Ήττα στην πρεμιέρα των ομίλων του UEFA Europa League

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Ναντ με 2-1.

Το πρώτο του ματς για τους ομίλους του UEFA Europa League έδωσε ο Ολυμπιακός στη Γαλλία, αντιμετωπίζοντας τη Ναντ και γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα στην εκτός έδρας αναμέτρηση, όμως δέχτηκε το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 32′ η Ναντ προηγήθηκε με τον Μοχάμεντ, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 50′ με αυτογκόλ του Μουτουσαμί. Στις καθυστερήσεις του ματς όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν το γκολ όταν στο 90+3′ ο Γκεσάν με το κεφάλι διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να διαμαρτύρονται για φάουλ στον Αμπουμπακάρ Καμαρά στο ξεκίνημα της φάσης.

Σε ένα ματς στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να αντιμετωπίσουν και αγωνιστικά προβλήματα, καθώς του έλειψαν οι Γιαν Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ.

Έψαχνε το ρυθμό του

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης η Ναντ κατάφερε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό είχε διπλή ευκαιρία, με τους Άπια, Μοχάμεντ όμως ο Βατσλίκ κατάφερε να αντιδράσει σωστά και να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι παίζοντας αρκετά την μπάλα στο κέντρο.

Όμως στο 32′ η Ναντ μπόρεσε να κάνει το γκολ και να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 32′ ο Μπλας έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Μοχάμεντ βγήκε τετ α τετ και με πλασέ σημείωσε το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και στο 39′ είχαν ευκαιρία με τον Άβιλα, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Μπιελ μέσα στην περιοχή, έκανε την προσποίηση και σούταρε με το αριστερό όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Πίεσε και ισοφάρισε, αλλά το δέχτηκε στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει τη Ναντ. Μάλιστα έφτασε νωρίς στην ισοφάριση και συγκεκριμένα στο 50′. Εκτέλεση κόρνερ του Μπιέλ, η μπάλα έφτασε στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων, χτύπησε επάνω στον Γκεσάν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Από εκεί και πέρα η Ναντ άρχισε και πάλι να πιέζει και να απειλεί την εστία των «ερυθρόλευκων». Στο 74′ έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Σισοκό έπιασε την κεφαλιά και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ, λίγα λεπτά μετά, στο 82′, η Ναντ σκόραρε με τον Γκεσάν όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Μουσταφά στην αρχή της φάσης.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ο Μπλας σέντραρε από τα δεξιά και ο Γκεσάν σκόραρε με το κεφάλι για το τελικό 2-1. Σε μία φάση όμως στην οποία οι «ερυθρόλευκοι» ποδοσφαιριστές διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Αμπουμπακάρ Καμαρά στο ξεκίνημα της επίθεσης των Γάλλων.

Ο Ολυμπιακός το Σάββατο επιστρέφει στις εγχώριες υποχρεώσεις του, παίζοντας με τον Βόλο ΝΠΣ στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, την προσεχή Κυριακή, ενώ το επόμενο ματς για τους ομίλους του UEFA Europa League είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 15/09, απέναντι στη Φράιμπουργκ.

Ναντ (Α. Κομπουαρέ): Λαφόντ, Άπια, Γκιρότο, Παλουά, Γκεσάν, Μερλίν, Μπλας, Μουτουσαμί (69′ Σισοκό), Σιριβέγια, Μοχάμεντ, Γκαναγκό (69′ Σιμόν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Κορμπεράν): Βατσλίκ, Ρέτσος, Μανωλάς, Σισέ, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (59′ Μπόουλερ), Μπιέλ (86′ Ελ Αραμπί), Ουί Τζο Χουάνγκ (77′ Αμπ. Καμαρά).