Πάμε για την πρόκριση στη Σλοβακία

Στο 1-1 έμεινε ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, στον πρώτο αγώνα του Γ' προκριματικού γύρου του UEFA EUROPA LEAGUE.

Ισόπαλο έληξε το πρώτο ματς που είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, με σκορ 1-1, μένοντας «ανοιχτή» η πρόκριση για τα πλέι οφ του UEFA EUROPA LEAGUE, στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της ομάδας, Κάρλος Κορμπεράν.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να απειλήσουν τους Σλοβάκους, χωρίς όμως να φτάνουν στο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 63′ με τον Γκριν και ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 86′ με σκόρερ τον Ελ Αραμπί.

Δείχνοντας ο Θρύλος, ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πως μπορεί να πάρει την πρόκριση μέσα στη Σλοβακία, στο δεύτερο ματς το οποίο είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 11 του μήνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και κατάφερε να δημιουργήσει κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Στο 7′ ο Τικίνιο έστρωσε στον Μασούρα, ο οποίος έκανε το σουτ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, στο 11′, ο Τικίνιο σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο τερματοφύλακας Τσόβαν την μπλόκαρε σταθερά.

Στη συνέχεια η Σλόβαν αντέδρασε και στο 16′ είχε δοκάρι με τον Μπαρσεγκιάν, σε πλασέ από αρκετά πλάγια θέση της εστίας του Βατσλίκ, ενώ στο 18′ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Στο 23′ η Σλόβαν απείλησε ξανά με το πλασέ του Μπαρσεγκιάν μέσα από την περιοχή, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Βατσλίκ και στο 36′ ο Εμβιλά έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, ήταν στο 44′, όταν ο Κούντε έκανε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί οι οποίοι απείλησαν πρώτοι τους Σλοβάκους, όταν στο 53′ ο Μασούρας έκανε το σουτ από πλάγια θέση δεξιά και ο τερματοφύλακας της Σλόβαν έδιωξε σε κόρνερ. Επίσης στο 62′ ο Ολυμπιακός είχε καλή ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Κούντε «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαντί Καμαρά έκανε το γυριστό πλασέ και ο Τσόβαν έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, όμως, ήρθε το γκολ για τους Σλοβάκους, όταν ο Γκριν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, βγήκε τετ α τετ με τον Βατσλίκ και πλάσαρε για το 0-1. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν το ρυθμό τους και με τις αλλαγές που έγιναν από τον προπονητή, Κάρλος Κορμπεράν, απείλησαν στο 79′ με σουτ του Ροντρίγκες και στο 86′ ήρθε η ισοφάριση! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά μέσα από την… καρδιά της άμυνας της Σλόβαν κάνοντας το 1-1! Λίγο έλειψε με ίδια φάση να γίνει και η ανατροπή, όμως ο Παπασταθόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ μετά το κόρνερ του Βαλμπουενά.

Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 89′, ο Ραμίρεζ βγήκε απέναντι στον Βατσλίκ, έκανε το πλασέ και ο Τσέχος τερματοφύλακας έδιωξε, διατηρώντας το 1-1 στο ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (68′ Βαλμπουενά), Κούντε, Μασούρας (79′ Ροντρίγκες), Ζινγκερνάγκελ (55′ Ραντζέλοβιτς), Τικίνιο (68′ Ελ Αραμπί).

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Β. Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο, Κανκάβα, Κούτσκα (90+1′ Άγκμπο), Ζμράλ (85′ Μεντβέντεφ), Κακβετάτζε (90+1′ Κάβριτς), Μπαρσεγκιάν (82′ Ραμίρεζ), Γκριν.