Κορμπεράν: «Είμαι ικανοποιημένος»

Όσα δήλωσε ο Κάρλος Κορμπεράν στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί τους ΠΑΣ Γιάννινα.

Τη νίκη με 2-0 πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2022-23. Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», Κάρλος Κορμπεράν, δήλωσε ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του και τη νίκη.

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Κάρλος Κορμπεράν:

Ήταν βελτιωμένος ο Ολυμπιακός, πίεση στα πρώτα 20 λεπτά, έχετε δει ποια σημεία θέλουν βελτίωση;

Συμφωνώ μαζί σας, είμαι ικανοποιημένος, ξεκινήσαμε επιθετικά στα πρώτα 20 λεπτά και ήμασταν οργανωμένοι στην άμυνα. Στη συνέχεια μας κόστισε λίγο να κατανοήσουμε το παιχνίδι και έτσι δώσαμε στον αντίπαλο το δικαίωμα να μας απειλήσει και να κινδυνεύσουμε να δεχτούμε κάποιο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ακόμη καλύτεροι στην επίθεση και μετατρέψαμε σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, όμως στα τελευταία λεπτά ήμασταν κουρασμένοι και για αυτό δυσκολευτήκαμε να κρατήσουμε την ίδια απόδοση.

Πρεμιέρα με νίκη, είναι η καλύτερη συνταγή ενόψει του αγώνα με τον Απόλλωνα Λεμεσού;

Έτσι είναι, ο καλύτερος τρόπος να ξεκινάς την προετοιμασία σου είναι η νίκη. Πήραμε τη νίκη μέσα στην έδρα μας, όπως θα παίξουμε και την Πέμπτη εδώ ξανά με την ίδια συνταγή. Ο κόσμος μας έδωσε την ενέργεια που χρειαζόμασταν και όποτε ήμασταν κουρασμένοι μας έδινε τη δύναμη να συνεχίσουμε και αρχίζουμε τώρα με νίκη και καλή ψυχολογία την προετοιμασία μας για τον επόμενο αγώνα.

Πήρατε θετικές απαντήσεις από κάποιους ποδοσφαιριστές; Επίσης η αλλαγή του Μανωλά είχε να κάνει με κάποιο θέμα ετοιμότητας;

Είναι σημαντικό να έχεις ένα μεγάλο ρόστερ για να συμμετέχεις σε δύο διοργανώσεις κάνοντας αλλαγές στο παιχνίδι σου. Ο Μανωλάς ζήτησε ο ίδιος αλλαγή γιατί ένιωσε κάποια μυϊκή ενόχληση. Θέλω η ομάδα μου να παίζει ανταγωνιστικά και να είναι δυνατή σε όλους τους αγώνες και είναι μερικές φορές δύσκολο να βοηθήσεις στην επαναφορά των παικτών γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα τους πιο έτοιμους ποδοσφαιριστές.