Πάτησε γκάζι στο δεύτερο

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 20ή του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 5-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… άκαρπο με την ομάδα μας να χάνει αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ και τους φιλοξενούμενους να έχουν μία καλή στιγμή για να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα. Ωστόσο όλα άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο με τον Παπασταθόπουλο να ανοίγει τον δρόμο για την ευρεία νίκη στο 52’. Μέσα σε τρία λεπτά ο Μασούρας «χτύπησε» δύο φορές και ανέβασε το σκορ στο 3-0, ενώ ο Μπουχαλάκης στο 65’ έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το μόνο που κατάφεραν οι Αρκάδες, ήταν να μειώσουν στο 75’ με τον Καρμονά, αλλά ο Ροντρίγκες με σουτ στο 84’ έγραψε το τελικό 5-1.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Βρουσάι, Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα και Αγκιμπού Καμαρά στα άκρα. Ο Καρβάλιο τοποθετήθηκε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Τικίνιο.

Έχοντας την κατοχή από το πρώτο λεπτό ο Ολυμπιακός έψαχνε από τα άκρα τρόπους να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να βγει με αξιώσεις μπροστά από τον Παπαδόπουλο. Στο 13’ ο Μαντί Καμαρά με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 20’ ήταν η σειρά του Τικίνιο να απειλήσει με κεφαλιά, αλλά οι αμυντικοί του Αστέρα έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο ημίωρο βγήκαν μπροστά και στο 30’ ο Βατσλίκ μπλόκαρε το σουτ του Καπίγια ενώ στο 38’ ο Τσέχος γκολκίπερ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Μπενίτο.

Ο Θρύλος ανέβασε στροφές στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά ο Βρουσάι στο 42’ με σουτ έξω από την περιοχή και στο 45’ ο Εμβιλά, ο οποίος πλάσαρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι με τον Παπαδόπουλο να είναι εξουδετερωμένος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα μας. Συγκεκριμένα ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Αγκιμπού Καμαρά και ο Σισέ αυτή του Μανωλά. Ο Γάλλος άσος κατάφερε γρήγορα να δικαιώσει τον προπονητή του για την κίνηση αυτή, καθώς στο 52’ εκτέλεσε το κόρνερ από το οποίο ο Παπασταθόπουλος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος. Βαλμπουενά, Βρουσάι και Καρβάλιο άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα, ο τελευταίος έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι με προβολή έκανε το 2-0. Ο Θρύλος δεν σταμάτησε εκεί και στο 58’ ο Βρουσάι ξεπέρασε υπέροχα τον αντίπαλό του και έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μασούρα να νικάει για δεύτερη φορά τον Παπαδόπουλο, αυτή τη φορά με κεφαλιά. Στο επόμενο λεπτό ο Παπασταθόπουλος φλέρταρε με το δεύτερό του τέρμα, αλλά πάνω στη γραμμή ο Τασουλής έδιωξε.

Στο 61’ ο Μπουχαλάκης πήρε τη θέση του Εμβιλά και πέντε λεπτά αργότερα «ανάγκασε» τον γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης να μαζέψει την μπάλα για τέταρτη φορά από το βάθος της εστίας του. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους αξιόλογη επίσκεψη στην περιοχή του Βατσλίκ, κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τον Καρμονά (75’).

Αν και οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς κατέβασαν ταχύτητα, παρόλα αυτά σημείωσαν και πέμπτο γκολ, με τον Ροντρίγκες (84’) να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο σερί ματς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Μανωλάς (46’ Σισέ), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (61’ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά, Μασούρας (73’ Ροντρίγκες), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Βαλμπουενά), Καρβάλιο, Τικίνιο (29’ Ελ Αραμπί).