Δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός εκτός έδρας από τον Άρη με 2-1.

Χωρίς βαθμό έφυγε από τη Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός στο ματς με τον Άρη για την 6η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs, καθώς ηττήθηκε με 2-1 στο «Κλ. Βικελίδης».

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36′ με τον Πάλμα, ενώ το 2-0 έγινε στο 65′ από τον Νταμπό και το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 70′ από τον Μπακαμπού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλά και στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να απειλήσουν αρκετές φορές την εστία του Άρη, χωρίς όμως να φτάνουν σε κάποια απ’ αυτές τις περιπτώσεις στο γκολ. Μόλις στο 3′ μετά από σέντρα από τα δεξιά ο Μπακαμπού πήρε την κεφαλιά με τον Κουέστα να διώχνει, ενώ το πλασέ του Μασούρα στην επαναφορά πέρασε άουτ.

Λίγο αργότερα, στο 5′, ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Άρη με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ, ενώ ο Ισπανός τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και στο 20′ στο σουτ του Μασούρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί στο παιχνίδι στο 36′, όταν ο Πάλμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έψαξε την ισοφάριση, με καλύτερη στιγμή αυτή στο 64′ όμως το σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό μετά, στο 65′, ο Άρης σημείωσε το 2-0. Σέντρα του Ιτούρμπε από τ’ αριστερά, ο Μπα δεν μπόρεσε να διώξει και ο Νταμπό σε κενή εστία έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στο 70′ με εκτέλεση πέναλτι του Μπακαμπού, ενώ η εσχάτη των ποινών δόθηκε για τη φάση του 68′ όταν ο Μαζουκού έκανε χέρι μέσα στην περιοχή σε σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά. Η φάση εξετάστηκε στο VAR και δόθηκε το πέναλτι με το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό 2-1.

Στις καθυστερήσεις οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο καλές στιγμές για την ισοφάριση, όταν στο 90+4′ ο Φορτούνης «γέμισε» από αριστερά αλλά η προβολή του Ανδρούτσου κατέληξε άουτ, ενώ στο 90+6′ ο Φορτούνης και πάλι σέντραρε στην αντίπαλη περιοχή ο Ελ Αραμπί έκανε το κοντρόλ και το πλασέ απευθείας, όμως μπλόκαρε σταθερά ο Κουέστα και έμεινε το 2-1 στο ματς.

Άρης (Α. Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Μαζικού, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Φαμπιάνο, Νταρίντα, Πάλμα (58′ Ιτούρμπε), Νταμπό (89′ Ενκουλού), Ματέο Γκαρσία (76′ Καμάτσο), Καμαρά (89′ Χριστοδουλόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (86′ Ραμόν), Μπα, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Κασάμι (58′ Χουάνγκ), Εμβιλά, Φορτούνης, Μασούρας (58′ Μπιέλ), Βρουσάι (74′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (86′ Ελ Αραμπί).