Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 2-1

Με γκολ-οφσάιντ του Καράσκο στις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε αδίκως με 2-1 στην Τρίπολη από τον Αστέρα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα είχε ο Ολυμπιακός μας στην Τρίπολη, καθώς το τέλος της αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης βρήκε το αποτέλεσμα στο 2-1. Ένα αποτέλεσμα πέρα για πέρα άδικο, όχι μόνο λόγω της εικόνας του αγώνα. Ο Θρύλος ήταν συντριπτικά ανώτερος των γηπεδούχων. Πέραν αυτού, όμως, το γκολ με το οποίο ο Αστέρας πήρε στις καθυστερήσεις μία νίκη που ούτως ή άλλως δεν άξιζε, ήρθε από γκολ – πεντακάθαρο οφσάιντ. Ο Καράσκο, ο τελευταίος παίκτης ο οποίος ακουμπάει την μπάλα, πριν εκείνη καταλήξει στα δίχτυα του Μέγιερι, στην εκπνοή του ματς, είναι εκτεθειμένος. Κάτι που εσφαλμένα δεν υποδείχθηκε. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε ευκαιρίες, έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο και λόγω εσφαλμένης διαιτητικής απόφασης δεν κατάφερε να φύγει από την πρωτεύουσα της Αρκαδίας ούτε με ισοπαλία…

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με μία ιδιαίτερη διάταξη, ανόμοια με οτιδήποτε έχουμε δει έως τώρα κατά την εφετινή περίοδο. Ο Μέγιερι ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Μιγκέλ Τόρες, Μανωλάς, Μαρκάνο και Μπονγκ. Στον άξονα ο Πελέ με τον Σάμαρη ήταν εκείνοι που κατά κανόνα υποδέχονταν την πρώτη πάσα, ενώ αρκετές φορές έκανε το ίδιο και ο Μανιάτης, ο οποίος όμως έβγαινε περισσότερο προς τα δεξιά. «Αντίβαρο» στα αριστερά ήταν ο Κάμπελ, ενώ ο Μασάντο ήταν «ελεύθερος» πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, τον Μάρκο Σέποβιτς.

Η διάταξη από 4-2-3-1 άλλαζε αρκετά συχνά σε 4-3-2-1 ή 4-1-2-1-2. Στην πρώτη περίπτωση ο Μανιάτης ερχόταν τρίτος μέσος στην πρώτη μπάλα και ο Μασάντο με τον Κάμπελ έπαιζαν πίσω από τον Σέποβιτς και κοντά σε εκείνον. Στο 4-1-2-1-2 (σαν ρόμβος), ο Πελέ έπαιρνε την πρώτη μπάλα, ο Μανιάτης με τον Σάμαρη ήταν μπροστά του και μπροστά σε εκείνους (ως «δεκάρι» ήταν ο Μασάντο. Ο Κάμπελ με τον Σέποβιτς λειτουργούσαν ως επιθετικοί σε αυτή την περίπτωση.

Μόλις στο 6’ ο Πελέ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ και η μπάλα πέρασε κόρνερ, έπειτα από ενστικτώδη επέμβαση του Μπαντή, ο οποίος αλλοίωσε την πορεία της. Στο 10’ ο Μασάντο γύρισε παράλληλα από δεξιά προς τον Σέποβιτς, όμως ο Σανκαρέ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έδιωξε παρακινδυνευμένα σε κόρνερ την τελευταία στιγμή. Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Θρύλος ήταν σαφώς ανώτερος στο γήπεδο. Από μία στιγμιαία ολιγωρία στα μετόπισθεν, όμως, ο Αστέρας επωφελήθηκε και στο 22’ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Ντε Μπλάσις. Η σέντρα-σουτ του Κάμπελ στο 25’ πέρασε άουτ. Από το 1-0 και έπειτα ο Ολυμπιακός έδειξε να δυσκολεύεται λιγάκι περισσότερο να δημιουργήσει καλές προϋποθέσεις για γκολ. Ρόλο σε αυτό έπαιξε το γεγονός ότι ο Αστέρας τραβήχτηκε περισσότερο προς την περιοχή του Μπαντή και κοίταζε κατά μεγάλο ποσοστό να κλείσει χώρους.

