Δεν τα κατάφερε στη Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας με 2-0.

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό, για την 4η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι καλό από το ματς στη Λεωφόρο και με το γκολ του Σπόραρ στο 28′ και το αυτογκόλ του Ελ Αραμπί στο 36′, διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα με την πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι, όταν στο 18′ ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Χάμες όμως το σουτ του Κολομβιανού έξω από την περιοχή μπλόκαρε σταθερά ο Μπρινιόλι. Δέκα λεπτά μετά, στο 28′, άνοιξε το σκορ στον αγώνα. Ο Παπασταθόπουλος έκανε λάθος έξω από την περιοχή των «ερυθρόλευκων», ο Σπόραρ ήταν αυτός ο οποίος έκλεψε την μπάλα και με πλασέ απέναντι στον Πασχαλάκη έκανε το 1-0 στο ματς.

Οι γηπεδούχοι στο 36′ κατάφεραν να κάνουν και το 2-0 σε μία άτυχη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπερνάρντ «γέμισε» στην περιοχή από εκτέλεση κόρνερ και ο Ελ Αραμπί στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το δεύτερο γκολ του παιχνιδιού.

Στο 40′ οι Πειραιώτες είχαν μία καλή στιγμή, όταν ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από τ’ αριστερά και ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπρινιόλι, αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με δύο αλλαγές, καθώς Μπιέλ και Μπακαμπού μπήκαν στο ματς και στο 49′ ο Χουάνγκ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Μπιέλ να μπαίνει στη φάση και να κάνει το «τακουνάκι» στην κίνηση όμως ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά.

Ο Ολυμπιακός έψαξε το γκολ, όμως ούτε ο Φορτούνης στο 77′ μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι, καθώς ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού αντέδρασε σωστά, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Μπα μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, κατέληξε άουτ.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια (15′ Μάγκνουσον), Σένκεφελντ, Σάντσεζ, Κουρμπέλης (70′ Μαντσίνι), Πέρεζ, Τσέριν (85′ Κλαϊνχάισλερ), Μπερνάρντ (84′ Τσοκάι), Παλάσιος, Σπόραρ (69′ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Χουάνγκ, Εμβιλά, Χάμες Ροντρίγκες (46′ Μπιέλ), Φορτούνης (81′ Βρουσάι), Μασούρας (69′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (46′ Μπακαμπού).