Ένας υπέροχος Ολυμπιακός, πέρασε με 0-4 από τον Βόλο

Πήρε τους τρεις βαθμούς ο Ολυμπιακός στον Βόλο με το νικηφόρο 0-4 για τη Super League.

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει εύκολα από τον Βόλο με το νικηφόρο 0-4 για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και είχαν τις ευκαιρίες για να σημειώσουν ακόμη περισσότερα γκολ στην αναμέτρηση.

Τα γκολ για τον Θρύλο σημείωσαν οι Μπιέλ (7′ με πέναλτι), Ίνμπομ Χουάνγκ (22′), Μπακαμπού (45′) και Ελ Αραμπί (75′). Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός στα τρία τελευταία ματς του πρωταθλήματος έχει καταφέρει να σημειώσει έντεκα γκολ, ενώ παράλληλα κράτησε το μηδέν στην άμυνα, με τρεις σερί νίκες απέναντι σε Αστέρα Τρίπολης (5-0), Ιωνικό (0-2) και Βόλο (0-4).

Δυνατός από την αρχή

Δεν έχασε καθόλου χρόνο ο Ολυμπιακός στο Βόλο και από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης έδειξε τις διαθέσεις του. Έτσι μόλις στο 1ο λεπτό του ματς δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή, όταν ο Μπακαμπού μπήκε στην περιοχή από τ’ αριστερά έκανε το πλασέ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει σταθερά. Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Μπακαμπού και πάλι βρέθηκε στα δεξιά αυτήν τη φορά της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

Μέχρι που στο 4ο λεπτό του αγώνα ήρθε η παράβαση από τον Βόλο και άνοιξε ο Ολυμπιακός το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 4′ ο Φορτούνης μπήκε στην περιοχή από τ’ αριστερά μετά από ατομική ενέργεια και στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στην περιοχή ο Άλχο τη βρήκε με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπιέλ και στο 7′ έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν έριξαν το ρυθμό τους παρά το προβάδισμα και στο 20′ ο Φορτούνης σέντραρε από τα δεξιά με τον Χάμες Ροντρίγκες να πιάνει την κεφαλιά και τον Κλέιμαν να μπλοκάρει, ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε το 0-2 με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και με το αριστερό όταν βρέθηκε σε… θέση βολής έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση και σημείωσε ένα ωραίο γκολ. Ο Ολυμπιακός δε σταμάτησε και στο 45′ ήρθε και το 0-3. Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από τ’ αριστερά, κεφαλιά του Μπακαμπού και η μπάλα στα δίχτυα του Βόλου λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους του αγώνα.

Έφτασε στο 0-4, μπορούσε παραπάνω

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να σημειώσει και άλλο γκολ, ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα.

Ξανά από νωρίς άρχισαν οι «ερυθρόλευκοι» να απειλούν τον αντίπαλό τους, καθώς στο 48′ ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε την κάθετη μπαλιά με τον Μπακαμπού να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια θέση δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν λίγο αργότερα να απειλήσουν, όταν στο 54′ ο Λούνα βγήκε τετ α τετ από τ’ αριστερά, έκανε το πλασέ με τον Ντόη όμως να προλαβαίνει την μπάλα προτού αυτή περάσει τη γραμμή και έτσι έμεινε το 0-3.

Στο 60′ ο Ολυμπιακός είχε τεράστια ευκαιρία για το τέταρτο γκολ και ο Ροντινέι για το πρώτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Βραζιλιάνος συνεργάστηκε άψογα με τον Μπιέλ, μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων από τα δεξιά και έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Πέντε λεπτά μετά, στο 65′, ο Μεθκίδα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Πασχαλάκη χωρίς όμως να ανησυχεί ο Έλληνας τερματοφύλακας, ενώ στο 68′ ο Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα και βγήκε ο Ολυμπιακός στην αντεπίθεση με τον Μπιέλ να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Κλέιμαν να αντιδρά σωστά.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι απειλητικός και στο 75′ έγινε το 0-4. Η μπάλα στρώθηκε μετά από κόντρα στον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, με τον Μαροκινό να πλασάρει στην κίνηση και να διαμορφώνει έτσι το τελικό 0-4.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ (86′ Σιέλης), Πίρινεν, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Γκάτζι (79′ Ουές), Ντέλετιτς (86′ Καρτάλης), Τσίρινος (65′ Μεθκίδα), Κούτσιας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (66′ Μαρσέλο), Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά (78′ Κασάμι), Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες (66′ Σαμασέκου), Φορτούνης (72′ Μασούρας), Μπιέλ, Μπακαμπού (70′ Ελ Αραμπί).