Ανατροπή και πρόκριση από αέρος

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Λαμίας με 3-2 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου; Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και με τρεις κεφαλιές «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Η Λαμία πήρε το προβάδισμα με τον Adejo στο 44′, αλλά ο Χασάν στο 60′ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 61′ ο Romanic αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Έχοντας και την αριθμητική υπεροχή, ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με δύο κεφαλιές του Σισέ (72′, 77′). Και στα τρία γκολ τις ασίστ έδωσε ο Βαλμπουενά, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το τελικό 3-2 έγραψε ο Villalba με πέναλτι στο 90′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Αλέν στη θέση του τερματοφύλακα και τους Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα και Λοβέρα στα άκρα. Ο Φορτούνης τοποθετήθηκε πίσω από τον προωθημένο Χασάν.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και πίεζε για το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Μάλιστα, στο 6′ έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά το γύρισμα του Τσιμίκα από τα αριστερά και το άστοχο πλασέ του Χασάν. Πέντε λεπτά αργότερα η ατομική ενέργεια του Γκιλιέρμε έδωσε την ευκαιρία στον Μασούρα να απειλήσει, ωστόσο ο Kahriman έδιωξε δύσκολα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η Λαμία κλεισμένη πίσω προσπαθούσε να μην δεχθεί γκολ και να βγει στην αντεπίθεση με μακρινές μπαλιές. Το είχε καταφέρει δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο, χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στον Αλέν.

Στο 21′ ο Φορτούνης επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η υπεροχή του Θρύλου συνεχίστηκε και στο 31′ δημιούργησε ακόμα μία επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 36′ ήταν η σειρά του Σισέ να απειλήσει με το κεφάλι, στέλνοντας την «στρογγυλή θεά» πάνω από το δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο νεαρός αμυντικός στο 42′ έξω από την περιοχή.

Από μία στημένη φάση η Λαμία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Ο Adejo πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με κοντινό πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Πέδρο Μαρτίνς έριξε στον αγώνα τους Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, οι οποίοι πήραν τις θέσεις των Μασούρα και Λοβέρα. Οι δυο τους ήταν οι πρωταγωνιστές στην ευκαιρία του 52′ με τον Γάλλο να εκτελεί το κόρνερ και τον Αλγερινό να στέλνει την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Η ίδια φάση έγινε και δύο λεπτά αργότερα, με την ίδια κατάληξη.

Η ομάδα μας είχε εγκατασταθεί στην περιοχή του Kahriman, ο οποίος στο 55′ χρειάστηκε να επέμβει με διπλή προσπάθεια για να μην «παραβιαστεί» η εστία του, ενώ στο 57′ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το ανάποδο ψαλιδάκι του Βαλμπουενά. Ο γκολκίπερ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 60′ όταν ο Γάλλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χασάν με έξοχη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Romanic αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο 71′ ο εκπληκτικός συνδυασμός Φορτούνη, Χασάν έβγαλε τον Ελ Αραμπί σε θέση βολής με τον Kahriman να διώχνει σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση ο Χασάν άγγιξε το 2-1, ωστόσο το δοκάρι του στέρησε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και η ανατροπή του σκορ ήταν θέμα χρόνου. Έτσι, στο 72′ ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά, εκμεταλλεύτηκε τη… συστημένη μπαλιά του Βαλμπουενά και έγραψε το 2-1, δίνοντας παράλληλα και το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν. Ο Γάλλος δεν σταμάτησε να… σερβίρει γκολ και στο 77′ έβγαλε ακόμα μία ασίστ με τον Σισέ να βγαίνει νικητής στον αέρα και με κεφαλιά να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα μας.

Στο 78′ ο κ. Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του. Ο Εμρέ Μορ πήρε την πρώτη του γεύση από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» αντικαθιστώντας τον Χασάν, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φιλάθλους. Ο Μορ λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μορ επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στην πλάτη του Adejo και να φεύγει κόρνερ. Στο 87′ ο Τούρκος έβγαλε τον Ελ Αραμπί μόνο απέναντι από τον Kahriman, αλλά ο τελευταίος έπεσε στα πόδια του αντιπάλου του και έδιωξε. Η Λαμία το μόνο που κατάφερε να κάνει, ήταν να μειώσει σε 3-2 με πέναλτι του Villalba στο 90′.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης, Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Μασούρας (46′ Ελ Αραμπί), Χασάν (78′ Μορ).