Πήρε το προβάδισμα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 3-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του UEFA Conference League.

Πήρε το προβάδισμα που ήθελε ο Ολυμπιακός έναντι της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ματς των προημιτελικών του UEFA Conference League. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 3-0, δέχτηκαν δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και διαμορφώθηκε το τελικό 3-2, ενόψει της ρεβάνς την Πέμπτη 18 του μήνα στην Τουρκία.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς και με την ώθηση του κόσμου που γέμισε το «Γ. Καραϊσκάκης», να κάνει το 1-0 στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Φορτούνης βρέθηκε σε θέση… βολής έξω από τη μεγάλη περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Τούρκων. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και απείλησαν στο 25′ με την κεφαλιά του Κάρμο μετά από κόρνερ του Φορτούνη με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 32′ μπόρεσαν να σημειώσουν και ένα δεύτερο γκολ. Τρομερή κάθετη μπαλιά του Φορτούνη στον Γιόβετιτς στ’ αριστερά της μεγάλης περιοχής, με τον Μαυροβούνιο να κάνει το πλασέ και να σημειώνει το 2-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Φενέρμπαχτσε απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καχβετσί, αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 45+4′ ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έδιωξε ο Τζολάκης.

Έτσι έμεινε το 2-0 και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυνατά. Στο 51′ οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ψηλά, έκλεψε την μπάλα ο Φορτούνης και έδωσε στον Ελ Κααμπί ο οποίος βγήκε τετ α τετ και έκανε το πλασέ υπό την πίεση αμυντικού και έδιωξε ο Λιβάκοβιτς σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 57′, ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας την πίεση ψηλά έκλεψε την μπάλα με τον Τσικίνιο ο οποίος άλλαξε την μπάλα με τον Ελ Κααμπί, πήρε ξανά την μπάλα και με πλασέ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 3-0.

Η Φενέρμπαχτσε μετά τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής της άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να πιέζει τον Ολυμπιακό. Στο 61′ ο Οσόγι Σάμουελ έκανε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής με τον Τζολάκη να διώχνει, ενώ την ίδια αντίδραση είχε ο Έλληνας τερματοφύλακας στο 63′ στην κεφαλιά του Ζάιτς.

Στο 67′ ο Οσόγι Σάμουελ κέρδισε το πέναλτι από τον Ρέτσο και στο 68′ το εκτέλεσε ο Τάνττς για να μειώσει σε 3-1. Στο 74′ η Φενέρ βρήκε τον τρόπο και μείωσε σε 3-2, όταν ο Καντίογλου έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Σιμάνσκι έκανε την πάσα στα δεξιά για τον Καχεβτσί και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απείλησε στο 75′ σε κεφαλιά του Κάρμο μετά από κόρνερ του Φορτούνη, αλλά η μπάλα πήγε άουτ και έτσι έμεινε το 3-2 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο (84′ Ιμπόρα), Φορτούνης, Γιόβετιτς (82′ Όρτα), Μασούρας (87′ Κίνι), Ελ Κααμπί (87′ Ελ Αραμπί).

Φενέρμπαχτσε (Ι. Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οουστερβόλντε (45′ Καντίογλου), Μπεκάο (84′ Μπονούτσι), Σογιονσού, Οσόγι, Κράνιτς (62′ Γιουκσέκ), Ζάιτς (62′ Φρεντ), Σιμάνσκι, Τάντιτς, Καχβετσί, Τζέκο.