Ο Πελέ έχασε στο 38’ τη μεγαλύτερη ευκαιρία του Θρύλου στο ματς, μετά από εκείνη που ίδιος είχε ξανά στις αρχές του αγώνα. Εκτέλεσε υπέροχα φάουλ από αριστερά (με το δεξί) πόδι και η μπάλα «τράνταξε» το δεξί δοκάρι του Μπαντή! Η κεφαλιά του Μπαράλες στο 39’, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 40’ ο Θρύλος άγγιξε ξανά την ισοφάριση. Ο Κάμπελ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στον Μανιάτη, ο οποίος από τον άξονα και το ύψος της περιοχής σούταρε και είδε την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου! Στρώθηκε στον Κάμπελ, ο οποίος έκανε ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε (αφού «άδειασε» τον αντίπαλό του), αλλά ο Μπαντής απέκρουσε. Ο Σάμαρης δεν κατέστη δυνατό να ολοκληρώσει την προσπάθεια, αφού πιέστηκε από τον Εντό.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής Παππάς στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Μαρκάνο έχασε μία τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από κόρνερ του Σάμαρη και πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το τέρμα του Μπαντή. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν απλώς… αντίθετη από το αποτέλεσμα. Δίχως υπερβολή, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το 1-0 αυτό ήταν… μαγική εικόνα! Ο Θρύλος είχε μπροστά του ένα ημίχρονο για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο γήπεδο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο και τον Αστέρα επίσης. Η διάταξη στον αγωνιστικό χώρο παρέμεινε επίσης ανέγγιχτη. Ο Κάμπελ έβγαινε πολύ από τα δεξιά. Η ομάδα μας δεν μπήκε στο γήπεδο το ίδιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, σε σχέση με το πρώτο μέρος. Στο 53’ ο Μέγιερι αντέδρασε υπέροχα και απέκρουσε το σουτ του Σανκαρέ από κοντά. Ο Κάμπελ έκανε ένα καλό σουτ στο 54’, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπαντή. Ο Σάμαρης έχασε επίσης μία εξαιρετική ευκαιρία στο 55’, όταν έλαβε καλή πάσα από τον Κάμπελ και σούταρε από το ύψος της περιοχής και λίγο δεξιά. Στο 56’ ο κ. Μίτσελ ετοίμασε μαζί Βέργο και Βαλντέζ, για να ενισχύσει την επίθεση του Θρύλου και στο 58’ ο Μανιάτης έχασε μία εξαιρετική ευκαιρία, όταν βρέθηκε σε καλή θέση στο ύψος της περιοχής και λίγο δεξιά και σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου!

Στο 58’ ο Βαλντέζ μπήκε αντί του Μασάντο και στο 60’ ο Μανιάτης άφησε τη θέση του στον Βέργο! Ο νεαρός χρειάστηκε μερικά δευτερόλεπτα για να χριστεί σκόρερ! Στο 60’, λοιπόν, ο Σάμαρης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο μικρός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά την «κάρφωσε» στα δίχτυα του Μπαντή, για το 1-1! Η διάταξη του Θρύλου, μετά τις δύο αλλαγές, διαμορφώθηκε ως εξής: Στην άμυνα οι τέσσερις (Τόρες, Μανωλάς, Μαρκάνο και Μπονγκ). Ο Σάμαρης «εξάρι» και ο Πελέ δίπλα του, με τον Κάμπελ να βγαίνει αριστερά και τον Βέργο δεξιά. Ο Σέποβιτς ήταν δίπλα στον Βαλντέζ στην επίθεση. Στο 65’ ο Σέποβιτς έκανε απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Τόρες από δεξιά, αλλά αστόχησε για λίγο! Ένα λεπτό μετά ο Μανωλάς άφησε τη θέση του στον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

Ο Σάμαρης έκανε ένα πολύ καλό σουτ, αλλά λίγο άστοχο, στο 73’, ενώ ο Βέργος, λόγω απειρίας και μόνο, δεν τελείωσε με τον ιδανικό τρόπο την ευκαιρία στο 74’, αφού προτίμησε να πλασάρει, από το να ψάξει στο δεύτερο δοκάρι τον Βαλντέζ, ο οποίος ήταν μόνος. Ο «πιτσιρικάς» επιδείκνυε σε κάθε του επαφή με την μπάλα, ποδοσφαιρικό θράσος και τόλμη. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει πολύ καλό ρυθμό και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Ο Θρύλος αναζητούσε το δεύτερο γκολ που θα του έδινε, όπως διαφαινόταν τη νίκη, αφού ο Αστέρας δεν έδειχνε ιδιαίτερη θέρμη να βγει μπροστά και να αναζητήσει το 2-1. Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν με ενδιαφέρον.

Ο Κάμπελ έπαιρνε πολύ την μπάλα στα πόδια του στο τελευταίο αυτό διάστημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε βγει κατά μεγάλο ποσοστό μπροστά και ο Σάμαρης εκτέλεσε φάουλ στο 87’, σημαδεύοντας στο ύψος της μικρής περιοχής τον Σέποβιτς. Ο Σέρβος πήρε την κεφαλιά και αστόχησε για λίγο! Καράσκο έκανε ένα καλό σουτ στο 90’ και ο Μέγιερι μπλόκαρε. Ο Πελέ κέρδισε φάουλ στις καθυστερήσεις, έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αναπάντεχο, όσο και άδικο τέλος είχε το ματς, αφού ο Καράσκο στις καθυστερήσεις έκανε το 2-1 από θέση οφσάιντ. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, πλήρως αντίθετο με την εικόνα του αγώνα και άδικο λόγω εσφαλμένης διαιτητικής απόφασης…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μπαντής, Τσαμπούρης, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Εντό (88’ Καράσκο), Κουρμπέλης, Ουσέρο, Μπαράλες (81’ Ντελγκάδο), Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (66’ Μουνάφο), Βεργέτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Τόρες, Μανωλάς (66’ Παπαδόπουλος), Μαρκάνο, Μπονγκ, Πελέ, Σάμαρης (60’ Βέργος), Μανιάτης, Μασάντο (58’ Βαλντέζ), Κάμπελ, Σέποβιτς.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»
ΣΚΟΡΕΡ: 22’ Ντε Μπλάσις, 90’+ Καράσκο / 60’ Βέργος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αν. Παππάς (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Γ. Τουμπακάρης, Αθ. Ταρανάς (Αθηνών)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30’ Εντό, 62’ Μπαράλες, 77’ Ντε Μπλάσις / 67’ Σάμαρης, 76’ Μαρκάνο