Στον θρόνο του

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 2-1 και κατέκτησε τον 45ο τίτλο της ιστορίας του.

Ο Θρύλος με τη νίκη επί των Κρητικών έκανε το 5 στα 5 στα Play-off της Super League εξασφαλίζοντας και μαθηματικά το φετινό τίτλο. Ο Χασάν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς άνοιξε το σκορ στο 27′ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 83′. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει με σουτ του Σακόρ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Αλέν στη θέση του τερματοφύλακα και τους Γκασπάρ, Μπα, Σισέ και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Καφού και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Μασούρα, Φορτούνη στα πλάγια και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας την άμυνα του ΟΦΗ προκειμένου να επωφεληθεί από κάποιο λάθος. Με την μπάλα να πηγαίνει στα πλάγια η ομάδα μας προσπαθούσε να βρει τους κατάλληλους χώρους για να χτυπήσει. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι επιδίωκαν να βγουν μπροστά στο ανοικτό γήπεδο με γρήγορες μακρινές μπαλιές, χωρίς να το καταφέρουν.

Στο 26′ ο Χασάν με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, απείλησε για πρώτη φορά, στέλνοντας την «στρογγυλή θεά» πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο ο Αιγύπτιος δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει ξανά κόντρα στον ΟΦΗ, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Φορτούνης έβγαλε τον Γκασπάρ μόνο από τα δεξιά, ο τελευταίος έβγαλε τη συρτή σέντρα και ο Χασάν χωρίς να δυσκολευτεί άνοιξε το σκορ με σουτ στο 27′.

Ο Θρύλος συνέχισε να ελέγχει τη μεσαία γραμμή, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Οι Κρητικοί στη μοναδική τους αξιόλογη ευκαιρία ισοφάρισαν με σουτ του Σακόρ στο 45′.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές. Ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Μασούρα και ο Ελαμπντελαουί αυτή του Τσιμίκα, με τον Γκασπάρ να μετακομίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Γάλλος με την είσοδό του στο ματς έφτασε κοντά σε μία ακόμα ασίστ, όμως ο Χασάν δεν πρόλαβε την μπάλα. Στο 57′ ο τεχνικός του Ολυμπιακού άλλαξε το σύστημά του σε 4-4-2, καθώς ο Ελ Αραμπί πέρασε δίπλα στον Χασάν, με τον Καφού να φεύγει από το παιχνίδι.

Στο 58′ ο Βαλμπουενά γέμισε από τα δεξιά, ο Μπα σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκιλιέρμε να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή. Στο 78′ ο Θρύλος είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο Ελαμπντελαουί «κέρδισε» το πέναλτι, αλλά ο Βαλμπουενά «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι από την άσπρη βούλα. Τελικά τον «Γόρδιο δεσμό» έλυσε και πάλι ο Χασάν, ο οποίος στο 83′ με το κεφάλι αξιοποίησε την υπέροχη σέντρα του Ελαμπντελαουί γράφοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 2-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας (45′ Ελαμπντελαουί), Γκιλιέρμε, Καφού (57′ Ελ Αραμπί), Καμαρά, Μασούρας (45′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (84′ Μπουχαλάκης), Χασάν (84′ Λοβέρα).