Ντιναμό Κιέβου – Ολυμπιακός 1-0

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος από την Ντιναμό Κιέβου, πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά το γκολ του Σολ στο 32’ του στοίχισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου στο παγωμένο «Ολιμπίσκι» και έμεινε εκτός συνέχειας από το UEFA Europa League. Ο Θρύλος το πάλεψε, ήταν καλύτερος, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν βρήκε τα γκολ που χρειαζόταν και που θα του έδιναν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σολ στο 32’.

Ο κ. Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και την εξής ενδεκάδα: Σα (τέρμα), Τοροσίδη, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκα (στην άμυνα), Μπουχαλάκη, Καμαρά, Φορτούνη (στο κέντρο), Ντίας, Ποντένσε (στις πτέρυγες) και Χασάν (στην επίθεση). Ο Θρύλος μπήκε αποφασιστικά στο ματς και δεν έδειξε φοβισμένος. Κάθε άλλο. Προσπάθησε να βγει μπροστά και να πιέσει την Ντιναμό, προκειμένου να επιβάλει τον ρυθμό του και να φτάσει πρώτος σε ένα γκολ.

Μετά από μία-δύο απειλητικές στιγμές για την ομάδα μας, με Τσιμίκα, από αριστερά, κυρίως, η Ντιναμό ισορρόπησε το ματς και ανοίχτηκε. Παρότι οι γηπεδούχοι δεν «καίγονταν» για τη νίκη (με βάση το σκορ του πρώτου αγώνα), ήταν εκείνοι που κατάφεραν να βάλουν πρώτοι γκολ. Σε παράλληλη μπαλιά, από αριστερά, για τον Σολ, η άμυνα του Θρύλου δεν αντέδρασε σωστά και ο Σα νικήθηκε από κοντινή απόσταση.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει περισσότερο την κατοχή της μπάλας, να γίνει πιο απειλητικός και επιθετικός, αλλά με την πάροδο της ώρας, το παιχνίδι παρέμενε ισορροπημένο. Ο Θρύλος προσπαθούσε να βγει μπροστά από τα πλάγια και να πλησιάσει την εστία του Μπόικο, αλλά οι επιθέσεις προς την εστία των Ουκρανών δεν είχαν αίσιο τέλος. Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα και από το 2-0, αλλά ο Σα ήταν παρών και κράτησε το σκορ στο 1-0.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν κακός στο πρώτο μέρος, αλλά κάτι του έλειψε. Το γκολ σίγουρα, αφού έφτασε στην περιοχή του Μπόικο, αλλά δεν κατάφερε να την παραβιάσει. Τίποτα δεν είχε χαθεί, αλλά και ο Σλοβάκος Κρούζλιακ είχε κάνει λάθη, «χαρίζοντας» και μια αποβολή στην Ντιναμό. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο κ. Μαρτίνς απέσυρε τον Ντίας και έβαλε στο ματς τον Μασούρα. Παράλληλα, προθερμαίνονταν και οι Κούτρης, Νάτχο και Γκερέρο.

Ο Θρύλος ήθελε γκολ νωρίς στο 2ο μέρος και άρχισε να πιέζει. Η Ντιναμό περίμενε στο δικό της μισό του γηπέδου. Και έψαχνε τις αντεπιθέσεις. Ο διαιτητής Κρούζλιακ άφηνε αρκετά μαρκαρίσματα στον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παίζουν και σκληρά, σε κάποιες φάσεις, προκειμένου να πάρουν την μπάλα. Μετά από 10 λεπτά αγώνα, στο 2ο μέρος, ο Σα δεν είχε ακουμπήσει καλά-καλά την μπάλα. Οι Ουκρανοί κέρδισαν ένα κόρνερ στο 55’ και έτσι μαζεύτηκε κόσμος στην, μέχρι τότε, άδεια περιοχή του Ολυμπιακού.

Μέχρι και τα… πλάγια στο δεύτερο μέρος δίνονταν ανάποδα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να βγάζουν έναν σχετικό εκνευρισμό, λόγω αυτού και πλέον το σημαντικό ήταν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους. Γύρισαν ένα παιχνίδι, μόλις λίγες ημέρες πριν και έψαχναν το ίδιο και στο Κίεβο. Ο Φορτούνης απείλησε με ένα καλό σουτ στο 60’, αλλά ο Μπόικο μπλόκαρε. Ο Μασούρας έφτασε επίσης κοντά στο γκολ στο 64’, αλλά ο Μπόικο ήταν και πάλι εκεί.

