Το ταξίδι συνεχίζεται…

Με γκολ του Ελ Αραμπί στο 87' ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα (1-0) και «σφράγισε» το εισιτήριο για τους «32» του Europa League.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έχασε πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει νωρίτερα. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο 41′, αλλά ο Tomane έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από την άσπρη βούλα. Ο Θρύλος, που είχε και αυτός δοκάρι με τον Ελ Αραμπί, μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ στα τελευταία λεπτά κερδίζοντας πανάξια την πρόκριση.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με τον Σα τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Ποντένσε, Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη τελική στο ματς, με τον Vukanovic να μην βρίσκει εστία στο πλασέ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι. Η απάντηση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ήρθε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με τον Μασούρα να επιχειρεί την προβολή και να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο Έλληνας ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 8′, αλλά αυτή τη φορά ο Milunovic με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα μας είχε μπει στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι και στο 9′ ο Καμαρά βρήκε ανοικτό διάδρομο έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς πάλευε για κάθε μπαλιά, με αποτέλεσμα τα κλεψίματα να γίνονται ευκαιρίες. Στο 17′ ο Τσιμίκας κέρδισε το φάουλ, ο Μασούρας το εκτέλεσε και ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την «στρογγυλή θεά» δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο ο Γκιλιέρμε ήταν αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Borjan μπλόκαρε.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του ως αποτέλεσμα της εξαιρετικής δουλειάς που έκαναν οι παίκτες του Μαρτίνς στον αγωνιστικό χώρο. Περιορισμένοι στο μισό γήπεδο οι Σέρβοι προσπαθούσαν να σταματήσουν τις επιθέσεις του Θρύλου, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 23′ ο Gobeljic πρόλαβε με τάκλιν τον Ελ Αραμπί, ο οποίος ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Borjan και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μπουχαλάκη κόντραρε στον Degenek. Στο 26′ ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπουχαλάκης «έστρωσε» στον Καμαρά, με τον τελευταίο να αστοχεί στο σουτ. Στο 32′ Ποντένσε και Ελαμπντελαουί απέτυχαν να νικήσουν τον Borjan στη διπλή ευκαιρία της ομάδας μας.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ άγγιξε το 1-0 στο 34′ με τον Ελ Αραμπί. Ο Ελαμπντελαουί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαροκινός αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο 41′. Ο Γκιλιέρμε ανέτρεψε τον Μάριν μέσα στην περιοχή και ο Tomane, που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Δεν συμπληρώθηκε ούτε το πρώτο λεπτό για την πρώτη καλή ευκαιρία της ομάδας μας στο δεύτερο μέρος. Ο Γκιλιέρμε με σουτ από τα αριστερά της περιοχής έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Borjan έπεσε στη γωνία του για να μπλοκάρει την κεφαλιά του Μασούρα. Στο 50′ ο Ποντένσε… ταλαιπώρησε για ακόμα μία φορά την αντίπαλη άμυνα, με το σουτ του να φεύγει άουτ. Βροχή από τον ουρανό, βροχή και οι ευκαιρίες για την ομάδα μας, καθώς ο γκολκίπερ του Ερυθρού Αστέρα εξουδετέρωσε δύσκολα το σουτ του Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή. Στο 59′ ο Τσιμίκας εξέθεσε για ακόμα μία φορά τον Garcia, έστειλε την «στρογγυλή θεά» στο κεφάλι του Ελ Αραμπί και ο τελευταίος στο αριστερό δοκάρι. Αμέσως ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε το σύστημα της ομάδος του σε 4-4-2 βάζοντας στον αγώνα τον Γκερέρο αντί του Καμαρά.

Ακόμα πιο επιθετικός και με περισσότερους παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πίεζε για το 1-0, το οποίο… πλησίασε στο 63′ με τον Borjan να νικάει με το πόδι τον Ποντένσε. Στο 68′ ήταν η σειρά του Μασούρα να προσπαθήσει να λύσει τον «Γόρδιο Δεσμό», αλλά ούτε αυτός τα κατάφερε και στο επόμενο λεπτό η ατομική ενέργεια του Τσιμίκα έφερε τον Ποντένσε σε θέση βολής, με τον Πορτογάλο να αστοχεί.

Ο προπονητής της ομάδας μας φρέσκαρε ακόμα περισσότερο τη μεσοεπιθετική του γραμμή, με τον Λοβέρα να παίρνει τη θέση του Μασούρα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να «σπάσουν» το ρυθμό του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ με κάθε τρόπο και με πολλές καθυστερήσεις. Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο αυξανόταν και η πίεση του Θρύλου και αυτή η πίεση έφερε το πολυπόθητο γκολ. Ο Μπουχαλάκης έβγαλε τη σέντρα, ο Jander έκοψε με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Ελ Αραμπί (87′) από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας και τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (60′ Γκερέρο), Μπουχαλάκης, Μασούρας (70′ Λοβέρα), Ποντένσε, Ελ Αραμπί (90′ Μπενζιά).