Με το δεξί για το 45ο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τη νέα χρονιά, καθώς επικράτησε του Λεβαδειακού με 1-0.

Με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, η ομάδα μας επικράτησε τω Βοιωτών με 1-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και μπήκε με το… δεξί στην διεκδίκηση του 45ου πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με τρεις αλλαγές, σε σχέση με την ενδεκάδα που αντιμετώπισε και νίκησε εμφατικά την Μπέρνλι, την περασμένη Πέμπτη. Ο Ανδρέας Γιαννιώτης ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μεριά (στο ντεμπούτο του με τον Θρύλο), Βούκοβιτς και Τσιμίκας. Ο Μαντί Καμαρά διατηρήθηκε στον άξονα και δίπλα του ήταν ο Βασίλης Τοροσίδης, πρώτη φορά φέτος ως βασικός στην ενδεκάδα. Ο Φορτούνης ήταν το «δεκάρι», μπροστά από τους δύο χαφ. Στις πτέρυγες έπαιζαν αριστερά ο Λάζαρος και δεξιά ο Πάρντο, στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς και για εκείνον. Ο Μιγκέλ Γκερέρο ήταν ο μοναδικός προωθημένος, στην κορυφή της επίθεσης.

Από την αρχή του ματς ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Προσπάθησε με πλαγιοκοπήσεις να ανοίξει την άμυνα της ομάδας του Άκη Μάντζιου και να περάσει την μπάλα στον Γκερέρο. Ο Ισπανός άρχισε, από τα πρώτα λεπτά κιόλας, να δίνει «μάχες» μέσα στο «κουτί». Ο Λάζαρος άρχισε αριστερά, αντί δεξιά που έπαιζε μέχρι τώρα, αλλά συνέκλινε αρκετά, κοντά στον Γκερέρο. Ο Τοροσίδης έπαιρνε τις πρώτες μπάλες από την άμυνα, με τον Καμαρά να ανεβαίνει λίγο περισσότερο. Σε μία τέτοια «άνοδό» του προς την επίθεση, σούταρε δυνατά στο 17’ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Επασί. Ο Καμαρά είναι, άλλωστε, ένας ποδοσφαιριστής, ο οποίος δεν διστάζει να δοκιμάσει το πόδι του, όταν βρει χώρο.

Μπροστά στο, πάντοτε απαιτητικό, κοινό του, το οποίο τραγουδούσε ασταμάτητα, ο Ολυμπιακός έπαιζε με υπομονή. Γυρνούσε την μπάλα, μέχρι να βρει τους χώρους που χρειαζόταν για να «τρυπήσει» την άμυνα των Βοιωτών. Ο επόπτης Τζιώτζιος σταμάτησε αδίκως τον Ελαμπντελαουί στο 24’, με οφσάιντ που δεν ήταν και ενώ ο Νορβηγός έβγαινε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, για να απειλήσει. Μισή ώρα αγώνα είχε περάσει και ενώ ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή του ματς, δεν είχε καταφέρει να φτάσει στο γκολ. Ο Λεβαδειακός, καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν, περίμενε την ομάδα μας στο δικό του μισό του γηπέδου. Ο Καμαρά έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ, με σου μέσα από την περιοχή, στο 38’, αλλά αστόχησε ξανά για λίγο!

Ο Λάζαρος έκανε υπέροχη ενέργεια ένα λεπτό μετά και αφού πήρε την κίνηση του Τσιμίκα, ο οποίος άνοιξε την άμυνα του Λεβαδειακού, πλάσαρε, αλλά ο Επασί μπλόκαρε! Δύο λεπτά μετά, ο Φορτούνης έκανε εξίσου υπέροχη ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε… θαυματουργή ντρίμπλα και ανατράπηκε καθαρά από τον Ζησόπουλο! Ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, αλλά ο Επασί μάντεψε σωστά τη γωνία και απέκρουσε. Ο Θρύλος έχασε την ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, όπως εδικαιούτο. Λίγη ώρα μετά, στο 45’, ο Πάρντο πήρε την μπάλα από δεξιά, κινήθηκε προς την περιοχή και σέντραρε, η μπάλα χτύπησε, πασιφανώς, στο προτεταμένο χέρι του Ντιόγκο, αλλά ο διαιτητής Κουμπαράκης δεν υπέδειξε την παράβαση!

Με τις ελάχιστες καθυστερήσεις το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει τον τρόπο να είναι πιο αποτελεσματικός στις πολλές και καλές επιθέσεις που έκανε, ώστε να πάρει αυτό που, βάσει εικόνας των δύο αντιπάλων στο ματς, εδικαιούτο! Θα μπορούσε να το είχε επιτύχει ούτως ή άλλως, αν είχε και την ευκαιρία από τον διαιτητή Κουμπαράκη, ή τον επόπτη Τζιώτζιο, οι οποίοι… έκλεισαν τα μάτια στην παράβαση του Ντιόγκο στο 45’.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με δύο αλλαγές για τον Θρύλο. Ο Πέδρο Μαρτίνς απέσυρε Τοροσίδη και Πάρντο και έβαλε στην θέση τους τον Μπουχαλάκη και τον Τοροσίδη. Η διάταξη γύρισε σε 4-4-2, ο Κώστας Φορτούνης πέρασε λίγο πιο αριστερά, αλλά όχι ως καθαρός εξτρέμ, φυσικά. Ο Λάζαρος ήταν περισσότερο δεξιά, ενώ ο Μπουχαλάκης πέρασε δίπλα στον Καμαρά, ως κεντρικός χαφ και ανέλαβε περισσότερο την ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Η ομάδα μας χρειάστηκε μερικά λεπτά, για να «μπει» στον ρυθμό της νέας διάταξης στον αγωνιστικό χώρο και στις κινήσεις που έπρεπε να κάνει ο κάθε παίκτης, με την μπάλα στα πόδια, ή χωρίς. Πάντως, από την αρχή του δευτέρου μέρους, φαινόταν καθαρά ότι ο Ολυμπιακός παρέμενε η πιο επιθετική και απειλητική ομάδα, στο γήπεδο. Ο Λάζαρος έπαιζε ακόμη και… με πλάτη! Ο Χασάν βρήκε άμεσα τα πατήματά του και άγγιξε το γκολ, όταν έκανε υπέροχα το πλασέ, τσιμπώντας πρώτα την μπάλα, μετά από κάθετη του Καμαρά. Ο Αιγύπτιος είδε τον Επασί να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας ελάχιστα και να έχει δοκάρι στο 59’! Λίγο μετά, έκανε… μαγεία! Ο Φορτούνης γύρισε την μπάλα από δεξιά και ο στράικερ του Θρύλου έπιασε γεμάτο ένα υπέροχο ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα πέρασε… χιλιοστά έξω! Τι γκολ θα ήταν αυτό…

