Άτυχος ο Ολυμπιακός στο Λονδίνο

Ηττήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» από τη Γουέστ Χαμ με 1-0 στην Αγγλία, για το UEFA Europa League.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό για το θετικό αποτέλεσμα στην Αγγλία απέναντι στη Γουέστ Χαμ, χωρίς όμως να τα καταφέρει καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ειδικά μετά το γκολ της Γουέστ Χαμ έβγαλαν αντίδραση και είχαν τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην Αγγλία.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είχαν δύο συνεχόμενες ευκαιρίες στο 13′. Αρχικά ο Μπενραχμά έκανε το σουτ από πλάγια θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Πασχαλάκης έστειλε την μπάλα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Αγκέρ πήρε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Θρύλου μπλόκαρε σταθερά. Στο 32′ μετά από ατομική ενέργεια ο Μπενραχμά έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Πασχαλάκης αντέδρασε και πάλι σωστά και έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο εκτελέστηκε στο 33′ και ο Αγκέρ ξανά βρήκε την μπάλα με το κεφάλι η οποία όμως πήγε άουτ.

Δύο λεπτά μετά, στο 33′, ο Ολυμπιακός βγήκε ωραία στην αντεπίθεση μετά από μπαλιά του Έσε στ’ αριστερά στον Ορτέγκα, με τον Αργεντινό μπακ να γυρνάει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Ποντένσε έπιασε το σουτ στην κίνηση όμως κατέληξε άουτ.

Έτσι έμεινε το 0-0 στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η Γουέστ Χαμ είχε και πάλι πρώτη τις ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, καθώς στο 63′ ο Μπόουεν γύρισε την μπάλα στον Γουόρντ Πράουζ ο οποίος έκανε το σουτ από το πέναλτι και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Στο 74′ ο Γουόρντ Πράουζ έγινε δημιουργός, έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και ο Πακετά με πλασέ στην κίνηση σημείωσε το 1-0 στο ματς.

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να ανεβαίνουν όλο και περισσότερο στο γήπεδο και έβγαλαν αντίδραση και μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Η μεγαλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού ήταν στο 86′ όταν ο Φορτούνης «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση κόρνερ, ο Πορόζο πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Καμαρά από πλάγια θέση δεξιά έκανε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των Άγγλων! Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμη καλή στιγμή. Ατομική ενέργεια του Ροντινέι από τα δεξιά, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα όμως να πηγαίνει άουτ.

Αυτή επί της ουσίας ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα σε ένα ματς στο οποίο μέχρι το τέλος διεκδίκησε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Γουέστ Χαμ (Ντ. Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Σουφάλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Έμερσον, Μπενραχμά (84′ Κορνέ), Γουόρντ Πράουζ, Άλβαρεζ (80′ Σούτσεκ), Πακετά, Κούντους (90′ Μουμπάμα), Μπόουεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Πορόζο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Έσε (90′ Μπιέλ), Αλεξανδρόπουλος (77′ Σκάρπα), Καμαρά, Ποντένσε (77′ Μασούρας), Φορτούνης, Γιόβετιτς (56′ Ελ Κααμπί).