Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2

Χωρίς να έχει την τύχη με το μέρος της, η ομάδα μας ηττήθηκε με 1-2 από τον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός για τον εξ αναβολής αγώνα της 6ης Αγωνιστικής δεν καταφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ στο «Γ.Καραϊσκάκης» και υποχρεώθηκε σε ήττα με 1-2. Πλέον η ομάδα μας στρέφει το βλέμμα της στον αγώνα του Σαββάτου με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Κυρίαρχος ο Θρύλος, τυχερός ο ΠΑΟΚ

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό κυρίαρχο. Καθολική υπεροχή στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού από την ομάδα μας, με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται να περάσει ακόμα και την σέντρα και τα κατάφερνε μόνο από κάποια βολέ του Γλύκου. Μετά τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης και τις τρεις ζώνες άμυνας του ΠΑΟΚ που ξεκινούσαν από το κέντρο και έφταναν μέχρι τον Γλύκο, ο «Δικέφαλος» είχε μια επιθετική δραστηριότητα διάρκειας 90 δευτερολέπτων κατά την οποία έκανε μιαμιση φάση.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 43’ μετά από σέντρα του Σκόνδρα και κοντινό πλασέ του Αθανασιάδη. Η απάντηση της ομάδας μας ήταν άμεση όμως. Μετά από κόρνερ του Τσόρι Ντομίνγκεζ προς το ύψος της περιοχής, ο Φουστέρ με ένα φανταστικό σουτ στην κίνηση και γκολ σπάνιας ομορφιάς ισοφάρισε τον αγώνα. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί στις κερκίδες του «Γ.Καραϊσκάκης» για το γκολ του Ισπανού που έστειλε ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με μαζική άμυνα πήρε την νίκη

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα μετά από σουτ του Περέιρα στην δεξιά γωνία του Ρομπέρτο στο 49’. Η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν συστηματική άμυνα από τον χώρο του κέντρου και προς τα πίσω. Ο Ολυμπιακός πίεζε καθ’ όλη την διάρκεια της επανάληψης τους φιλοξενούμενους που είχαν κλειστεί στα καρέ τους. Στο τελευταίο 25λεπτό ο ΠΑΟΚ δεν πέρασε την σέντρα και προσπαθούσε με κάθε προσπάθεια να διαφυλάξει το προβάδισμα του. Η ανωτερότητα της ομάδας μας δεν καρποφόρησε μέχρι το φινάλε και ο ΠΑΟΚ πήρε τελικώς την νίκη με 2-1.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’ Σουτ του Φουστέρ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γλύκος

13’ Μακρινό σουτ του Μιλιβόγεβιτς, πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας

18’ Κεφαλιά του Αυλωνίτη μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.

21’ Ο Μιλιβόγεβιτς μέσα από την περιοχή σούταρε, ο Γλύκος με το ένα χέρι απέκρουσε την προσπάθεια του Σέρβου.

22’ Σουτ του Αφελάι από αριστερά, η μπάλα λίγο άουτ.

26’ Ο Τζανδάρης σούταρε δυνατά, ο Ρομπέρτο απέκρουσε με δυσκολία.

43’ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με κοντινή προβολή του Αθανασιάδη

45’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε το κόρνερ προς το ύψος της περιοχής και ο Φουστέρ με εκπληκτικό βολέ στο αριστερό παραθυράκι ισοφάρισε την αναμέτρηση.

47’ Δυνατό σουτ Σαλπιγγίδη μέσα από την περιοχή, εκπληκτική επέμβαση του Ρομπέρτο.

49’ Γκολ για τον ΠΑΟΚ με τον Περέιρα.

52’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Τσόρι να βλέπει εκτός εστίας τον Γλύκο, να σουτάρει αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

69’ Σέντρα του Ελαμπντελαουϊ, προβολή του Φουστερ, η μπάλα ελάχιστα έξω.

74’ Κεφαλιά του Αυλωνίτη μετά από κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ.

80’ Σουτ του Κασάμι από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε με δυσκολία ο Γλύκος

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (61’ Κασάμι), Αφελάι (61’ Ντοσεβί), Φουστέρ, Τσόρι, Μήτρογλου (67 Μπενίτες).

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς, Βίτορ, Τζιόλης, Σκόνδρας (56’ Παπαδόπουλος), Κάτσε (80’ Μαρτενς), Γκολάσα, Τζανδάρης, Περέιρα (90’ Σοπατζίδης), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης .

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΟΚ 1-2