Στα play offs του Europa League ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε μέσα στο Βέλγιο κόντρα στην Γκενκ (1-1) και πλέον θα παίξει με την Τσουκαρίτσκι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πήρε ο Ολυμπιακός αυτό που ήθελε μέσα στο Βέλγιο απέναντι στην Γκενκ και προκρίθηκε στα play offs του UEFA Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το υπέρ τους 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», πήραν την ισοπαλία στο Βέλγιο με σκορ 1-1 και κατάφεραν να περάσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εκεί όπου θα βρουν απέναντί τους την Τσουκαρίτσκι από τη Σερβία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ματς με το πέναλτι του Πάιντσιλ στο 30′, ενώ το γκολ της ισοφάρισης σημείωσε ο Αλεξανδρόπουλος στο 90+6′. Να σημειωθεί πως και οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Πέιντσιλ στο 65′ και ο Ροντινέι στο 90+10′.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του, να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει την Γκενκ. Οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι και την έδρα τους, μπόρεσαν να προηγηθούν με τη συμπλήρωση της μισής ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 25′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φρέιρε στον Πέιντσιλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος στο 27′, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει, όμως ο Γερμανός ρέφερι του αγώνα έδωσε επανάληψη στην εκτέλεση του πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης, Πέιντσιλ, στο 30′ εκτέλεσε για δεύτερη φορά το πέναλτι και έτσι έγινε το 1-0 στο ματς. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γκενκ έμεινε με δέκα παίκτες στο 65′, όταν ο Πέιντσιλ κλώτσησε τον Κίνι ενώ είχε σταματήσει η φάση και «είδε» την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να ανεβάζει σημαντικά το ρυθμό του και να κρατάει την μπάλα στα πόδια του. Απείλησε στο 71′ ο Ιμπόρα, όταν έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και έκανε στην κίνηση το γυριστό σουτ, με την μπάλα όμως να πηγαίνει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Ο Μπιέλ στο 75′ έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Φορτούνης στο 76′, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Βάντερβουρντ κατάφερε να μπλοκάρει σταθερά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα και στο 85′ ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το σουτ με την μπάλα επίσης να κοντράρει και τον Μπιέλ να μπαίνει στη φάση με το κεφάλι και τον τερματοφύλακα να διώχνει με το πόδι!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Φορτούνης έκανε ωραία κάθετη μπαλιά στα δεξιά για τον Μπιέλ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ. Και στο 90+5′ ήρθε η ισοφάριση για τον Θρύλο. Ο Αλεξανδρόπουλος κατάφερε να κλέψει την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και έκανε αμέσως το σουτ με την μπάλα πηγαίνει στα δίχτυα της Γκενκ για το τελικό 1-1, σκορ το οποίο έδωσε στον Ολυμπιακό την πρόκριση.

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός παίζει με την Τσουκαρίτσκι το πρώτο ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» και τον επαναληπτικό στη Σερβία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Φρέιρε, Ρέτσος, Ροντινέι, Ιμπόρα, Καρβάλιο (46′ Αλεξανδρόπουλος), Μ. Καμαρά (80′ Βρουσάι), Φορτούνης (90+9′ Ντόη), Μασούρας (68′ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (68′ Ελ Αραμπί).

Γκενκ (Γ. Βράνκεν): Βάντερβουρντ, ΜακΚένζι, Ουατάρα, Κουέστα, Καγιεμπέ (90+8′ Ογιέν), Χροσόβσκι (90+8′ Αροκοντάρε), Ελ Κανούς, Μουνιός, Σορ (90+1′ Μπονσού Μπα), Φαντέρα (70′ Γκαλάρσα), Πέιντσιλ.