«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 2-1 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Θρύλος πάτησε γκάζι και «καθάρισε» τη νίκη, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά ο Αγκιμπού Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 22’ και στο 31’ ο Μασούρας με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα γκολ, αφού Ελ Αραμπί και Α. Καμαρά είδαν τις προσπάθειές τους να σταματούν στο δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις μία τελική στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο 58’ είχαν τη μοναδική τους αξιόλογη στιγμή, μέχρι το γκολ του Μουργκ (81’), με το δοκάρι του Μιχαηλίδη.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ για τη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Εμβιλά και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Ροντρίγκες στα άκρα και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία στη μεσαία γραμμή και παράλληλα να πιάσουν ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα. Αν και ο Ολυμπιακός έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του Πασχαλάκη, δεν είχε καταφέρει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο.

Στο 21’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο, όμως το σουτ του Μασούρα σταμάτησε πάνω στον Βαρέλα. Στο επόμενο λεπτό ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έβαλε και πάλι το κορμί του για να κόψει την προσπάθεια του Αγκιμπού Καμαρά, αλλά η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στο βάθος της εστίας. Στο 28’ απείλησε ο Μαντί Καμαρά με σουτ έξω από την περιοχή.

Η κυριαρχία του Θρύλου συνεχίστηκε και στο 29’ ο Ελ Αραμπί αρχικά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια αστόχησε για λίγα εκατοστά. Το ξέφρενο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο για το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς. Ο Αγκιμπού Καμαρά έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Μασούρα, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα των δύο τερμάτων, καθώς άφησε τον ΠΑΟΚ με μόλις μία τελική, αυτή του 35ου λεπτού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ονιεκουρού να παίρνει τη θέση του Ροντρίγκες και την ομάδα μας να πιέζει για να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της. Αυτό παραλίγο να το καταφέρει ο Αγκιμπού Καμαρά στο 51’, αλλά Πασχαλάκης και δοκάρι δεν επέτρεψαν στον άσο από τη Γουινέα να πανηγυρίσει για δεύτερη φορά σήμερα. Ο ΠΑΟΚ… ισοφάρισε τα δοκάρια στο δεύτερο 45λεπτο με την προσπάθεια του Μιχαηλίδη στο 58’.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους, χωρίς να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Αντίθετα ο Τικίνιο στο 79’ θα μπορούσε να είχε κάνει τρία τα τέρματα του Ολυμπιακού. Αντί για αυτό η ομάδα μας δέχθηκε γκολ σε αντεπίθεση με τον Μουργκ στο 81’ με τη φάση να ξεκινά από φάουλ πάνω στον Μπουχαλάκη. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στην πρώτη θέση έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από την ΑΕΚ και τέσσερις από τον ΠΑΟΚ…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (70’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (83’ Βρουσάι), Ροντρίγκες (46’ Ονιεκουρού), Α. Καμαρά (83’ Κούντε), Ελ Αραμπί (59’ Τικίνιο).