόδι, ενώ ο Φουστέρ πατούσε ακόμη περισσότερο περιοχή. Ο Ρομπέρτο, όπως και την περασμένη εβδομάδα στο Φάληρο, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, παρέμενε σε μεγάλο βαθμό… θεατής του ματς! Στο δεκάλεπτο πριν τη λήξη οι δύο ακραίοι άλλαξαν εκ νέου πλευρές και έπαιζαν ξανά με τα κανονικά τους πόδια. Η ασφυκτική πίεση δεν έφερνε το γκολ και παρότι στην «εκπνοή» του ματς οι 9 από τους 11 «ερυθρόλευκους» ήταν… μέσα στην περιοχή του Κοσίσκι, το αποτέλεσμα παρέμεινε ισόπαλο, δίχως γκολ. Η ομάδα μας στρέφει το βλέμμα της στο πολύ σημαντικό παιχνίδι, με αντίπαλο τη Γιουβέντους, στο Τορίνο, για την τέταρτη αγωνιστική του UEFA Champions League.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2’ Σουτ του Φορτούνη μακριά από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώματα.

6’ Σουτ του Ουσέρο, η μπάλα άουτ.

14’ Σουτ του Φορτούνη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσίσκι.

28’ Σουτ του Μανιάτη, η μπάλα ψηλά άουτ.

39’ Ωραία «κομπίνα» σε φάουλ, ο Φορτούνης έστρωσε στον Κασάμι, ο οποίος σούταρε και είδε την μπάλα να κοντράρει σε χέρι αμυνόμενου.

40’ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μήτρογλου, δυνατή, η μπάλα πέρασε από το τείχος και ο Κοσίσκι μπλόκαρε σταθερά.

41’ Τρομερή σέντρα του Ελαμπντεαλουί από δεξιά, απευθείας σουτ του Μήτρογλου στην κίνηση, στο δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το τέρμα του Κοσίσκι.

50’ Κόρνερ του Μαζουακού, κεφαλιά του Κασάμι, η μπάλα λίγο άουτ.

54’ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Κασάμι πασάρει στον Μήτρογλου, ο οποίος δοκιμάζει το ψηλοκρεμαστό σουτ με τον Κοσίσκι εκτός θέσης! Η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω από το τέρμα του Αστέρα!

56’ Τρομερή παράλληλη μπαλιά του Ελαμπντελαουί, η άμυνα του Αστέρα απομάκρυνε πριν ο Μήτρογλου ή ο Κασάμι σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα!

62’ Σουτ του Μιλοβόγεβιτς, ο Κοσίσκι έπεσε και μπλόκαρε.

63’ Σέντρα του Ντοσεβί από δεξιά, ο Μήτρογλου έκανε απευθείας το γυριστό και ο Κοσίσκι μπλόκαρε.

73’ Δυνατό σουτ του Φουστέρ μέσα από την περιοχή, έπειτα από κόρνερ του Ελαμπντελαουί, η μπάλα άουτ!

76’ Σουτ του Ελαμπντελαουί, η μπάλα ψηλά άουτ.

77’ Σουτ του Μπαντιμπανγκά, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε.

79’ Σουτ του Φουστέρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ!

82’ Σουτ του Μπαράλες έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία του Ρομπέρτο.

85’ Σουτ του Φουστέρ με την μπάλα να πηγαίνει προς το τέρμα, αλλά να κοντράρει σε σώματα και να αλλάζει πορεία!

90’+ Υπέροχο γέμισμα του Ελαμπντελαουί, ο Μήτρογλου κατέβασε την μπάλα και αφού απέφυγε τον Σανκαρέ σούταρε, αλλά η προσπάθειά του ήταν για λίγο άστοχη!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στ. Βεργέτης): Κοσίσκι, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ουσέρο, Μουνάφο, Γιαννιώτας (46’ Τσοκάνης), Πάρα (80’ Μπαράλες), Ρόλε (74’ Μπαντιμπανγκά), Μάσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Αυλωνίτης, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (58’ Ντουρμάζ), Φορτούνης (66’ Φουστέρ), Ντοσεβί, Κασάμι (74’ Διαμαντάκος), Μήτρογλου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0