Ισόπαλος στην Τούμπα

Αήττητος παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά το 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 20η αγωνιστική.

Η ομάδα μας διατήρησε έτσι τη διαφορά των 9 βαθμών από τη δεύτερη θέση και τους Θεσσαλονικείς, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από αυτογκόλ του Μπα στο 42’ και γκολ του Τικίνιο στο 43’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Ουσεϊνού Μπα στο κέντρο της άμυνας. Ανδρούτσος και Ρέαμπτσιουκ ήταν τα δύο ακραία μπακ με τους Εμβιλά και Μαντί Καμαρά στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά και Τικίνιο αποτέλεσαν την επιθετική τριάδα.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι με πίεση ψηλά, καλό ρυθμό και δυνατές μονομαχίες. Στο 7’ ο Βατσλίκ έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Ίνγκασον, αλλά η απάντηση της ομάδας μας ήρθε στο επόμενο λεπτό με το άστοχο σουτ του Ανδρούτσου έξω από την περιοχή, αλλά και αυτό του Μαντί Καμαρά από το ημικύκλιο. Στο 12’ ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τικίνιο επιχείρησε την κεφαλιά, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε και πάλι από στημένη μπάλα, ωστόσο ο Βατσλίκ και πάλι σε ετοιμότητα έπεσε στη γωνία του και έδιωξε. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ανδρούτσος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Ίνγκασον να προλαβαίνει τον Έλληνα άσο πριν ο τελευταίος πλασάρει τον Πασχαλάκη. Στο 16’ ο Τικίνιο βρέθηκε σε ιδανική θέση, αλλά το σουτ στην κίνηση αποδείχθηκε κακή επιλογή.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε για τις δύο ομάδες και στο 23’ ο Βατσλίκ έδιωξε για ακόμα μία φορά, αυτή τη φορά το σουτ του Ζίβκοβιτς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 41’ και πάλι από στημένη φάση. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπα βρήκε την μπάλα με το κεφάλι αυτή χτύπησε στο δοκάρι και κατάληξε στα δίχτυα. Η χαρά των φιλάθλων του ΠΑΟΚ κράτησε λίγα δευτερόλεπτα, καθώς στο 43’ ο Τικίνιο τιμώρησε την αντίπαλη άμυνα που τον άφησε αμαρκάριστο και με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο αλλαγές προσώπων για τον Ολυμπιακό, που επέφερε και αλλαγή στο σύστημα. Οι Λαλά και Μπουχαλάκης πήραν τη θέση των Ανδρούτσου και Μπα, αντίστοιχα. Οι δύο ευκαιρίες του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο δεν καρποφόρησαν και όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα μας αποκτούσε τα ηνία της μεσαίας γραμμής με καλή κυκλοφορία.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς είχε την κατοχή και επεδίωκε με πολλές μεταβιβάσεις να αποδιοργανώσει την αντίπαλη άμυνα. Αυτό που έλειψε για να δημιουργηθούν οι απαραίτητες προϋποθέσεις για το γκολ, ήταν η τελική πάσα. Στο 76’ ο Μασούρας ισοφάρισε τα δοκάρια, στην καλύτερη στιγμή του Θρύλου στο δεύτερο 45λεπτο. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ανδρούτσος (46’ Λαλά), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ο. Μπα (46’ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Μασούρας (90’ Βρουσάι), Α. Καμαρά (90’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (87’ Ελ Αραμπί).