Πρώτη ήττα…

Την πρώτη του ήττα στους ομίλους του UEFA Europa League γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Γερμανία από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 26’ με πέναλτι του Μπόρε, ωστόσο ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο τρία λεπτά αργότερα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τουρέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Καμαντά στο 59’. Με την ήττα αυτή ο Θρύλος υποχώρησε στη δεύτερη θέση, έχοντας ένα βαθμό λιγότερο από τη σημερινή του αντίπαλο και τέσσερις περισσότερους από τη Φενερμπαχτσέ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Μασούρα, Αγκιμπού Καμαρά στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκαν οι προθέσεις των δύο ομάδων στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός με την μπάλα στα πόδια του προσπαθούσε, κυρίως, από τα άκρα να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ οι γηπεδούχοι έμεναν ψηλά στο γήπεδο προκειμένου να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος των παικτών του κ. Μαρτίνς.

Ο Ελ Αραμπί ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ, αλλά το πλασέ του στην κίνηση δεν βρήκε στόχο. Η Άιντραχτ απάντησε στο επόμενο λεπτό, σε μία καλή στιγμή για τους Γερμανούς, οι οποίοι στο 20’ και στο 22’ ανησύχησαν ακόμα δύο φορές την «ερυθρόλευκη» άμυνα. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 26’ με πέναλτι του Μπόρε. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός «κέρδισε» πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Αραμπί στο 29’.

Ο Μαροκινός δέκα λεπτά αργότερα έφυγε στην αντεπίθεση, αντί να σουτάρει προτίμησε να πασάρει, αλλά την τελευταία στιγμή αμυντικός έδιωξε σωτήρια την μπάλα σε κόρνερ. Από τη στημένη φάση, απείλησε ο Παπασταθόπουλος, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να κρατάει το σκορ στο 1-1. Οι δύο ομάδες δεν πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τουρέ με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1.

Η ομάδα μας μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να επιτεθεί και να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Αυτό το έκαναν οι παίκτες της Άιντραχτ και στο 59’ με τον Καμαντά απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο κ. Μαρτίνς έριξε στον αγώνα τους Ονιεκουρού, Κούντε και Τικίνιο προκειμένου να δώσει πνοή στη μεσοεπιθετική γραμμή του Ολυμπιακού.

Οι Γερμανοί διατηρούσαν το προβάδισμα με τους παίκτες μας να έχουν την κατοχή και να επιδιώκουν από τα πλάγια να φέρνουν την μπάλα στην περιοχή. Η είσοδος των Λόπες και Ανδρούτσου δεν άλλαξαν τα δεδομένα και έτσι ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (60’ Ονιεκουρού), Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (65’ Κούντε), Μασούρας (77’ Λόπες), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (65’ Τικίνιο).