Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2

Με ισοπαλία συνέχισε τις υποχρεώσεις στην Super League ο Ολυμπιακός.

Ισόπαλος με 2-2 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, για την 13η αγωνιστική της Super League.

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3 και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας και Γιαννούλης. Ο Δημήτρης Σιόβας πήρε την θέση του Μποτία, ο οποίος ήταν να αρχίσει στην ενδεκάδα, όμως μια αδιαθεσία, την οποία αισθάνθηκε, δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί. Στο κέντρο ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί, αμυντικοί μέσοι και μπροστά τους ήταν ο Κώστας Φορτούνης, σε δηιουργικό ρόλο. Ο Κασάμι έβγαινε, κυρίως από τα αριστερά, όμως από νωρίς στο ματς έπαιζε αρκετά ελεύθερ και άλλαζε με τον Μπουχαλάκη. Ο Ντοσεβί ήταν δεξιά και στην επίθεση ήταν ο Μπενίτες.

Ο ΠΑΣ δεν επιχείρησε να κλειστεί στην περιοχή του και να παίξει μαζική άμυνα, αν και πρόσεχε πρωτίστως τα μετόπισθεν. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε -και τα κατάφερε εν πολλοίς- να πάρει από νωρίς τα ηνία του ματς. Γιαννούλης και Σαλίνο ανέβαιναν αρκετά, ενώ ο Κασάμι ήταν ιδιαίτερα κινητικός. Κεφάτος και με διάθεση να πιέσει ήταν και ο Μπενίτες. Ο Ολυμπιακός, στα πρώτα λεπτά του αγώνα έκανε κάποιες ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΠΑΣ. Αντίθετα, οι Γιαννιώτες σε μία από τις 2-3 ευκαιρίες που είχαν να πατήσουν την περιοχή του Ρομπέρτο, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, από στημένη φάση. “Σόκαραν” την ομάδα μας, αφήνοντάς την πίσω στο σκορ στο 23′. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Θρύλος έχασε στο 26′ τον Μιλιβόγεβιτς με τραυματισμό και μένει να δούμε πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση ενόψει Μάλμε. Μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός μας επιχείρησε να πιέσει ακόμη περισσότερο, αυτή τη φορά για να φτάσει στην ισοφάριση.

Η ομάδα μας, με την πάροδο του αγώνα, έβγαζε ολοένα και περισσότερους παίκτες μπροστά, προκειμένου να πιέσει τον ΠΑΣ και να τον κρατήσει στα καρέ του. Σταδιακά ο ΠΑΣ υποχώρησε στο γήπεδο και μετακινήθηκε περισσότερο προς τα καρέ του, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Οι ποδοσφαιριστές του κ. Μίτσελ δεν κατάφφερναν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες, όμως είχαν διαρκώς την κατοχή της μπάλας και πίεζαν για να φτάσουν στο γκολ. Η ανάπτυξη την οποία επέλεγαν οι ποδοσφαιριστές του Θρύλου δεν βοηθούσε στο να έρθει το γκολ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΣ παρέμεινε μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-1 και στα επόμενα 45 λεπτά ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει τον τρόπο να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση, να ισοφαρίσει αρχικά και να νικήσει.

Η επανάληψη άρχισε με τον Γκαζαριάν να περνάει στο ματς αντί του Μπουχαλάκη και να πηγαίνει αριστερά. Δεξιά παρέμεινε ο Ντοσεβί. Ο Φορτούνης και ο Κασάμι κινούνταν αρκετά ελεύθερα, ενώ ο Εντινγκά παρέμεινε σε ρόλο καθαρού αμυντικού μέσου. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα για τον Ολυμπιακό μας και μάλιστα μέσα σε 3-4 λεπτά οι “ερυθρόλευκοι” θα μπορούσαν να είχαν πάρει και το προβάδισμα και δεν το κατάφεραν από ατυχία, όμως συνέχισαν να πιέζουν για την ανατροπή. Ο Φορτούνης πήρε επάνω του το παιχνίδι της ομάδας μας και από κοντά και ο Κασάμι, ο οποίος προσπαθούσε να δημιουργήσει, αφήνοντας το ανασταλτικό κομμάτι στον Εντινγκά. Ο ΠΑΣ, σε μια προσπάθεια να καλύψει ακόμη περισσότερο την άμυνά του έκανε αλλαγή και μπήκε ο Ντάσιος.

