Τεράστιος Θρύλος μέσα στην Τουρκία, ο Ολυμπιακός στους «4» του Conference

Ο Ολυμπιακός πήρε θρυλική πρόκριση στην Τουρκία απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, στη διαδικασία των πέναλτι.

Μεγάλος Ολυμπιακός μέσα στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου υπερασπίστηκε το υπέρ του 3-2 από το «Γ. Καραϊσκάκης» και παρά την ήττα με 1-0 κατάφερε να περάσει στη διαδικασία των πέναλτι έχοντας ως τεράστιο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντή Τζολάκη! Ο Έλληνας τερματοφύλακας κατάφερε να πιάσει τρία πέναλτι και έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε στα ημιτελικά του UEFA Conference League!

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Μόλις στο 3′ ο Τσικίνιο μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε άουτ. Από την άλλη η Φενέρμπαχτσε στην πρώτη της επικίνδυνη φάση κατάφερε και να προηγηθεί.

Συγκεκριμένα, στο 12′ ο Καχβετσί πήρε την μπάλα στα δεξιά της μεγάλης περιοχής «έκλεισε» λίγο προς τα μέσα και με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 1-0 στην αναμέτρηση. Ο ίδιος παίκτης στο 34′ μετά από νέα ατομική του ενέργεια, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Τζολάκη όμως να διώχνει σωστά.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, έψαξε για κάποιες καλές μπαλιές στην αντίπαλη περιοχή όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια απ’ αυτές, αλλά και ορισμένα λάθη που έκαναν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να πιέσει έτσι ώστε να πάρει την μπάλα στα πόδια της και να απειλήσει. Κατάφερε να έχει την κατοχή, αλλά δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Αντιθέτως, οι «ερυθρόλευκοι» στα τελευταία λεπτά είχαν μία καλή στιγμή, όταν ο Ροντινέι έκανε την μπαλιά για τον Ελ Κααμπί, όμως η μπάλα κατέληξε στον Μασούρα ο οποίος βγήκε σε θέση τετ α τετ από τα δεξιά, έκανε το πλασέ και έδιωξε ο τερματοφύλακας των Τούρκων. Στο 89′ ο Ιμπόρα έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει άουτ και παρά την πίεση της Φενέρμπαχτσε, ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο, ο Ολυμπιακός κράτησε, έμεινε το 1-0 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί όπου στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Ολυμπιακός είχε τις καλύτερες ευκαιρίες. Μάλιστα στο 103′ είχε τη μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα. Ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Ιμπόρα έκανε την κεφαλιά από πλάγια αριστερά, με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει με το πόδι του και η μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του, ενώ στην επαναφορά ο Κάρμο έκανε την κεφαλιά και ο Τζικού έδιωξε επάνω στη γραμμή. Η τελευταία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ήταν στο 105+1′, όταν ο Τσικίνιο έκανε το μακρινό σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση αριστερά έξω από την περιοχή, αλλά κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η Φενέρμπαχτσε ήταν αυτή η οποία είχε την καλύτερη στιγμή. Συγκεκριμένα στο 114′ ο Τάντιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και από θέση πλάγια αριστερά, με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ. Το 1-0 υπέρ της Φενέρ έμεινε, ενώ στο 120+3′ ο Ντόη «είδε» τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς, ενώ ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι.