Με σκορ-καρμπόν στα προημιτελικά

Ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του απέναντι στον Παναιτωλικό και πλέον περιμένει την Παρασκευή για να μάθει τον αντίπαλό του για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

O Θρύλος δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασε εύκολα στην επικράτηση επί της ομάδας του Αγρινίου με 3-0. Ο Μασούρας άνοιξε το σκορ μόλις στο 10’ με σουτ, ενώ ο Κάιπερς με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και τα λεπτά κύλησαν μέχρι το 80’ όταν ο Ανδρούτσος με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-0.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ντρέγκερ, Παπαδόπουλο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Τιάγκο Σίλβα ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τους Κάιπερς, Χασάν στην επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Χασάν και με το πόδι έσπρωξε την μπάλα στο βάθος της εστίας. Στο 17’ ο Εμβιλά άγγιξε το 2-0, με τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού να διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ το σουτ του Γάλλου. Ο Θρύλος τελικά διπλασίασε τα τέρματά του στο 30’ με τον Τιάγκο Σίλβα να δίνει την ασίστ και τον Κάιπερς να χρίζεται σκόρερ με το κεφάλι.

Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο λεπτό δεν έδειξαν διάθεση να κλειστούν στην άμυνά τους και να περιμένουν. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να αναπτυχθούν από τα πλάγια κυρίως, ωστόσο δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί. Εκτός από ένα σουτ του Αριγίμπι, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, καμία άλλη φορά δεν ανησύχησε ο Κρίστινσον στο πρώτο μέρος…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την πρώτη κίνηση του κ. Μαρτίνς από τον πάγκο. Συγκεκριμένα, ο Ανδρούτσος πήρε τη θέση του Εμβιλά σε μία αλλαγή προσώπων, καθώς ο Έλληνας άσος τοποθετήθηκε στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Στο 61’ οι Σεμέδο, Βαλμπουενά μπήκαν αντί των Μπα και Χασάν, αντίστοιχα. Στο επόμενο λεπτό ο Ντρέγκερ βρέθηκε σε θέση βολής στα δεξιά της περιοχής, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 72’ ο κ. Μαρτίνς αναγκάστηκε να αποσύρει τον Παπαδόπουλο από το ματς, λόγω τραυματισμού, με τον Μπουχαλάκη να γίνεται παρτενέρ του Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας. Στο 80’ ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε ωραία από τα άκρα, ο Μασούρας κράτησε την μπάλα στο γήπεδο δίνοντας και την ασίστ στον Ανδρούτσο, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ντρέγκερ, Παπαδόπουλος, Μπα (61’ Σεμέδο), Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Ανδρούτσος), Τιάγκο Σίλβα, Μασούρας (83’ Τσέλιος), Ραντζέλοβιτς, Κάιπερς, Χασάν (61’ Βαλμπουενά).