Πήρε τον βαθμό ο Ολυμπιακός στο Μπακού

Χωρίς γκολ (0-0) έληξε το ματς του Ολυμπιακού στο Μπακού κόντρα στην Καραμπάγκ, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League.

Έναν σημαντικό βαθμό ενόψει της συνέχειας του ομίλου του στο UEFA Europa League, πήρε ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καραμπάγκ, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης. Το ματς έληξε χωρίς γκολ, 0-0, με τον Ολυμπιακό να έχει τις ευκαιρίες του για να φύγει με το «διπλό» από το Μπακού, χωρίς όμως να έχει την τύχη με το μέρος του για να συμβεί.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Πειραιώτες ήταν στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, με το δοκάρι του Αμπουμπακάρ Καμαρά σε σέντρα σουτ που επιχείρησε.

Πήρε μπροστά μετά το 20λεπτο

Στην αρχή ο Ολυμπιακός είχε δώσει χώρο στην Καραμπάγκ και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι προσπαθούσαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στο ματς. Παρόλα αυτά όμως όσο ο χρόνος περνούσε οι Πειραιώτες και μετά από τις εντολές του προπονητή Μίτσελ για αλλαγή σχηματισμού, κατάφεραν να αποκτήσουν την κατοχή της μπάλας και να αρχίσουν σιγά-σιγά να βγαίνουν μπροστά.

Έτσι και η πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού μειώθηκε από την Καραμπάγκ, από τη στιγμή που ο Θρύλος άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες στον αγώνα.

Στο 13′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Κάντι με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ. Ο Ολυμπιακός δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή στο 23′, όταν μετά από στημένη μπάλα ο Ντόι πήρε την κεφαλιά χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Λίγα λεπτά μετά, στο 37′, ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή για τους Πειραιώτες στο ματς, όταν ο Αμπουμπακάρ Καμαρά έκανε τη σέντρα σουτ από τ’ αριστερά, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 44′, ο Ολυμπιακός είχε άλλη μία καλή στιγμή με το δυνατό σουτ του Κούντε έξω από την περιοχή, με τον Μαγκομενταλίγεφ να μπλοκάρει.

Ήταν καλύτερος, απειλήθηκε ελάχιστα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός από την αρχή ήταν όπως έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο και είχε τον έλεγχο. Μάλιστα ήταν η ομάδα που βγήκε μπροστά και απείλησε για να ανοίξει το σκορ στο ματς.

Στο 59′ ο Μπιέλ έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μαγκομενταλίγεφ να μπλοκάρει σταθερά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κούντε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια σούταρε επίσης έξω από την περιοχή, με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει την κατοχή και να βγει μπροστά, με τους γηπεδούχους όμως να πιέζουν από την πλευρά τους και να απειλούν στο 71′ με σουτ του Όζομπιτς, το οποίο όμως πήγε άουτ.

Από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από την Καραμπάγκ και κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους, 0-0.

Καραμπάγκ (Γκ. Γκουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς, Μουσταφαζαντά, Χουσεΐνοφ Μπ., Γιαφαρκουλίγεφ, Γκαράγεφ (68’ Γιάνκοβιτς), Αλμέιδα (68’ Ρομαό), Σεϊντάγεφ, Κάντι (62’ Όζομπιτς), Ζουμπίρ, Οβούσου (85’ Α. Χουσεΐνοφ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Βρσάλικο, Ντόι, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (86′ Ίνμπομ Χουάνγκ), Κούντε (69’ Εμβιλά), Βρουσάι (86’ Γκ. Ροντρίγκες), Μπιέλ (60’ Βαλμπουενά), Ουί Τζο Χουάνγκ (60’ Μαρσέλο), Αμπ. Καμαρά.