Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στο νταμπλ

Ένας… ολοκληρωτικός σε κάθε τομέα Ολυμπιακός, επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στο Περιστέρι και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Κόντρα σε όλους και όλα, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία… αντρίκεια νίκη με 2-1 μέσα στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στο γήπεδο και ενώ απώλεσε πολλές προσπάθειες για γκολ, το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ.

Παρά το γκολ του Ατρομήτου στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, το οποίο ξεκίνησε από θέση οφσάιντ, τίποτα δεν πτόησε τους παίκτες του Πάουλο Μπέντο, οι οποίοι μετά την είσοδο του Κώστα Φορτούνη, ο οποίος είχε μία ασίστ και ένα γκολ, πέτυχαν την ολική ανατροπή και πήραν τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.

Ο Πάουλο Μπέντο παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1, η οποία αρκετα συχνά γινόταν 4-4-2. Ο Λεάλι ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα και Ντε Λα Μπέγια. Ο Ρομαό με τον Ανδρούτσο ήταν στα χαφ, ενώ στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Ελιουνούσι, αριστερά ο Μανθάτης. Ο Σεμπά έπαιζε ελεύθερα, στον άξονα, λίγο πιο πίσω από τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος ήταν στην κορυφή. Ο Βραζιλιάνος πλησιάζει πολλές φορές τον Ιρανό στράικερ, στην επίθεση, διαμορφώνοντας δίδυμο.

Από το πρώτο κομμάτι του αγώνα, κιόλας, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά. Στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε τρεις καλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα, αλλά δεν τις ολοκλήρωσε. Συνέχισε να παίζει την μπάλα περισσότερο προς την εστία του Γκορμπούνοφ και μέχρι το 15’ διατήρησε την υπεροχή του στο ματς. Ο Ατρόμητος δυσκολευόταν να πλησιάσει την περιοχή του Λεάλι, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει. Κινητικός ήταν ο Ελιουνούσι και ο Μανθάτης, δίνοντας καλή, απειλητική εικόνα, στις πτέρυγες της ομάδας μας.

Στον άξονα ο Ανδρούτσος έκανε πολύ καλό παιχνίδι, δημιουργικά, αλλά και ο Ρομαό ανασταλτικά. Ο Ανσαριφάρντ έκανε ωραίες κινήσεις στην επίθεση, ανοίγοντας και διαδρόμους για τον Σεμπά, ο οποίος πλησίαζε με κάθε ευκαιρία την περιοχή. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του. Το εύθραυστο 0-0 του πρώτου αγώνα διαηρούταν και πλέον οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο είχαν μπροστά τους 45 λεπτά, για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η επανάληψη άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα μας. Λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα στο δεύτερο μέρος, ο Θρύλος έμεινε πίσω στο σκορ και πλέον αναζητούσε επιτακτικά το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση. Το γκολ κακώς μέτρησε, αφού ο Κιβρακίδης, παίρνοντας την πάσα από τον Πλατέλλα, ήταν κατά πολύ εκτεθειμένος, κερδίζοντας έτσι αντικανονικό πλεονέκτημα. Η απάντηση ήρθε άμεσα, αλλά το γκολ του Ανσαριφάρντ, λίγο μετά, δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Το γκολ του Ατρόμητου στέρησε λίγη από τη συγκέντρωση των παικτών του Ολυμπιακού, ενώ άμεση ήταν η κίνηση του Πάουλο Μπέντο από τον πάγκο, βάζοντας στο ματς τον Φορτούνη, αντί του Ελιουνούσι και περνώντας τον Σεμπά στα άκρα και δη αριστερά. Ο Θρύλος βρήκε από στατική φάση το γκολ της ισοφάρισης, στο 63’ και έφερε το ματς ακόμη περισσότερο στα μέτρα του και με διαιτησία εναντίον του!

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έδειξε να σφραγίζει, πλέον, την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου, όταν ο Κώστας Φορτούνης έγινε από δημιουργός, εκτελεστής και στο 71’ έκανε το 2-1. Καταλυτική η αλλαγή του Πάουλο Μπέντο, ο οποίος βάζοντας τον Φορτούνη, βελτίωσε ακόμη περισσότερο την εικόνα της ομάδας. Η ομάδα μας προσπάθησε μέχρι το τέλος να σημειώσει κι άλλο γκολ, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 83΄, χάνοντας ευκαιρίες όπως αυτή του Φιγκέιρας στο 88’. Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Θρύλο να βρίσκεται στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, ο Ρομαό πήρε την κεφαλιά, στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

6’ Ελιγμοί του Ντα Κόστα και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του Γκορμπούνοφ.

8’ Διαγώνια μπαλιά δεξιά, στον Φιγκέιρας, ο οποίος έκανε με τη μία το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ο Ελιουνούσι δεν έπιασε γεμάτο το σουτ, η μπάλα πήρε φάλτσα και ο Γκορμπούνοφ με υπερένταση την έδιωξε σε κόρνερ!

24’ Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ανσαριφάρντ πήρε κάθετα την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, σούταρε δύσκολη γωνία, αριστερά, με τον Γκορμπούνοφ να αποκρούει. Η μπάλα στρώθηκε στον Σεμπά, ο οποίος σούταρε απευθείας και η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

46’ Γκολ για τον Ατρόμητο, με τον Πλατέλλα να περνάει διαγώνια στον Κιβρακίδη. Εκείνος, από δεξιά, γύρισε την μπάλα παράλληλα και στο δεύτερο δοκάρι ο Ντάουντα έκανε το πλασέ και το 1-0.

63’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 1-1 για τον Θρύλο, με στατική φάση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε υπέροχα το φάουλ, αριστερά και έξω από την περιοχή, ο Ρομαό στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό!

64’ Σουτ του Φορτούνη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γκορμπούνοφ.

71’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!! 2-1 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παίρνει αυτό που του αξίζει μέσα στο ματς. Υποδειγματική επίθεση, από τους πρωταθλητές, ο Ντε Λα Μπέγια σέντραρε από αριστερά και ο Κώστας Φορτούνης, με κεφαλιά, έκανε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης!

88’ Επέλαση του Φιγκέιρας από τα δεξιά, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γκορμπούνοφ.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Λημνιός (81′ Ντιγκινί), Κιβρακίδης, Κατράνης, Μανιάτης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Ντάουντα (56’ Λε Ταλέκ), Ούμπιντες (88′ Λαζαρίδης), Τόνσο, Πλατέλλας.
Αναπληρωματικοί: Θεοδωράκης, Κυριακίδης, Μπαχά, Κοντοές.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Ανδρούτσος (80′ Ρέτσος), Ελιουνούσι (56’ Φορτούνης), Μανθάτης (85′ Νικολάου), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.
Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης, Παρέδες, Μπουχαλάκης, Καρντόσο.