Έκλεισε με νίκη στην Τούμπα ο Ολυμπιακός

Νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ με 1-0, στην τελευταία αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη τη φετινή του αγωνιστική περίοδο, καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του ΠΑΟΚ με 1-0, για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ και χάρη στο γκολ του Σαμασέκου στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 33′ πήρε τους τρεις βαθμούς της εκτός έδρας νίκης και κατέκτησε την τρίτη θέση στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και απείλησε νωρίς στο παιχνίδι, καθώς στο 5′ ο Μπράντον βρέθηκε απέναντι στον Τζολάκη από πλάγια θέση αριστερά αλλά το πλασέ που έκανε έδιωξε ο Έλληνας τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων». Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άρχισε να κρατάει την μπάλα στα πόδια του και στο 20′ απείλησε με τον Φορτούνη ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, πλάσαρε και ο Κοτάρσκι έδιωξε σωτήρια για τους γηπεδούχους.

Οκτώ λεπτά μετά, στο 28′, ο Μπιέλ μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως και πάλι ενήργησε σωστά. Στο 33′ όμως ο Ολυμπιακός μετά από ωραία οργανωμένη επίθεση κατάφερε να σημειώσει το γκολ της νίκης. Συγκεκριμένα, ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό πόδι και ο Σαμασέκου με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή βρέθηκε σε θέση… βολής και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση όμως ο Τζολάκης στο 57′ είπε «όχι» στο μακρινό σουτ του Κουλιεράκη, ενώ στο 75′ η κεφαλιά του Κετζιόρα μετά από εκτέλεση φάουλ κατέληξε άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Ολυμπιακό, καθώς ο Κασάμι στο 90+3′ έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Κοτάρσκι να διώχνει και να μένει το 0-1 υπέρ του Θρύλου.

Να σημειωθεί πως στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του προέδρου του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιώργου Χριστοβασίλη.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Νάσμπεργκ (46′ Κουλιεράκης), Ίνγκασον, Κετζιόρα, Ντάντας (64′ Σβαμπ), Αουγκούστο (76′ Φιλίπε Σοάρες), Μπίσεσβαρ (64′ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τόμας (82′ Τζίμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ροντινέι, Εμβιλά, Σαμασέκου, Χουάνγκ (78′ Κασάμι), Μπιέλ (65′ Βρουσάι), Φορτούνης (78′ Μασούρας), Μπακαμπού (71′ Ελ Αραμπί).