Στο 65’ ο Πέδρο Μαρτίνς τα έπαιξε όλα για όλα και έριξε στο ματς τους Νάτχο και Γκερέρο, αντί των Φορτούνη και Μπουχαλάκη. Μετέτρεψε τη διάταξη σε 4-4-2, με τους Γκιλιέρμε και Νάτχο στο κέντρο και τους Χασάν και Γκερέρο στην επίθεση. Ποντένσε και Μασούρας ήταν στα άκρα. Ο Θρύλος συνέχισε να ψάχνει, σε πρώτη φάση, την ισοφάριση. Συνέχισε να προσπαθεί να φτάσει στην εστία του Μπόικο. Ο Ποντένσε απείλησε με σέντρα-σουτ στο 72’, αλλά ο Μπόικο ήταν και πάλι εκεί.

Ο Χασάν έχασε τεράστια ευκαιρία στο 74’, όταν πήρε την μπαλιά από τον Μασούρα (ιδιαιτέρως θετικός ο νεαρός άσος) και εξ επαφής δεν κατάφερε να κάνει το 1-1! Ο Μπόικο, ο οποίος γενικά με την εικόνα του δεν… έπειθε για πολλά – πολλά, στάθηκε καλά σε αυτές τις επιθέσεις του Ολυμπιακού και -δυστυχώς για την ομάδα μας- κράτησε το μηδέν για την εστία της Ντιναμό! Ο Θρύλος συνέχιζε την πίεσή του, για να βρει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Η κεφαλιά του Χασάν στο 83’ μετά από κόρνερ του Ποντένσε, πέρασε λίγο άουτ. Η ομάδα μας όμως δεν έμεινε εκεί. Συνέχισε να παλεύει και στο 87’ ο Γκερέρο έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» στο ματς, καθώς βγήκε απέναντι από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και πλάσαρε, αλλά ο Μπόικο απομάκρυνε με τα πόδια. Η τελευταία ευκαιρία για τον Θρύλο στο ματς ήταν το σουτ του Νάτχο έξω από την περιοχή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον τερματοφύλακα των Ουκρανών να μπλοκάρει τη μπάλα.

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Ο Φορτούνης από αριστερά έδωσε στον Χασάν, εκείνος σούταρε με το δεξί έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

10’ Πολύ ωραία επίθεση για την ομάδα μας! Ο Ποντένσε βρήκε τον Τσιμίκα, εκείνος έκανε το χαμηλό γύρισμα από αριστερά, αλλά έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα της Ντινάμο.

16’ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Τσιμίκα να παίρνει την πάσα από τον Ποντένσε, να κάνει σέντρα σουτ από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και τον Μπόικο να διώχνει με γροθιές του.

30’ Ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή, κράτησε τη μπάλα στα πόδια μέσα στην ουκρανική περιοχή και κόπηκε. Καλή αντεπίθεση για την ομάδα μας που πέρασε ανεκμετάλλευτη.

32’ Γκολ 1-0 για την Ντιναμό Κιέβου με τον Σολ.

51’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο να ισοφαρίσει το ματς! Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Μασούρα και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

60’ Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπόικο.

64’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Μπόικο απομάκρυνε διώχνοντας τον κίνδυνο για την εστία του!

74’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας γύρισε στον Χασάν, εκείνος πλάσαρε, αλλά ο Μπόικο έκανε τρομερή επέμβαση.

83’ Εκτέλεση κόρνερ του Ποντένσε από δεξιά, κεφαλιά του Χασάν η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για τον Θρύλο.

87’ Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Γκερέρο πλάσαρε από κοντά τον Μπόικο, με τον γκολκίπερ της Ντιναμό να απομακρύνει! Άγγιξε το 1-1 ο Ολυμπιακός!

90’+1 Σουτ του Νάτχο με το δεξί από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Μπόικο ξανά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ντιναμό Κιέβου (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς (90’+2 Σμιρνί), Σεπέλιεβ, Σολ (90’+2 Ρουσίν), Σαπαρένκο (76’ Γκαρμάς), Τσιγκάνκοφ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοβ, Κεντζιόρα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (65’ Νάτχο), Ντίας (46’ Μασούρας), Ποντένσε, Φορτούνης (65’ Γκερέρο), Χασάν.