Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0

Στο πλαίσιο του α’ αγώνα της φάσης των 16 του UEFA Champions League, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήρε τη νίκη με 2-0.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά του UEFA Champions League έκανε ο Θρύλος! Στον πρώτο αγώνα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τους 16 του θεσμού στο «Γ. Καραϊσκάκης», η ομάδα μας πήρε τη νίκη με 2-0 και πλέον πηγαίνει ούσα σε θέση… οδηγού στη ρεβάνς του Ολντ Τράφορντ!

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε την ομάδα μας σε σύστημα 4-2-3-1. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Σαλίνο ήταν στο δεξί άκρο της άμυνας με τον Χολέβας στο αριστερό. Στόπερ ήταν οι Μανωλάς και Μαρκάνο, αμυντικά χαφ οι Εντινγκά και Μανιάτης, με τον Κάμπελ να έχει θέση δεξιού εξτρέμ και ο Πέρεζ αριστερού, ενώ ο Ολαϊτάν ήταν στην κορυφή της επίθεσης, με τον Ντομίνγκεζ να κινείται πίσω του.

Η ομάδα μας κοίταξε από την πρώτη στιγμή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα μάτια και προσπάθησε από νωρίς για το γκολ. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο «Τσόρι» βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντε Χέα έπειτα από ωραία ενέργεια κι έκανε το πλασέ, αλλά ο Βίντιτς έκανε τάκλιν, γλιτώνοντας τους φιλοξενούμενους από το γκολ.

Η Γιουνάιτεντ «απείλησε» στο 17’, όταν, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σμόλινγκ που έκανε το σουτ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Οι παίκτες μας συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό, με τον Μανιάτη να επιχειρεί το σουτ στο 21’, αλλά τον Ντε Χέα να μαζεύει την μπάλα.
Στο 26’ ήταν η σειρά του Πέρεζ να ξεσηκώσει το γήπεδο. Ο Παραγουανός έκανε ωραία ενέργεια και συνέκλινε προς τα μέσα επιχειρώντας το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Χολέβας στο 35’.

Παρόλα αυτά, ο Θρύλος συνέχισε να είναι πιο απειλητικός και στο 38ο λεπτό ήρθε το γκολ! Ο Μανιάτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον «Τσόρι» κι εκείνος την έστειλε με τακουνάκι στα δίχτυα του Ντε Χέα, «γκρεμίζοντας» το «Γ. Καραϊσκάκης»!

Δύο λεπτά αργότερα, οι «Κόκκινοι Διάβολοι» προσπάθησαν να «απαντήσουν» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ, ο Μανωλάς έκανε την κεφαλιά για να διώξει και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την επανάληψη συνεχίζοντας να κλείνει σωστά τους χώρους, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους. Ήταν αυτός που είχε ξανά τις καλύτερες στιγμές, όπως αυτή του Πέρεζ στο 48’ που μπλόκαρε ο Ντε Χέα κι αυτός που πέτυχε και δεύτερο γκολ!
Στο 55’, ο Κάμπελ πέρασε υποδειγματικά τον Κάρικ κι έκανε εξαιρετικό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας με πολύ όμορφο τρόπο το 2-0 που φυσικά πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και οπαδούς!

Οι παίκτες μας συνέχισαν να «εξουδετερώνουν» τα… όπλα της ομάδας του Ντέιβιντ Μόγιες και να προσπαθούν όποτε τους δινόταν η ευκαιρία και για άλλο γκολ. Στο 67’, υπό την πίεση δύο αμυντικών, ο Ολαϊτάν έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Ο κ. Μίτσελ πέρασε στο ίδιο λεπτό τον Φουστέρ στη θέση του σκόρερ Κάμπελ, με τον Κοσταρικανό να γνωρίζει την αποθέωση.

Η ομάδα μας συνέχισε να μην απειλείται ιδιαίτερα και να κλείνει σωστά τους χώρους. Στο 76’ και ο δεύτερος σκόρερ αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο εν μέσω αποθέωσης, με τον Μασάντο να μπαίνει στη θέση του. Ο Ρομπέρτο απέκρουσε στο 81’ έπειτα από σέντρα του Γιάνγκ, μην επιτρέποντας στον Φαν Πέρσι να εκμεταλλευτεί τη φάση, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Ολλανδού έπειτα από πάσα του Σμόλινγκ πέρασε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ στα τελευταία λεπτά, με τον Ρομπέρτο να μαζεύει σωτήρια την μπάλα στο 89’ προ του Φαν Πέρσι. Ο Ισπανός τερματοφύλακας μάζεψε στον αέρα τη μπάλα έπειτα από γύρισμα του Εβρά στις καθυστερήσεις, διατηρώντας μέχρι τέλους το 2-0 για τον Θρύλο που του δίνει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στο Ολντ Τράφορντ στις 19 Μαρτίου!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Εντινγκά, Πέρεζ (86’ Βαλντέζ), Χολέβας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Κάμπελ (67’ Φουστέρ), Σαλίνο, Ντομίνγκεζ (76’ Μασάντο), Ολαϊτάν

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Εβρά, Φέρντιναντ, Ρούνεϊ, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Κάρικ, Γιάνγκ, Φαν Πέρσι, Κλέβερλι (61’ Καγκάβα), Βαλέντσια (60’ Γουέλμπεκ)

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 38’ Ντομίνγκεζ, 55’ Κάμπελ / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)
ΒΟΗΘΟΙ: Ελενίτο Ντι Λιμπερατόρε (Ιταλία), Τζιανλούκα Καριολάτο (Ιταλία)
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΟΗΘΟΙ: Πάολο Ματσολένι (Ιταλία), Πάολο Βαλέρι (Ιταλία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Αλεσάντρο Τζιαλατίνι (Ιταλία)