ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός 2-0

Στην 2η θέση του 2ου ομίλου του UEFA Europa League τερμάτισε ο Ολυμπιακός που περιμένει τη Δευτέρα (12/12) να μάθει τον αντίπαλο στους «32».

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-0 από τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League και τερμάτισε τελικά στην 2η θέση του 2ου ομίλου της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19’ και στάθηκαν τυχεροί στο 40’ όταν κεφαλιά του Βιάνα κατέληξε στο δοκάρι και άουτ. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ ήταν σε πολύ καλή μέρα και σταμάτησε πολλές φορές τις επιθετικές προσπάθειες των ερυθρολεύκων. Έτσι φτάσαμε στο 83’ όπου ο Ντε Καμάργκο έκανε το τελικό 2-0.

Πλέον η ομάδα μας περιμένει τη Δευτέρα (12/12) να μάθει τον αντίπαλό της στη φάση των «32» στην κλήρωση που θα γίνει και η οποία αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το «φιλμ» του αγώνα:
14’ Ο Φορτούνης εκτελεί κόρνερ από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Ντα Κόστα που κάνει το ανάποδο ψαλίδι για να περάσει άουτ η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ από το δεξί δοκάρι. Οι προϋποθέσεις ήταν καλές ωστόσο η εκτέλεση του αμυντικού της ομάδας μας δεν είχε την ευστοχία που θα ήθελε και ο ίδιος.
19’ Γκολ. Το 1-0 για τον Ολυμπιακό ύστερα από προσπάθεια του Σωτηρίου. Η UEFA στην επίσημη ιστοσελίδα της έχει «χρεώσει» αυτογκόλ στον Ντα Κόστα καθώς μετά την προσπάθεια του παίκτη του ΑΠΟΕΛ η μπάλα φαίνεται πως βρήκε και στο κεφάλι του αμυντικού της ομάδας μας.
25’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά σέντραρε από αριστερά και ο Ελιουνούσι έπιασε με τη μία το αριστερό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
40’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ύστερα από κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, ο Βιάνα πιάνει την καρφωτή κεφαλιά για να δει τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι και να φεύγει άουτ.
46’ Ο Ιντέγε φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ αλλά η σέντρα που επιχειρεί (σ.σ.: είναι πλάγια δεξιά γι’ αυτό δεν εκτελεί ο ίδιος) ανακόπτεται από την άμυνα. Οι προϋποθέσεις ήταν καλές.
48’ Σουτ του Ιντέγε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
55’ Δεξί σουτ του Φορτούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Βάτερμαν.
66’ Σέντρα του Ελιουνούσι από δεξιά, ο Ιντέγε για λίγο δεν προλαβαίνει να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα που περνάει παράλληλα από την εστία.
71’ Απίθανη σέντρα-σουτ του Ανδρούτσου από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά με τον Βάτερμαν να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ κι ενώ η μπάλα φαινόταν να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι.
83’ Γκολ. Το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ με κοντινό πλασέ του Ντε Καμάργκο.
85’ Δυνατό μακρινό δεξί σουτ του Τσόρι, η μπάλα περνάει λίγο άουτ από την αριστερή συμβολή των δοκαριών.
87’ Απίστευτη απόκρουση του Βάτερμαν σε καρφωτή κεφαλιά του Ντα Κόστα μετά από κόρνερ του Ντομίνγκεζ από δεξιά.
88’ Νέα απίστευτη απόκρουση του Βάτερμαν σε νέα προσπάθεια του Ντα Κόστα. Αυτή τη φορά ο Μαροκινός στόπερ της ομάδας μας επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να κατευθύνεται προς το αριστερό παραθυράκι και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
90+3’ Ο Σεμπά μπαίνει στην περιοχή από αριστερά κι αφού «αδειάζει» ωραία αντίπαλο αμυντικό κάνει το αριστερό πλασέ για να δει τη μπάλα να ανακόπτεται σε κόρνερ από έτερο αμυντικό των γηπεδούχων λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Καρλάο, Εφραίμ (60’ Γιαννιώτας), Μπερτόλιο (67’ Ορλάντι), Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Σωτηρίου (80’ Ντε Καμάργκο), Μιλάνοβ, Μοράις, Μέρκης, Αλωνεύτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ντε Λα Μπέγια (76’ Μανθάτης), Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Ρομαό, Μάρτινς (66’ Ανδρούτσος), Φορτούνης (76’ Ντομίνγκεζ), Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε.