Με 6άρα στους «8» ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε (6-0) τα Χανιά και στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τί κι αν η πρόκριση είχε, ουσιαστικά, κριθεί από το πρώτο ματς στα Χανιά που είχε λήξει 4-1 υπέρ του Θρύλου; Ο Ολυμπιακός τίμησε την ιστορία του αλλά και όλους όσοι παρακολούθησαν το ματς, είτε από κοντά είτε από την τηλεόραση.Πρόσφερε γκολ και θέαμα υποδεχόμενος στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον ΑΟ Χανίων στον μεταξύ τους 2ο αγώνα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Συνέτριψε ξανά την ομάδα της Κρήτης (6-0) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Επί σχεδόν 90 λεπτά οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να ικανοποιήσουν τον κόσμο δημιουργώντας πάμπολλες ευκαιρίες για σκορ-ρεκόρ. Η στάση τους ήταν ίδια τόσο στο 1ο όσο και στο 2ο ημίχρονο απλά στο 1ο ήταν και πιο αποτελεσματικοί καθώς σ’ αυτό το διάστημα σημείωσαν τα τέσσερα (4) από τα έξι (6) γκολ.

Ο Μάρκο Σίλβα είχε κάθε λόγο να αισθάνεται ικανοποιημένος αφού οι ποδοσφαιριστές του προσπαθούσαν συνεχώς για το καλύτερο. Μόλις στο 4’ εξάλλου άνοιξαν το σκορ με τον νεαρό Ζντιέλαρ. Στο 12’ ο Κασάμι έκανε το 2-0 με φανταστικό απευθείας αριστερό βολέ. Τη… σκυτάλη πήρε στο 36’ ο Σεμπά που έβαλε και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ για να γίνει το 4-0 με τη λήξη του ημιχρόνου από 2ο γκολ του Κασάμι. Στο 73’, κι αφού είχαν δημιουργηθεί πάμπολλες ευκαιρίες, ο Πουλίδο έκανε το 5-0 ύστερα από έξοχη προσπάθεια του Ερνάνι που ήταν άτυχος στη φάση αφού τραυματίστηκε. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Φουστέρ στο 90′ με συρτό αριστερό σουτ.

Ο προπονητής μας τοποθέτησε κάτω από τα δοκάρια τον Καπίνο και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, τους Τσιμίκα, Μποτία, Αυλωνίτη και Ελαμπντελαουΐ. Ως κεντρικά χαφ με ανασταλτικές, κυρίως, εντολές (αν και στην πράξη εξελίχθηκαν αλλιώς τα πράγματα) έπαιξαν οι Ζντιέλαρ και Κασάμι ενώ μπροστά τους ήταν ο Φουστέρ. Στα άκρα υπήρχαν οι Ερνάνι και Σεμπά και στην κορυφή της επίθεσης ο Πουλίδο.

Το «φιλμ» του αγώνα:
4’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Ολυμπιακό με συρτό δεξί σουτ του Ζντιέλαρ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή και στην ευθεία. Προηγήθηκε κόρνερ
12’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με φανταστικό μονοκόμματο αριστερό βολέ του Κασάμι που έστειλε τη μπάλα κοντά στο αριστερό «παραθυράκι». Η σέντρα από τα δεξιά βγήκε από τον Σεμπά.
13’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ερνάνι να ξεχύνεται από αριστερά και αφού αδειάζει έναν αντίπαλο σουτάρει με δύναμη αλλά αποκρούει ο Πρίφτη.
14’ Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους ύστερα από δυνατό αριστερό σουτ του Μπριλάκη εκτός περιοχής που σταμάτησε στην δεξιά συμβολή των δοκαριών του Καπίνο.
20’ Χαμένο πέναλτι. Ο Πουλίδο φεύγει στην πλάτη της άμυνας των Χανίων και λίγο πριν σουτάρει τον σπρώχνει ο Μπριλάκης και τον ρίχνει στο έδαφος με συνέπεια να υποδειχθεί πέναλτι. Ο Φουστέρ αναλαμβάνει την εκτέλεση όμως ο τερματοφύλακας μαντεύει σωστά και αποκρούει.
32’ Φανταστικό αριστερό φαλτσαριστό σουτ του Ερνάνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο δεξιά, η μπάλα περνάει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι, άουτ.
36’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με κοντινό πλασέ του Σεμπά σε άδεια εστία. Ο Πουλίδο ήταν ο παίκτης που δέχθηκε κάθετη πάσα και έφυγε μόνος από το κέντρο και σιγούρεψε το γκολ (αφού ο τερματοφύλακας έβγαινε μπροτά του) «σερβίροντας» στον Σεμπά που είχε άδεια την εστία.
39’ Τεράστια ευκαιρία για το 4-0. Ο Πουλίδο κυνηγάει μια μπαλιά που δείχνει χαμένη και δίνει την ευκαιρία στον Ερνάνι να βρεθεί απέναντι στον τερματοφύλακα. Είναι πλάγια δεξιά όμως στη μικρή περιοιχή και ο Πρίφτη διώχνει με το σώμα στο ξαφνικό πλασέ.
43’ Υπέροχη κάθετη του Φουστέρ στον Ερνάνι που ξεπερνάει δύο αντιπάλους και προσπαθεί να βρει τον Πουλίδο που κινείται σε θέση φορ αλλά πριν πλασάρει και σκοράρει προλαβαίνει αμυντικός (Παγώνης) να διώξει σε κόρνερ. Σημαντική στιγμή.
45’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-0 για τον Θρύλο με ένα ακόμα γκολ του Κασάμι. Ο διεθνής Ελβετός έκανε το εύκολο, δηλαδή πλάσαρε από κοντά, ουσιαστικά, σε άδεια εστία. Το υπέροχο και δύσκολο στη φάση έκαναν κατά σειρά οι Ομάρ και Πουλίδο (σ.σ.: έπαιξαν το 1-2 έξοχα από δεξιά) και εν συνεχεία ο Φουστέρ που έβγαλε ασίστ στον Παϊτίμ όντας πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο.
53’ Δεξί σουτ του Πουλίδο εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από την αριστερή γωνία.
57’ Έξοχη διπλή προσποίηση του Πουλίδο πάνω σε ισάριθμους αντιπάλους αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και από το πλασέ του καταλήγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.
69’ Μετά από κόρνερ, η μπάλα φτάνει στο «2ο» δοκάρι όπου ο Ζντιέλαρ πιάνει την κεφαλιά αλλα τη στέλνει άουτ.
73’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 5-0 για τον Ολυμπιακό με τον Πουλίδο που πλάσαρε από κοντά εκμεταλλευόμενος φανταστική ντρίμπλα και ασίστ του Ερνάνι.
90′ ΓΚΟΟΟΛ! Το 6-0 για τον Θρύλο με αριστερό συρτό σουτ του Φουστέρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Τσιμίκας, Μποτία, Αυλωνίτης, Ελαμπντελαουΐ (46’ Μανιάτης), Ζντίελαρ, Κασάμι (46’ Σάλιακας), Φουστέρ, Ερνάνι (76’ Μανθάτης), Σεμπά, Πουλίδο.
ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτη, Παγώνης (46’ Φυντικάκης), Καρτσαμπάς, Μπριλάκης, Χατζηλιάδης (46’ Μπουζούκης), Γκέσιος, Τσούτσης, Άλβες, Ρίκκα, Λίτα, Μ.Νυκτάρης (72’ Σάντερσον).