Η πίεση προς την εστία του Βελλίδη συνεχίστηκε, όμως το γκολ δεν ερχόταν. Ο Ολυμπιακός απειλούσε τόσο από στημένες φάσεις, όσο και με φάσεις πάνω στη ροή του ματς. Με την είσοδο του Διαμαντάκου, αντί του Φορτούνη, ο κ. Μίτσελ θέλησε να τονώσει ακόμη περισσότερο την επίθεση του Θρύλου, γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2. Κασάμι και Εντινγκά παρέμειναν στον άξονα, αριστερά ήταν ο Γκαζαριάν και δεξιά ο Ντοσεβί. Ο Διαμαντάκος πήγε δίπλα στον Μπενίτες. Το γκολ ήρθε στο 75′, από στημένη φάση με τον Κασάμι να δικαιώνει την επιλογή του κ. Μίτσελ να τον κρατήσει στον αγώνα και να βγάλει τον Φορτούνη.Στο 88΄ ο Γιάκος με γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Σέντρα του Σαλίνο από δεξιά, ο Μπενίτες στόπαρε και προσπάθησε να σκοράρει, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή!

5′ Σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά, ο Ντοσεβί δεν πρόλαβε για… χιλιοστά την κεφαλιά και οι αμυντικοί του ΠΑΣ απομάκρνυναν.

7′ Σουτ του Γιάκου, ο Ρομπέρτο απομακρύνει σε κόρνερ.

8′ Κόρνερ για τον ΠΑΣ, η μπάλα φτάνει στον Αυγενικού, ο οποίος δεν την βρήκε καλά και δεν απείλησε.

17′ Τεχνικό σουτ του Μιλιβόγεβιτς προς την εστία, ο Βελλίδης έπεσε και απέκρουσε με δυσκολία.

23′ Γκολ για τον ΠΑΣ με κοντινή κεφαλιά του Μιχαήλ, έπειτα από κόρνερ του Ίλιτς.

26′ Ο Μιλιβόγεβιτς αφήνει τη θέση του στον Εντινγκά, καθώς έχει χτυπήσει και δεν μπορεί να συνεχίσει.

28′ Σουτ του Μπουχαλάκη, έπειτα από σέντρα του Ντοσεβί, όμως ο Βελλίδης μπλόκαρε.

37′ Καλό φάουλ του Μπουχαλάκη, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και πέρασε λίγο έξω!

38′-39′ Συνεχόμενα κόρνερ του Μπουχαλάκη, απειλητικά, αλλά ανεκμετάλλευτα.

40′ Κόρνερ του Φορτούνη, πρώτη κεφαλιά του Αυλωνίτη, δεύτερη του Εντινγκά, η μπάλα άουτ.

48′ Ο Σκόνδρας τραβούσε παρατεταμένα τη φανέλα του Αυλωνίτη μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, σε κόρνερ του Φορτούνη και ανατρέποντάς τον έκανε τον διαιτητή Μάνταλο να δείξει πέναλτι.

50′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-1!

51′ Αντεπίθεση του Θρύλου με τον Φορτούνη να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, όμως ο Βελλίδης έδιωξε!

58′ Ωραία προσπάθεια του Ντοσεβί μέσα στην περιοχή, γύρισε προς την εστία και σούταρε, με τον Βελλίδη να πέφτει στη γωνιά του και να διώχνει με υπερένταση!

60′ Κάθετη μπαλιά του Φορτούνη στον Ντοσεβί, εκείνος από δεξιά γύρισε παράλληλα την μπάλα, ο Φορτούνης πετάχτηκε για την προβολή, αλλά δεν πρόλαβε για λίγο!

61′ Φάουλ του Φορτούνη, ο Εντινγκά πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

68′ Κόρνερ του Ντοσεβί, κεφαλιά του Κασάμι, ο Βελλίδης μπλόκαρε, αφού η μπάλα πήρε ύψος.

74′ Κοντινό σουτ του Μπενίτες, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ!

74′ Κόρνερ του Γκαζαριάν, κεφαλιά του Σιόβα, η μπάλα λίγο άουτ!

75′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!! Κόρνερ του Γκαζαριάν, κεφαλιά του Κασάμι, η μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη και ο Θρύλος παίρνει το προβάδισμα, κάνοντας την ανατροπή!

88΄ Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με γυριστό σουτ του Γιάκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Γιαννούλης, Μιλιβόγεβιτς (26′ Εντινγκά), Μπουχαλάκης (46′ Γκαζαριάν), Φορτούνης (70′ Διαμαντάκος), Κασάμι, Ντοσεβί, Μπενίτες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Γιάκος, Ίλιτς, Χαρίσης, Λόπεζ, Αυγενικού, Στρούνα (75′ Ακόστα), Κοροβέσης (62′ Ντάσιος), Σκόνδρας, Σαπαλίδης (69′ Ηλιάδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-2