Η πίεση του Θρύλου συνεχίστηκε και ο γρίφος λύθηκε! Φάουλ του Όμο στον Λάζαρο, σε καλό σημείο, προς τον άξονα. Απευθείας εκτέλεση από τον άσο του Ολυμπιακού, 1-0!!!! Ο Επασί δεν μπορούσε να πιστέψει πόσο κολλητά με το δοκάρι του πέρασε η μπάλα, πριν καταλήξει στα δίχτυα! Ο Ολυμπιακός έπαιρνε, πλέον, αυτό που άξιζε! Το γήπεδο ξέσπασε σε πανηγυρισμούς και χαιρόταν το υπέροχο γκολ του Λάζαρου. Η ομάδα μας δεν σταμάτησε, ούτε κατέβασε ρυθμό. Συνέχισε να πιέζει, για να πετύχει κι άλλα γκολ!

Ο Καμαρά ήταν ξανά εκεί και δοκίμασε το πόδι του στο 74’, αλλά είδε την μπάλα να περνάει εκ νέου ελάχιστα έξω! Ο μέσος του Ολυμπιακού ήταν κορυφαίος, κάνοντας ένα γεμάτο παιχνίδι, ανασταλτικά και επιθετικά! Ο Γκερέρο δεν σκόραρε εξ επαφή στο 76’, χάνοντας τεράστια ευκαιρία, προ του Επασί! Η ομάδα μας δεν κατέβαζε την απόδοσή της, αν και μπροστά υπάρχει η αναμέτρηση-ρεβάνς του Europa League, συνεχίζοντας να χάνει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Ο Λεβαδειακός, πλησιάζοντας προς το 80’, βγήκε περισσότερο μπροστά, για να κυνηγήσει κάθε ελπίδα που του απέμενε να πάρει κάτι καλύτερο από το ματς. Ο Νάτχο στο 87’ έκανε το ντεμπούτο του με την «ερυθρόλευκη» αφού πέρασε στη θέση του Φορτούνη. Το 1-0 έμεινε έως το τέλος, με την ομάδα μας να ξεκινάει με τρίποντο τις υποχρεώσεις της στη νέα χρονιά.

Το φιλμ του αγώνα:

5’ Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας! Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Επασί!

17’ Ο Καμαρά δοκίμασε μακριά έξω από την περιοχή το πόδι του με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

38’ Ακόμα μία καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό μας! Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης, η μπάλα στρώθηκε στον Καμαρά μέσα στην περιοχή που σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

39’ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Λάζαρο που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Επασί να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

41’ Ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι μετά από καθαρή ανατροπή του Ζησόπουλου μέσα στην περιοχή.

42’ Ο Επασί απέκρουσε το πέναλτι του Φορτούνη! Ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού έπεσε στην αριστερή γωνιά και κράτησε το 0-0 για την ομάδα του.

45’ Ο διαιτητής κ. Κουμπαράκης δεν είδε πεντακάθαρο χέρι του Ντιόγκο μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Πάρντο από δεξιά!

59’ ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα μας! Ο Χασάν σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Επασί!

60’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χασάν έκανε το ψαλιδάκι στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Επασί!

62’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 1-0 για τον Ολυμπιακό μας! Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με ΥΠΕΡΟΧΗ απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Επασί!

66’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο να διπλασιάσει τα τέρματά του! Ο Λάζαρος είδε ωραία και έδωσε στον Χασάν κι αυτός με τη σειρά του έβγαλε τετ-α-τετ τον Γκερέρο που πλάσαρε μέσα στην περιοχή, με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ!

69’ Ο Φορτούνης σούταρε στην κίνηση μέσα στην περιοχή, με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση!

76’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα από τον Σουμπίνιο, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

82’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Χασάν βρήκε με το κεφάλι τον Γκερέρο, αλλά ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ το όμορφο πλασέ του Ισπανού.

83’ Ακόμα μία ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Λάζαρος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκερέρο έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Επασί.

90’+2 Ακόμα μία καλή ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Γκερέρο βγήκε απέναντι από τον Επασί και τον πλάσαρε, με τον Γάλλο γκολκίπερ να διώχνει την μπάλα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ομάρ, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Τοροσίδης (46’ Μπουχαλάκης), Καμαρά, Λάζαρος, Πάρντο (46’ Χασάν), Φορτούνης (87’ Νάτχο), Γκερέρο.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί, Ντιόγκο, Κρνέτα (80’ Αντιλέχου), Ζησόπουλος, Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Όμο (71’ Καραχάλιος), Νάνγκις (63’ Σαβαντογκό), Σουμπίνιο, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.