Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Καραμπάγκ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Καραμπάγκ με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Αντιμέτωπος με την Καραμπάγκ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Europa League βρέθηκε ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης», γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Οι Αζέροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 68’ με τον Οβούσου, ενώ στο 82’ ο Βέσοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ο Σεϊντάεφ με δυνατό σουτ στο 86ο λεπτό.

Είχε τις ευκαιρίες, του έλειψε το γκολ

Τη διάθεση του να πιέσει από νωρίς έδειξε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Καραμπάγκ, η οποία όμως σκόραρε μόλις στο 5ο λεπτό, με την κοντινή κεφαλιά του Ζουμπίρ. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, με το τέρμα να ακυρώνεται καθώς στην αρχή της φάσης ο Αντράντε υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η συνέχεια ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου στους «ερυθρόλευκους» που δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Στο 11’ ο Μπιέλ δεν κατάφερε να νικήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Μαγκομενταλίεφ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ισπανού, ο Σισέ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 16ο λεπτό, μετά από βολέ του Τζολάκη από την εστία του, ο Σισέ ο οποίος είχε μείνει στην επίθεση, “κατέβασε” την μπάλα στην περιοχή, βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ που επιχείρησε με το δεξί πέρασε άουτ.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 22′ είχε σημαντική φάση η Καραμπάγκ. Ο Οβούσου βρέθηκε τετ-α-τετ , όμως ο Εμβιλά σταμάτησε το πλασέ του πάνω στη γραμμή.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Μπιέλ, ο Ροντρίγκες γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Σισέ πήρε την κεφαλιά, όμως η άμυνα των Αζέρων απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Δεν τα κατάφερε στο δεύτερο

Στο δεύτερο μέρος η Καραμπάγκ πατούσε καλύτερα και άνοιξε το σκορ με το πλασέ του Οβούσου στο 68’. Λίγο αργότερα στο 73’ ο Μασούρας σέντρα – σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μαγκομενταλίεφ.

Οι Αζέροι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Βέσοβιτς με πλασέ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με δυνατό σουτ ο Σεϊντάεφ στο 86’. Επόμενο παιχνίδι στο UEFA Europa League για τον Ολυμπιακό είναι την επόμενη Πέμπτη (13/10) στο Αζερμπαϊτζάν, κόντρα στην Καραμπάγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα, Βρσάλικο, Σισέ (83′ Βαλμπουενά), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (60′ Μαρσέλο), Κούντε (74′ Ι. Χουάνγκ), Γ.Ροντρίγκες (60′ Μασούρας), Μπιέλ, Ουί Τζο Χουάνγκ (74′ Αμπ. Καμαρά).

Καραμπάγκ(Γκουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίεφ, Γιαφαργκουλιεφ (46′ Μπαϊράμοφ), Μουσταφαζάντε, Χουσέινοφ, Βέσοβιτς (91′ Α. Χουσεΐνοφ), Γκαραγιεφ, Αλμέιδα (65′ Σεϊντάεφ), Κάντι, Αντράντε (65′ Ρομαό), Ζουμπίρ, Οβούσου (91′ Όζομπιτς).