Κρίμα και άδικο

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις στην έδρα της Φράιμπουργκ (1-1) για το UEFA Europa League.

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είχε μία αρκετά καλή εμφάνιση απέναντι σε μία δυνατή έδρα και αντίπαλο, τη Φράιμπουργκ, δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του UEFA Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν από τη Γερμανία με το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1, σε ένα ματς στο οποίο έδειξε ότι μπορούσε και άξιζε να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να προηγηθεί στο ματς με τον Ελ Αραμπί στο 17′, ενώ είχε και ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, όμως η Φράιμπουργκ βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον Κίμπλερ.

Ήταν τρομερός

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πραγματικά κοίταξε στα μάτια τη Φράιμπουργκ μέσα στο γήπεδό της και έκανε το παιχνίδι του! Ήταν επικίνδυνος κάθε φορά που έβγαινε στην αντεπίθεση, σημείωσε ένα γκολ και θα μπορούσε να είχε βάλει και ένα δεύτερο αν ήταν λίγο πιο τυχερός.

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα του αγώνα, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μασούρα να σουτάρει μέτα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν καλή. Λίγο αργότερα όμως ήρθε το 0-1. Στο 17′ ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στον Μπιέλ στο ύψος του πέναλτι, με τον Ισπανό να πλασάρει και τον τερματοφύλακα να διώχνει, αλλά ο Ελ Αραμπί στην επαναφορά ήταν στο σωστό σημείο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα, στο 23′ ο Ολυμπιακός είχε τεράστια ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ. Ο Εμβιλά μετά από κόρνερ των Γερμανών έκανε την μπαλιά για την αντεπίθεση με τον Γκάρι Ροντρίγκες. Ο τελευταίος έκανε την κάθετη πάσα για τον Μασούρα, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία από πλάγια θέση αριστερά, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!

Ο Μασούρας στο 35′ ήταν οργανωτής, όταν μπήκε στην περιοχή και πρόλαβε την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα κάνοντας το γύρισμα στον Μπιέλ, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να πλασάρει καθώς έδιωξε αμυντικός της Φράιμπουργκ.

Το 1-0 για τον Ολυμπιακό έμεινε με το τέλος του ημιχρόνου, με τη Φράιμπουργκ να μην έχει απαντήσεις στις ευκαιρίες των «ερυθρόλευκων».

Ανίκητος ο Πασχαλάκης μέχρι το 93′

Η Φράιμπουργκ, όπως ήταν λογικό, στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε στο γήπεδο με σκοπό να πιέσει τον Ολυμπιακό. Σχεδόν από το 60′ και μετά οι Γερμανοί έγιναν αρκετά πιεστικοί απέναντι στους «ερυθρόλευκους».

Στο 58′ ο Χέφλερ έκανε τη γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει σταθερά. Στο ίδιο λεπτό του ματς, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Άβιλα, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Κίμπλερ σούταρε από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, με τον Πασχαλάκη να διώχνει, ενώ στο 61′ ο Έλληνας τερματοφύλακας μπλόκαρε την προσπάθεια του Λίνχαρτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκρίφον σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Πασχαλάκη να λέει και πάλι «όχι», όπως και στο 76′ σε σουτ του Πέτερσεν μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ξανά ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού αντέδρασε σωστά στο 81′ σε κεφαλιά του Γκίντερ μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 88′ έδιωξε την εξ επαφής κεφαλιά του Γεόνγκ μετά από κόρνερ.

Όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η ισοφάριση για το 1-1, με την κεφαλιά του Κίμπλερ από κόρνερ του Γκίντερ. Επίσης να σημειωθεί πως στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπα είδε δύο κίτρινες κάρτες σε λίγα δευτερόλεπτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Ένα αποτέλεσμα το οποίο κρατάει τον Ολυμπιακό εκτός διεκδίκησης πρόκρισης είτε στο UEFA Europa League, είτε στο UEFA Conference League μετά και από τη νίκη της Ναντ επί της Καραμπάγκ. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» κρατούν την αρκετά καλή εμφάνιση μέσα σε μία δυνατή έδρα και απέναντι σε μία ομάδα η οποία είναι ψηλά στη φετινή Bundesliga.

Φράιμπουργκ (Στράιχ): Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λίνχαρτ (77’ Σιλντιλία), Γκούντερ, Ντόαν (63’ Βέισοπτ), Κέιτελ (63’ Έγκεσταϊν), Χέφλερ, Γκρίφο, Γκρέγκοριτς (72’ Πέτερσεν), Κίερε (63’ Γέονγκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (82’ Ρέτσος), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ (69’ Κούντε), Μασούρας (82’ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (39’ Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί (83’ Ουί-Τζο Χουάνγκ).